והגדת

כילדה, סיפור יצירת מצרים נחווה על-ידי מריה גיבנר כמפחיד ומאיים, אכזרי ולא צודק. לתחושות הללו היא ביקשה לתת עכשיו ביטוי חזותי

האיור של מלאך המוות עובר בין הבתים

.

 

מריה גיבנר איירה כמה הגדות בחייה, אבל ההגדה הזו היא פרויקט אישי שכולו יוזמה שלה, עבודה שעדיין לא הגיע לסיומה. מה שיש, נכון לעכשיו, היא אומרת, אלו איורי מכות מצרים, ואיור מלאך המוות העובר בין הבתים ופוסח על בתי העברים.

היא למדה במחלקה לעיצוב פנים במכון הטכנולוגי בחולון, עיצבה תפאורות, לוחות שנה וכרטיסי ברכה לטורנובסקי, עברה לאיור, פיתחה דמויות וסביבה למשחקים ומשחקי מחשב ועובדת עם משרדי פרסום. היא גם האחראית לאיורים בסרט האנימציה על ההיסטוריה של יפו המוקרן במרכז המבקרים ביפו העתיקה, ואיירה לא מעט ספרים, רבים מהם ספרי ילדים. בין כל אלה היא מקדישה מדי פעם זמן לעבודה אישית. כמו זו.

"תמיד נמשכתי לאפל", מספרת גיבנר, "במוזיקה הרוק תמיד היה מקור ההשראה שלי, אבל מאז שהפכתי את האיור למקצוע, איירתי הרבה לילדים, והחלק הזה פחות בלט. כשהייתי קטנה, כל פעם שקראתי את סיפור ההגדה, הייתה לי תחושה אפוקליפטית. הרגשתי מאוד מפוחדת ומאוד מאוימת, ומאוד הציקה לי השאלה למה המצרים, האנשים הפשוטים, היו צריכים לסבול כל-כך. הם הרי לא היו שייכים לכל העניין, ומי שצריך היה לשאת בעונש זה פרעה. מאוד הזדהיתי עם המצרים, שמן הסתם לא ידעו מכל מה שמתרחש, ופתאום קיבלו את המכות הכל-כך מפחידות האלה, ובייחוד את מכת הבכורות. כאמא לילדים אני מרגישה שזה משהו נוראי, משהו כל כך לא צודק, ומאוד רציתי לתת לרגשות האלה ביטוי ויזואלי.

"היה חשוב לי הקשר האסוציאטיבי לתרבות המצרית, ולכן השתמשתי בדימויים מצריים. כדי להגביר את המתח שיחקתי עם דמויות מאגדות העם המוכרות. באיור של מכת הצפרדעים, למשל, המלכה נפרטיטי מחזיקה את הצפרדע באופן שבו בדרך כלל מוצגים הנסיכה והצפרדע באגדה הנסיך הצפרדע של האחים גרים. אבל כאן נפרטיטי לא הולכת לנשק את הצפרדע, זה הצפרדע שעומד לאיים עליה, ויחד עם זה על ראשה אפשר לראות את הנחש, שמאיים לבלוע את הצפרדע. יש כאן שילוב של  דימויים מנוגדים זה לזה. העבודות הן בפורמט של פוסטר והן משלבות דימוי ומילה".

 

האיור של מכת דם

.

האיור של מכת צפרדע

.

האיור של מכת כינים

.

האיור של מכת ערוב

.

האיור של מכת דבר

.

האיור של מכת שחין

.

האיור של מכת ברד, פרט, תמונה ראשית

.

האיור של מכת ארבה

.

האיור של מכת חושך

.

האיור של מכת ברוכות

.

 

 

One Comment:

  1. מאד יפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.