רישומי פחם. הספר

ב"רישומי פחם" נתקלה אלה רוטנברג מויצו חיפה במקרה, ומיד ידעה: את האישי ביותר והפחות מוכר מבין אלבומיו של מאיר אריאל היא רוצה לאייר. בוגרים 2014

רישומי פחם. זנב הלטאה של שיר המקצוע, פרט

רישומי פחם. זנב הלטאה של שיר המקצוע, פרט

 

המסע של אלה רוטנברג בשביל מיטיבי הלכת המכונה "פרויקט גמר" החל בשכונת הדר בחיפה, בעקבות בעלי מקצוע שמלאכתם-אומנותם הולכת ונעלמת מנוף חיינו. מבין המפגשים והשיחות אודות המציאות המשתנה לנגד העיניים, עלו והתחדדו שתי נקודות מבט עיקריות – האחת נוסטלגית, האחרת כואבת. כבת קיבוץ, הטלטלה הרגשית לנוכח "החלום ושברו" אינה זרה לרוטנברג, ובחפשה אחר עוגן לאותה תחושה משותפת-לרבים, היא פנתה אל הטקסט. את "רישומי פחם" פגשה במקרה. האישי ביותר, הכן עד דמעות והפחות מוכר מבין אלבומיו של מאיר אריאל, נגע בנימי נפשה.

ללא יחסי ציבור, כשאריאל שר ומנגן בגיטרה ובקלידים כמעט לבדו, בנו, שחר, מפיק, וההפצה עצמאית, יצא "רישומי פחם" לאור ב-1996. די במבט חטוף בשמות שיריו – חיית הברזל, שיר המקצוע, הבן אדם אינו אלא, שיר התעסוקה, פה גדול – כדי לקלוט את זעקת השבר העולה משיריו.

הבטיחו לשלוח, התחילו למרוח / היית נינוח, הוסיפו למתוח / נסית לשכוח, הוספת לבטוח / ולא עמדו במילה – / איך חברה משכילה / את עצמה מפלילה / ואותך משפילה… כתב אריאל בשיר "סאוחתו אעפעס".

ושוב אני בתור לקבלת דמי אבטלה / אולי אמכור גם את כיס המרה להשתלה? / אולי לא אשלם קנסות, אשב במאסר? / קחני אל מחנה בני ישראל, אצל ההר / לראות את התעסוקה הזו שבמדבר…(מתוך שיר התעסוקה).

בעבודת הגמר שלה, בהנחיית עפרה עמית, ביקשה רוטנברג להציב את "רישומי פחם" בקדמת הבמה, ולתת לאלבום העלום-יחסית את הכבוד המגיע לו. "השירים של אריאל עשירים מאוד מבחינה מילולית, כמעט איורים בפני עצמם" היא אומרת. משום כך בחרה לאייר אותם באופן מינימליסטי ותמציתי. תשובתה החזותית לכנות הבלתי מתפשרת של אריאל הייתה הבחירה בטכניקת האיור "הישירה ביותר שיכולה להיות" – ציור בידיים.

הפורמט של "רישומי פחם", הספר שעיצבה, איירה וכרכה, אינו שגרתי: אורכו 35 סנטימטרים ורוחבו 23 וחצי סנטימטרים. "יש משהו קצת מרדני  בשירי האלבום, משהו מן המחתרתיות, ולכן חיפשתי פורמט שהוא בין רשמי למחתרתי. הספר גדול יחסית – אבל עם כריכה רכה, והנייר איכותי ועבה (200 גר') – אבל לא מבריק".

את הסריקות ביצע סטודיו HC אורי שדה, ואת ההדפסה – טריקולור.

 

 

רישומי פחם. כפולת זנב הלטאה של שיר המקצוע - צילום הספר. צילומים: רענן טל

רישומי פחם. זנב הלטאה של שיר המקצוע. צילום: רענן טל

רישומי פחם, צילום חזיתי של כריכת הספר. איורי ידיים באקריליק

רישומי פחם. איורי ידיים באקריליק

רישומי פחם. כפולת שמעתי שאת נמצאת

רישומי פחם. שמעתי שאת נמצאת

רישומי פחם. כפולת שיר המקצוע

רישומי פחם. שיר המקצוע

רישומי פחם. כפולת חית הברזל

רישומי פחם. חית הברזל

רישומי פחם. צילום הכפולה השנייה של חית הברזל

רישומי פחם. חית הברזל (2)

רישומי פחם. כפולת ס'אוחתו אפעס

רישומי פחם. ס'אוחתו אפעס

רישומי פחם. כפולת שיר התעסוקה

רישומי פחם. שיר התעסוקה

רישומי פחם, כפולת השיר פה גדול

רישומי פחם. פה גדול

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.