הקומביניישן הטוב מירושלים

שבוע העיצוב של ירושלים פורץ השנה לרחבי העיר. סקרנים לדעת מה מחכה לכם? מי מגיע מחו"ל? ומתי אפשר יהיה להציץ סופסוף לבית שרובר המיתולוגי?

mecaniques discursives. יאניק ג'אקה השוויצרי ופרד פנאל הבלגי יציגו רישומים גרפיים, וידאו מאפינג והקרנות וידאו שישתלבו בתערוכה ההיסטורית של בית הנסן

mecaniques discursives. יאניק ג'אקה השוויצרי ופרד פנאל הבלגי יציגו רישומים גרפיים, וידאו מאפינג והקרנות וידאו שישתלבו בתערוכה ההיסטורית של בית הנסן

 

שבוע העיצוב בירושלים 2016 יתקיים השנה במתכונת מורחבת. הרשות לפיתוח ירושלים ובית הנסן מריצים, שראון פז וענת ספרן אוצרים, הקומביניישן הוא התמה, וב-19 במאי יפתחו התערוכות והאירועים – בבוקר בכנס הבינלאומי שיתקיים בתיאטרון ירושלים, ובערב באירוע גאלה חגיגי בווילה שרובר המיתולוגית. במהלך שבוע העיצוב תינתן הזדמנות נדירה לקהל הרחב להיחשף לווילה שנחשבת פנינה אדריכלית ועיצובית, ובסלון הווילה, תחת הכותרת "הסלון של גיטה", יתקיימו הרצאות קצרות ומפגשים הקשורים לעולם העיצוב על תחומיו המגוונים. עידו דולב, למשל, ירצה על עיצוב לקולנוע, עופר טל יספר על עטיפות אלבומים ישראליים משנות ה50, מרים גבעון ואדים אמרו יציגו את פרויקט האופנה two neighbors, שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני-אמריקאי, וענת פרנקל תספר על מידברן כחוויה שמשנה תודעה. וזו רק רשימה חלקית.

מעבר לתערוכה המרכזית של שבוע העיצוב, שתוצג במקביל בבית הנסן ובווילה שרובר, יתקיימו ברחבי העיר מגוון פעילויות ואירועים חינמיים, פתוחים לקהל הרחב. למשל: מכונת רוב גולדברג ענקית תיבנה על ידי תלמידי תיכון בשיתוף קואופרטיב העיצוב הירושלמי של קבוצת בוגרי בצלאל בהדרכת רם שפינוזה במתחם התחנה החדשה; קוגל פארטי – פרויקט ייחודי של אוכל ועיצוב, יפגיש בין שפים למעצבים סביב אוכל הרחוב החרדי האהוב;  שידרוגיישן – מתחם פופ-אפ ברחבת הכניסה של בניין כלל יזמין את הקהל הרחב להשתתף בשלל סדנאות יצירה ומלאכה וגם להביא איתו מהבית חפצים הזקוקים לשדרוג אמנותי-עיצובי; המרפסת – במשכנה החדש על גג בניין כלל תציג קבוצת ״מוסללה״ הירושלמית פרויקט חקלאות אורבנית ותציע סדנאות בתחומים שבין אמנות, קיימות וקהילה; במתחם המעצבים המתחדש שבמדרחוב בצלאל ורחוב ש"ץ תוקם סדנת הדפס פתוחה לקהל, אליה תצטרף חנות פופ-אפ שתמכור חולצות עם הדפסי מעצבים, ויהיו גם מגוון פעילויות נוספות; מוזיאון המדע מזמין את הקהל להפנינג משחקי בנייה לכל המשפחה, וזו גם הזדמנות להציץ במעבדת החדשנות של ד"ר עמית צורן בבניין למדעי המחשב באוניברסיטה העברית בגבעת רם. את כל הפרטים על הפעילויות, ההופעות, ההפתעות, שעות הביקור ומועדי הסדנאות, תמצאו באתר בית הנסן ובעמוד הפייסבוק של בית הנסן המתעדכן מדי יום.

 

התערוכה המרכזית

 

תתקיים בבית הנסן ובווילה שרובר, תאפשר הצצה נוספת לכמה מפרויקט הגמר מגרי הדמיון שהוצגו בשנה האחרונה באקדמיות לעיצוב, לצד פרויקטים מרתקים לא פחות מהעת האחרונה. (וכצפוי באומת הקומביניישן, יחכו לכם גם הפתעות שייסגרו עד הרגע האחרון ממש).

אבישי לוי וליזה לוריא יציגו איור בתנועה, כרזות מונפשות על-פי שיריה של המשוררת האירנית, פרוע פרחזאד.

אבישי לפיד, בוגר המחזור האחרון של המחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון HIT, יציג את פרויקט הגמר Orchestra Der Elktrogerate: תזמורת מכשירי חשמל המורכבת מאוסף של מכשירי חשמל ביתיים אשר נבחרו בקפידה בכדי להפוך לתזמורת מנגנת אחת. ניצוח על התזמורת נעשה על ידי שימוש בחיישן עומק המזהה ומבחין בין תנועות שונות ויודע לפרשם לפקודות אלקטרוניות שונות.

אורי אלישר, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, יציג את ״שפה חיה״, פרויקט הגמר שלו העוסק בשאלות טיפוגרפיות ולשוניות בנוגע להתפתחות השפה והאות העברית, תוך כדי שימוש במתודולוגיות עבודה מדעיות ובחומר ביולוגי חי. בפרויקט זה נוצרה גרסה חדשה לאבולוציה שעברה השפה העברית, מן האות הפרוטו כנענית הקדומה ועד לאות המודרנית שאנו מכירים היום, בתוך צלוחיות פטרי.

איה זהבי, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון  HITתציג את Royal Foil, פרויקט הגמר שלה שהוצג באפריל בשבוע העיצוב של מילנו. זהבי עיצבה סדרת כלי כסף העשויים מרדיד אלומיניום, כשהיא מפתחת טכניקה חדשה המבוססת על היכולת של רדיד האלומיניום להידחס את תוך עצמו ולהתאחות חזרה לגוף בעל נפח ומשקל.

אסתר בר תציג סדרת כלים אורגניים הנעשים משילוב שאריות טבעיות (קליפות ביצים, חרצני פרי, קליפות אגוזים ודומיהם) ביציקה של קפה משומש ושרף אפוקסי. את חומר הגלם שנוצר מעבדת בר באמצעות מחרטת עץ.

דנה שפירא, בוגרת המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל, תציג את "פמיליטריזם", תכשיטים העשויים מדרגות צה"ליות. שפירא פירקה סיכות צבאיות והרכיבה אותן מחדש כשהיא מוסיפה להן אלמנטים מחומרים שונים בצבעים מגווונים.

דרור רוזנברג, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי בבצלאל, מציגה בפרויקט המייקרי שיטת ייצור ידנית-תעשייתית שפיתחה כפלטפורמה לייצר מוצרים קרמיים. את השיטה בחרה רוזנברג להדגים בזוג גופי תאורה שבסיסם עשוי מעץ ואהיליהם מחומר קרמי.

יונתן אסולין יציג את ג׳רמו, ערכת משחק ביולוגית-דיגיטלית, המנגישה לילדים עקרונות מדעיים מורכבים באופן פשוט, ומאפשרת להם לבצע ניסויים ביולוגיים וחקר באמצעות הסמארטפון. ג׳רמו פותחה בשיתוף עם מעבדות מיקרולאב וזכתה במלגת סנדברג לפיתוח שמעניק מוזיאון ישראל.

ליאורה חשין ויסמין וינוגראד, צלמת וצורפת, יציגו פרויקט משותף הבוחן את השוני בין צורפות וצילום.הפירוק הפואטי של הטבע לרכיביו, משמש כתשתית לדיאלוג מסקרן בין דו מימד לתלת מימד, בין התכשיטים של וינוגרד לצילומי המאקרו המחקריים של חשין.

לילך שטיאט, מעצבת ומרצה במחלקה לעיצוב פנים במכון הטכולוגי חולון, תציג את עבודתה, קיר אוויר, שהוצגה לראשונה בתערוכה הקראפט החדש בגלריה ויטרינה במכון. את הקיר השקוף למחצה מרכיבות שקיות אוויר, והוא מציג אופציה רכה לקיר הבלוקים המסורתי והנוקשה

מאור אהרון, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון HIT יציג את שרפרפי הפלסטיק שעיצב בטכניקה הייצור שפיתח ובמרכזה יציקת פלסטיק צטרפוגלית.

מיכל הידש תציג את Bridging, קולקציית האופנה המרגשת שנולדה משיתוף פעולה חוצה גבולות עם אדריכל פלסטיני צעיר ומוכשר מעזה.

נירית בנימיני תציג את SHUFFF, הפרויקט האינטראקטיבי המשלב עיצוב גרפי, אופנה וטכנולוגיה דיגיטלית. זוהי מערכת גנרטיבית המאפשרת לייצר עיצובים ומוצרים יחידים במינם באופן המאתגר את חלוקת התפקידים המסורתית בין מעצבים, יצרנים ומשתמשים.

עומר פולק ואביאל אבודרהם משתפים פעולה בפרויקט סוכר פלסטיק – פרפורמנס מול קהל המציג שיבוט והכלאה בין עולמות האוכל והעיצוב. בעזרת טכנולוגיית יצור הצמר גפן המתוק ושינוי חומר הגלם מסוכר לפלסטיק, נוצרים אובייקטים חדשים, בעלי אופי אסתטי ייחודי המושפע מטכנולוגיית הייצור במהירות גבוהה.

צפנת כהן, בוגרת מכללת הדסה, עיצבה במסגרת פרויקט הגמר שלה ב-2012 סדרת רהיטים וחפצי נוי שנולדו בעזרת מנוע google. חמישה חודשים התכתבה כהן עם גוגל, ולפי תשובותיו לשאלות שהציגה, עיצבה כיסא, גוף תאורה וקערת פירות. השנה חזרה כהן לגוגל, שאלה את אותן שאלות, ולפי התשובות שקיבלה עיצבה כיסא חדש. הדיאלוג בין שני הכיסאות מאיר אחדים מהשינויים שעברו על גוגל בארבע השנים שחלפו בין שתי סדרות השאלות.

רוני לוית תציג את אומייגוד (OMG) – הפרויקט שבמהלכו התחקתה אחר מנהגי המבקרים בשלושה אתרים קדושים בירושלים: כנסיית הקבר, כיפת הסלע והכותל המערבי. "אספנו, מיפינו וניתחנו אלפי תמונות שהועלו לאינסטגרם, בהן מככבים תיירים ועולים לרגל ומבקרים מתמידים, מתפללים ומכורים לסלפי'ז, חיילים וחיילות, נוער "תגלית," משלחות זרות ומשפחות". הפרויקט מציג את הצד המשעשע של חווית הביקור באתרים הקדושים אך מתייחס גם למתיחויות ולרגשות העזים שמעוררת העיר הקדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות.

רפי גבאי, בוגר התוכנית לתואר שני בעיצוב של בצלאל, יציג את ה-Hotmat, פלטת השבת המתקפלת שנולדה במהלך לימודיו לתואר הראשון בעיצוב תעשייתי במכללת הדסה. דגם ההוטמט הראשון תוכנן במיוחד עבור השוק היהודי מסורתי כפלטת שבת מתקדמת, מעוצבת ופרקטית יותר מהפלטה המוכרת והוותיקה. בשוק שאינו רגיל לחדשנות, ובוודאי לא במוצרים הפרקטיים כמו פלטת השבת – ההוטמט מציעה עיצוב ומבנה אחרים לחלוטין.

שיר סניור, סטודנט לעיצוב תעשייתי בבצלאל, יציג את אוסף המזכרות שעיצב בקורס המזכרות המשותף שהתקיים בין המחלקות לעיצוב קרמי וזכוכית ולצורפות ואופנה בבצלאל לבין סטודיו "אלכימיה" במחלקה לתכשיטנות וצורפות ב"קאס", הפקולטה לאמנות, אדריכלות ועיצוב באוניברסיטת לונדון מטרופוליטן.

 

יגיעו מחו"ל

 

טים סימפסון האנגלי ושרה ואן חאמרן ההולנדית, הידועים כGlithero,  ובבית הנסן הם יציגו גופי תאורה מתעתעים.

במרכז המיצב האינטראקטיבי של קתרינה מישר ותומס טרקסלר  – mischer'traxler – יעמוד שולחן, שככל שיקרבו אליו יתגלה במרכזו כד פורניר.

Mecaniques Discursives – יאניק ג'אקה השוויצרי ופרד פנאל הבלגי ישתלבו עם רישומיםה הגרפיים, וידאו מאפינג והקרנות וידאו בפרויקט שיותאם במיוחד לבית הנסן וישתלב בתערוכה ההיסטורית של הבניין שהיה בעברו בית לחולי הצרעת שבעיר.

Domestic Data Streamers יגיעו מברצלונה, ויעזרו במיצב שיורכב ממערכת משקולות ומאזניים במיוחד עבור בית הנסן, להעברת מידע.

המוזיקאי הברלינאי מוריץ ישלב מוזיקה ורובוטיקה בהופעות חיות.

 

הכנס

 

יתחיל ב-11:30 בתיאטרון ירושלים. דובריו הישראליים ימקדו את המבט באופייה של העשייה העיצובית המקומית תוך דגש על ״קומבינה-ניישן״, אופן הפעולה בה משמשת הקומבינה, בהעדר מערכות מסודרות ומבוססות, כדרך יצירתית לעשייה ועקיפת מערכות כבדות.

דן הנדל, אוצר המחלקה לעיצוב ואדריכלות במוזיאון ישראל, ידבר על גבולות מטשטשים בין תחומי העיצוב השונים ואופן הצגתם בתערוכות מוזיאליות, גלית גאון תציג מבט רחב על העשייה המקומית בעבר ובהווה מתוקף עבודתה בשנים האחרונות כאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון, דב גנשרוא יספר על עבודת הסטודיו המשותפת עם עמי דרך ז״ל, ואדן שוחט, יזם טכנולוגי, ישתף בעבודתו המושתתת על בניית פלטפורמות שיתופיות וקהילתיות ליזמים ומייקרים.

אורחי הכנס מחו"ל יחשפו את עבודת הסטודיו שלהם: נציגות קולקטיב האדריכלים הלונדוני אסמבל, זוכה פרס טרנר לאמנות, יספרו על עבודת הקבוצה בפרויקטים אדריכליים חברתיים בשילוב הקהילה ובעבודה מותאמת מקום; פרופסור קנט לארסון (בשיתוף המסלול לעיצוב אורבני של בצלאל) ידבר על עבודת המחקר שלו ב-mit, שעוסקת בשינויים אורבניים בעיר העתידית ובמכוניות אוטונומיות; סטודיו גליטרו הלונדוני יתמקד בעבודה ורסטילית בין לקוחות מסחריים ומיצבים יזומים; סטודיו מישרטרקסלר הווינאי ידבר על עבודות עיצוב אינטראקטיביות ומולטי דיסציפלינריות; דומסטיק דאטא סטרימרס מברצלונה יספרו על עבודה מבוססת דאטא, ויצירת מיצבים משתפי קהל.

את כל הפרטים תמצאו כאן, וכאן תוכלו להצטרף להסעות ולרכוש כרטיסים (במחיר שבין 20-60 שקל).

 

מתוך Bridging, הקולקציה המשותפת של מיכל הידש ות', האדריכל מעזה

מתוך Bridging, הקולקציה המשותפת של מיכל הידש ות', האדריכל מעזה

דנה שפירא, פמיליטריזם

דנה שפירא, פמיליטריזם

איה זהבי, Royal Foil

איה זהבי, Royal Foil

אורגניזמים כמחוללי אותיות. שפה חיה, אורי אלישר

אורגניזמים כמחוללי אותיות. שפה חיה, אורי אלישר

הכלים האורגניים של אסתר בר

הכלים האורגניים של אסתר בר

OMG, רוני לוית

OMG, רוני לוית

כשגמל פגש עץ זית. המזכרות של שיר סניור

כשגמל פגש עץ זית. המזכרות של שיר סניור

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.