מצבי קיצון – נייר ישראלי במוז"א

מירית וינשטוק

מירית וינשטוק. צילומים: ליאוניד פדרול

 

"מצבי קיצון – נייר ישראלי", התערוכה השלישית המוקדשת לנייר במוזיאון ארץ ישראל שאוצרת ענת גטניו, תיפתח בחודש הבא. 65 העבודות החדשות המשתתפות בה – טכנולוגיה לצד קראפט, עבודות זעירות לצד מיצבי ענק, ומנעד רחב של מצבים חומריים בין הנייר הדק והשקוף, לכזה המתחפש לחומר אחר – מותחות את גבול השימוש בנייר ומביאות את החומר למצבי קיצון מפתיעים, עד כדי טשטוש האפשרות לזיהויו בתוך העבודה.

הנייר מהווה כאן חומר מרכזי ומהותי – חומר גלם או אבן בנייה – ולא מצע ליצירה בלבד, כנהוג בדרך כלל. היצירות מותחות את תכונות הנייר המגוונות, הגלויות והסמויות, על ביטוייהן המנוגדים והסותרים – רכות וקושי, שקיפות ואטימות, עדינות וגסות, גמישות ונוקשות, סטטיות ותנועה – ואלו מתגלמות במופעים קוטביים, מפתיעים ומגוונים.

"מצבי קיצון" פורשת קשת רחבה של שפות אמנות והתנסויות בחומר, הנובעות מנקודות המבט של היוצרים הפועלים בשדות שונים של עולם האמנות והעיצוב: אמנים פלסטיים, מעצבי מוצר, מעצבים גראפיים, מעצבי טקסטיל, אדריכלים, צורפים ואמני נייר מובהקים. בהצגת עבודות מתחומים שונים, שנעשו בידי אמנים ותיקים וצעירים, נוצרת תמונה רחבה ועכשווית של היצירה המקומית בנייר כחומר.

אחת המגמות הבולטות בתערוכה היא החזרה למלאכות היד העמלניות והמסורתיות, ולצדה מהלך עכשווי המשלב בין תהליך ידני לאמצעים טכנולוגיים ודיגיטליים ומוליד "קראפט חדש" בעולם ההולך ומשתנה.

"מצבי קיצון" תאפשר מפגש מקדים עם תהליכי העבודה של האמנים ביצירת המיצבים טרום פתיחת התערוכה, ובמהלך תקופת הצגתה תארח סדנאות אמנים וסדנאות יצירה בנייר לקהל, כשהיא מפגישה את קהל המבקרים עם טכנולוגיות חדשות שמשנות את התפיסה של מה שאנחנו יודעים, או מה שחשבנו שאנחנו יודעים, על הנייר.

 

מצבי קיצון – נייר ישראלי, אוצרת: ענת גטניו | פתיחה: 24.3.17, נעילה: 30.7.17 | מוז"א, רח' חיים לבנון 2, רמת אביב | טל': 03-6415244 | שעות הפתיחה: שני – רביעי, שבת 16:00-10:00 | חמישי 20:00-10:00 | שישי 14:00-10:00 | מחירי כניסה למוזיאון: ילדים עד גיל 18 ללא תשלום, מבוגר 52 ₪, תושב תל-אביב 42 ₪, גמלאי 26 ₪

 

גלית שבו

גלית שבו

חואני מוקמל

חואני מוקמל

נגה יודקוביק עציוני

נגה יודקוביק עציוני

ססיליה ויטאס

ססיליה ויטס

לילך מדר

לילך מדר

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *