קצוות מפוצלים, מאיה גלפמן בבית האמנים

לאוקונה ובאובו, פרט

לאוקונה ובאובו, פרט

 

הערב תיפתח בבית האמנים בתל אביב תערוכת היחיד החדשה של מאיה גלפמן קצוות מפוצלים, שאוצרת ומלווה רז סמירה.

מרחב המחיה של גלפמן מתבטא במשיכה חזקה לכוחות על: האלים והגיבורים היוונים מהמיתולוגיה, מפלצות ושדים, כוחות טבע אימתניים כמו רוח חזקה, גלי ים טובעניים ועוד. היא בודקת את השפעתם של כוחות אלו על האדם משחר ימיו ועד היום, וגורסת כי אותו מאבק אנושי ידוע, של בני תמותה כנגד כוחות חיצוניים הגדולים מהם, הוא למעשה מאבק פנימי.

התערוכה משלבת ציורים מהשנתיים האחרונות, עבודות גדולות מימדים, בעלות צבעוניות נועזת ואקספרסיבית, המוצגות לראשונה, ומצמד מיצבים חדש. במרכזם של המיצבים נמשכות צמות אדומות גדולות המשתלשלות מהתקרה, מתפתלות מתוך בובות תפורות ונכרכות סביב סלע גדול העשוי חומרים רכים.

גלפמן מנגידה חומר וצבע אך יוצרת הרמוניה וזרימה בתנועה מעלה-מטה תוך שמירת שיווי המשקל של האבן. העבודות טומנות בחובן משמעויות רבות, אנושיות ונשיות, תרבותיות, קלאסיות ועכשוויות, ציבוריות ופרטיות.

סדרת הציורים והמיצבים מתאחדים ליצירה אחת העוסקת בסינתזה בין הפרא/המפלצת, היצר הקדום והברוטלי, לבין האדם המערבי בן התרבות. הצמה האדומה, מתפצלת, נשזרת ונפרמת בין הציורים למיצבים קדימה ואחורה, והופכת מקו רישום לקו צבע, מחומר רך ונופל לחומר קשיח האוחז ולופת דברים בחוזקה.

הציורים עמוסי הצבע והשכבות נעשו במחוות גדולות כשגלפמן נטמעת בתוכם באופן פיזי ומנטלי, ממש כריקוד פולחני או טיהור שדים. העבודות, לדברי גלפמן: "רוקמות מיתולוגיה חדשה אשר אני נמצאת במרכזה. אך אני היא לא רק 'אני' גרידא, אלא גם דמות נשית, אנושית מייצגת".

גלפמן, 38, בוגרת שנקר, הציגה עד כה חמש תערוכות יחיד והשתתפה בעשרות תערוכות קבוצתיות, ביניהן במוזיאון תל אביב, מוזיאון חיפה, הביאנלה בהרצליה, ארט באזל מיאמי וגלריות בניו יורק ובטוקיו. מאז 2009 היא פועלת גם במרחב הציבורי, וסימן ההיכר שלה בסצנת הסטריט-ארט הוא טכניקה ייחודית של רישום בצמר על גבי קירות.

עבודתה 'ציפורים שחורות' מוצגת בימים אלו במוזיאון ישראל בירושלים בשתי גרסאות: מיצב סייט-ספציפיק בתוך חלל המוזיאון ועל גבי הקיר החיצוני מתנוססת גרסת ה'סטריט-ארט'. בחודש הבא יוצגו 'ציפורים שחורות' ב-ArtRooms בלונדון.

גלפמן מזוהה יותר מכל עם דימוי "הלב המצולק" שלה, ועם פעילותה במרחב האורבני. בגיל ארבע וחצי היא עברה ניתוח לב, והעיסוק בלב ובתיאור וטיהור השדים מופיע בכל יצירותיה.

את דרכה האמנותית החלה לפני עשור בפעולות גרילה ליליות, בהן תלתה לבבות מצולקות ומאות הדפסים של עבודותיה ושיריה על עצי השדרות בתל אביב, מתוך רצון וצורך להגיע לקהל באופן בלתי אמצעי. על כל עבודה הוסיפה גלפמן בכתב ידה: "קחו אותי הביתה". עבודות אלו התנוססו בעשרות מדינות, כולל בבתי יתומים בקניה ובאוגנדה, שם שימחו את הילדים עם מאות מדבקות, חולצות ופוסטרים.

 

מאיה גלפמן, קצוות מפוצלים | פתיחה: 8.12.16 בשעה 20:00 | נעילה: 31.12.16 | בית האמנים ע"ש יוסף זריצקי, ת"א, רח' אלחריזי 9 | טל': 03-5246685 | שעות פתיחה: ב'-ה' 10:00-13:00, 17:00-19:00 | יום ו' 10:00-13:00 | שבת 11:00-14:00

 

בדרכי

בדרכי

השחיינית

השינה

המכשפה המרקדת

המכשפה המרקדת

השחיינית

השחיינית

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *