האלופה

בפרויקט הגמר שלה ב-HIT ביקשה דנה גור, שהייתה אלופת ישראל בשיט מפרשיות, לשלב את אהבתה לעיצוב ולשיט. קבלו את Sail Away - מגפיים ממפרשים משומשים. בוגרים 2016

sailaway, דנה גור, 3

Sail Away. כולם מאותו פס ייצור, אבל כל מגף שונה מחברו. צילומים באדיבות דנה גור

 

שלטי חוצות ודומיהם משמשים לייצור תיקים אופנתיים לא מהיום. Freitag, החברה השוויצרית המייצרת תיקים מברזנטים משומשים של משאיות, היא אחת הדוגמאות המוכרות. בפרויקט הגמר שלה Sail Away בחרה דנה גור להשתמש בחומר גלם זמין ליצירת אובייקט מעולם האופנה, אבל כאן מסתיים הדמיון. כי חומר הגלם שאיתו בחרה גור לעבוד הוא מפרשים משומשים, ובתכנונה הפכו אלו למגפיים.

איך הגיעה גור למפרשים משומשים? מגיל עשר היא במים, "חיה את הרוח, הגלים, הסירות – והמפרשים". במשך שנים עסקה גור בספורט ימי, השתתפה בתחרויות שיט סירות מפרש, הייתה אלופת ישראל, ולקחה חלק באליפויות אירופה ואליפויות עולם. עד היום היא מדריכה ומאמנת שיט. בפרויקט הגמר שלה, היא מספרת, הדבר הטבעי ביותר מבחינתה היה להפגיש בין שתי אהבותיה ושני תחומי העניין המרכזיים בחייה: הים והעיצוב.

"מפרשים משומשים", היא מסבירה, "הם חומר גלם זמין, אך לא מנוצל. מפרש ישן בדרך כלל יושב בצד עד שהוא נהרס לחלוטין או נזרק לאשפה. בדי המפרשים מתאפיינים בחוזק ובעמידות, במגוון צבעים וטקסטורות, ובערך סנטימנטלי וייחודיות שכל מפרש נושא איתו. המטרה שלי הייתה ליצור אובייקט שינצל את תכונות החומר ואיכויותיו ויהנה מהאסתטיקה הייחודית של כל מפרש, על שפתה הימית והזיקה שהיא יוצרת למקורו".

גור בחנה את סוגי הבדים השונים, ייעודיהם וטכנולוגיות ייצורם. בסדנה היא התחילה תהליך היכרות עם החומר: מתחה, כיווצה, דחסה, כבשה, חיממה, קיפלה, גיהצה, חתכה, חיברה, משכה ותפרה. המפרשים, היא למדה, מציגים חוזק, עמידות במים, אטימות לרוח, זיכרון לקיפולים, העברת אור, שפה וסגנון ייחודי, מתיחות נמוכה וגמישות. "הם מביאים איתם ערכים של זיכרון, מסע, והתמודדות עם תנאי החוץ, וגם המגפיים מסמלים ערכים אלה", היא מסבירה את הקשר.

הבחירה במגפיים, הבינה גור, מחייבת שימוש חכם בחומר ובטכנולוגיה, שכן מדובר בהתמודדות עם מעבר מיריעה כמעט שטוחה לאובייקט תלת מימדי בעל נפח, מבניות, מחברים ושילובי חומרים שונים.

גור מעידה שהצליחה לפתח תהליך ייצור תעשייתי שבסופו מתקבלים מגפיים שכל אחד מהם ייחודי ושונה, עם צבע וגרפיקה משלו, בהתאם למפרש שממנו הוא עשוי. וכך, למרות שמדובר באותו פס ייצור, אותו אימום ואותו דגם, אין שני זוגות מגפיים זהים לחלוטין. כל אחד והסיפור שלו.

ואלה תודותיה: "מועדון השייט הפועל שדות ים / ביה"ס ומועדון השייט דרך הים / עדיטל אלה ויניב ברנפמן על ההנחיה בסמינר פרויקט הגמר / יוסי בן ארוש על ההנחיה לאורך הפרויקט / גולן קדר / אלון דגן  וליאור גלברד.

.

 

sailaway, דנה גור, 2

sailaway, דנה גור, 1

.

sailaway, דנה גור, 4

.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.