ירח מודבק. אלתרמן, סחרוף וטריינין נפגשים בגלריה גבירול

ירח, עמית טריינין, אגם

אלפי מדבקות מצוירות היו לקליפ של "ירח", החדש של ברי סחרוף למילים של אלתרמן

 

בשבוע הבא תסתיים לגמרי העבודה על הקליפ של "ירח", הגרסה של ברי סחרוף למילים של נתן אלתרמן. למעלה מ-17 אלף צפיות ב"ירח" נרשמו עד היום, מאז עלה השיר, הנכלל באלבום "ליקוטים", ליו-טיוב, ללא קליפ, בחודש מאי.

שבוע מאוחר יותר, בפתיחת שבוע האיור, אפשר יהיה לראות את האיורים הייחודיים שאייר טריינין ל"ירח" בתערוכת היחיד שלו "ירח מודבק". ולמה מודבק? כי שני הפרויקטים שיציג טריינין בתערוכה שאוצר דקל מימון, נעשו בטכניקה ייחודית ומעוררת השתאות של איור על אלפי מדבקות משרדיות לבנות. הפרויקט האחד, שנעשה בהזמנה עיריית תל אביב, הוא מפה מאוירת-על-מדבקות של רחובות העיר, המלווה בטקסט שכתב עלי מוהר והתפרסם ב"מהנעשה בעירנו", טורו המיתולוגי בעיתון העיר. הפרויקט השני הוא האיורים שאייר טריינין לקליפ.

טריינין הוא ראש המחלקה לתקשורת חזותית במנשר, ומרצה במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל (שבה סיים את לימודיו בהצטיינות ב-1996), אבל לפני הכל הוא מאייר נפלא (שאייר בין היתר את ספרה של דפנה בן-צבי "הצב מצב", שהיה מאוד אהוב בביתנו), ועובד עם הוצאות ישראליות (הקיבוץ המאוחד, מעריב, ידיעות אחרונות) ובינלאומיות (Green Willow books ,Scholastic). הוא אף זכה בפרס יוסי שטרן לאיור, ובשנת 2004 נבחר כאמן המצטיין על-ידי  משרד העלייה והקליטה.

האיור על מדבקות, מספר טריינין, התחיל לגמרי במקרה. "לפני כשש שנים עברתי פריצת דיסק שחייבה אותי לשכב על הרצפה בסלון הבית במשך למעלה מחודשיים. השכיבה הממושכת גרמה לשיעמום ולחיפוש אחר מקום חדש ונגיש לצייר עליו. בזווית העין במקום שבו שכבתי, עמדה כוננית קטנה, שבמגירה התחתונה שלה שכבה ערמת מדבקות לבנות ישנות, ולידה היו מונחים טושים צבעוניים. הסקרנות למשטח חדש משכה אותי להתחיל לצייר. בהתחלה ציירתי סדרות של פרצופים, ואחריה עצים, ובתים ועוד ועוד. גיליתי כמה זה עוזר ומרגיע בשיקום ובהחלמה, ובעיקר כיף. שבועות לאחר מכן, כאשר התרה בי האורתופד כי עלי להקפיד לשאת בתיק הגב משקל קל, המדבקות והטושים היו הדבר היחידי שיכולתי לשאת בתיק. מפה הדרך להתמכרות הייתה מהירה, ובמשך כחצי שנה ציירתי רק על מדבקות".

חמש וחצי שנים מאוחר יותר, מספר טריינין, הוזמן לאייר מפה של רחובות תל אביב עבור עיריית תל אביב לפרויקט BOOK ON MAP. "מצאתי את עצמי חוזר לאייר על המדבקות עם טושים צבעוניים, הפעם מתוך החלטה מודעת. במהלך העבודה הסיזיפית נרתמו בני משפחתי לצבוע ולצייר על המדבקות, ואת תהליך העבודה פרסמתי ברשתות החברתיות, וכך נחשפה אליו ענב רביץ ביקובסקי מ'נענע דיסק', שפנתה אלי בהצעה לאייר קליפ לשיר 'ירח' של ברי סחרוף, שאת מילותיו כתב נתן אלתרמן".

טריינין, שמעולם לא עשה לפני כן אנימציה כלשהי ("שלא לומר קליפ"), התלהב מהאתגר."לטובת העבודה גויסו אנימטורים נוספים, וביחד יצרנו קליפ שכולו עשוי מאלפי מדבקות לבנות. בקליפ ניסיתי לחבר בין הטקסט של אלתרמן לעיבוד של סחרוף, וליצור סיפור המתאר עיר כאוטית, חשוכה, נטולת ירח, שבזכות יוזמה של אבא אחד, המחליט לעזור לבנו המודאג מחסרונו של הירח ועולה על אופניו ונוסע להחזיר את הירח, חוזרים הסדר והצבע לעיר".

והנה הקישור לקליפ של "ירח" שעלה ליו טיוב בסוף שבוע האיור.

 

ירח, עמית טריינין, שביל

.

ירח, עמית טריינין, גשר

.

ירח מודבק, עמית טריינין, מכוניות

.

ירח מודבק, עמית טריינין, ספרים

.

ירח מודבק, עמית טריינין, תל אביב, בתים

.

ירח מודבק, עמית טריינין עם המדבקות המצוירות

טריינין והמדבקות המצוירות

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.