אקט שנקר בביאנלה לעיצוב בלונדון שתיפתח עוד שבועיים

Dora Esca, המושב התלוי של Porky Hefer. צילום: Justin Patrick

Dora Esca, המושב התלוי של Porky Hefer. צילום: Justin Patrick

 

העולם מדמיין את עצמו מחדש, מכריזה כותרת המשנה של אתר הביאנלה הראשונה לעיצוב בלונדון שתיפתח בעוד שבועיים. מוזיאונים מובילים (ביניהם קופר יואיט הניו יורקי, מאק הווינאי, הטריאנלה של מילנו, וויקטורה ואלברט הלונדוני), ולצדם ארגוני עיצוב שונים, הוזמנו להציג בבית סומרסט מיצבים ועבודות עיצוב שהמשותף לכולם הוא הניסיון לבחון כיצד ניתן להפוך את העולם למקום טוב יותר בעזרת עיצוב.

נושא הביאנלה, Utopia By Design, נבחר כמחווה ל"אוטופיה", חיבורו של המדינאי והוגה הדעות הבריטי סר תומס מור בן המאה ה-16, במלאת 500 שנה למסה שהייתה לאבן דרך בהגות ובהתפתחות המדינית של המערב. משתתפים מלמעלה מ-30 מדינות יציגו דרך פרויקטים המשלבים עיצוב, אדריכלות, אמנות, מדע והנדסה את החזון האוטופי שלהם אל מול האתגרים המשותפים לאנושות כולה: קיימות, הגירה, זיהום סביבתי, מקורות אנרגיה, שוויון חברתי ופני הערים.

את הביתן הישראלי אוצרות תמי ורשבסקי, מנהלת המרכז לחדשות ACT Shenkar, והילה שאלתיאלי, מרצה לתקשורת חזותית ועיצוב טקסטיל. השתיים בחרו להציג שני פרויקטי גמר של בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה הרמת-גנית מהשנים האחרונות: AIdrop של יניב קדוש מ-2011, ו-Louder של שרונה מרלין מ-2012.

AIDrop, נזכיר, היא מערכת הפצה לאספקת חירום המושתתת על יחידות עצמאיות מוצנחות. בהשראת תנועת הזרעים באוויר ואופן נחיתתם על הקרקע עיצב קדוש מיכלי קרטון מתקפלים שכל אחד מהם מסוגל לשאת עד שלושה ק"ג ציוד (מזון, ציוד רפואי, מזון, שתייה או ציוד חירום אחר). אלו מוטלים ממטוס או מסוק באופן המאפשר לפזרן במהירות על פני שטחים נרחבים באזורים מוכי אסון ובמקומות מבודדים, ובכך להציל חיים עד להגעת כוחות ההצלה והציוד החיוני.

Louder, רמקולים לכבדי שמיעה וחירשים, מתרגמים את הצלילים למרקמים חזותיים, וממחישים את המוזיקה באמצעים ויזואליים ובאמצעות העברת ויברציות לכפות הרגליים של המאזין.

"אנו גאים בבחירה בשנקר לייצג את ישראל בביאנלה הראשונה לעיצוב בלונדון", אומרת פרופ' יולי תמיר, נשיאת שנקר. "בהתאם לנושא שנבחר להוביל את הביאנלה 'אוטופיה דרך עיצוב', בחרנו להציג פרויקטים שמשקפים את החשיבה החדשנית והרעננה המזוהה עם שנקר ומבטאת בחדשנות אקדמית, ואת העיסוק האינטנסיבי שלנו בעיצוב שמבקש להיות בעל משמעות ולחולל שינוי אמיתי בחיים של אנשים ובעולם כולו. זהו עיצוב שמנצל את היצירתיות והאסתטיקה על מנת לייצר ערך ולשפר את איכות החיים".

"מדובר בפרויקטים המהווים דוגמה ליכולת המעצבים להיות אקטיביסטים מהחשיבה הקונספטואלית ועד יישום הרעיון, ועל-ידי כך להוביל שינוי משמעותי דרך עיצוב חכם, חדשני ויצירתי", מסכמת ורשבסקי.

בין המדינות המשתתפות בביאנלה נמצאות גם קובה, ערב הסעודית, האמירויות הערביות המאוחדות, טוניסיה, ניגריה ואלבניה.

את פקיסטן ייצג המיצב הקבוצתי Daalaan – מגרש משחקים אבסטרקטי שמבקש לשחרר את המחסומים החברתיים ולעודד את הצופים הזרים זה לזה לאינטראקציה ביניהם דרך משחק.

Benjamin Loyauté, נציגה של צרפת לביאנלה לעיצוב, מבקש לשמר ולשתף את סיפוריהם של הפליטים הסוריים שפגש דרך מארזי סוכריות שיוצעו למכירה במעין מכונת ממתקים. הרווחים, הוא אומר, יתרמו לחינוכם של ילדי משפחות פליטים סוריים.

פורקי הפר (Hefer) מדרום אפריקה עיצב סדרת קינים תלויים עליזים ומשעשעשים השואבים השראה מ…טורפים ימיים. החיבור הסמלי בין האכזריות להומור ולשעשוע מבקש לייצג את עברה של דרום אפריקה מול עתידה.

 

Aidrop, יניב קדוש. סיוע חירום מציל חיים

Aidrop, יניב קדוש. סיוע חירום מציל חיים

 Louder, שרונה מרלין. מתרגמים את הצלילים למרקמים חזותיים, וממחישים את המוזיקה באמצעים ויזואליים וויברציות

Louder, שרונה מרלין. מתרגמים את הצלילים למרקמים חזותיים, וממחישים את המוזיקה באמצעים ויזואליים וויברציות

גן המשחקים של פקיסטן. צורות גיאומטריות מעץ סיסם גושני בגימור במראה חלוד

גן המשחקים של פקיסטן. צורות גיאומטריות מעץ סיסם גושני בגימור במראה חלוד. צילום:  Mustafa Mehdi

סוכריות וזיכרונות. Bonbonniere, פרט מתוך The astounding eyes of Syria, של benjamin loyaute ו-Fabrice Schneider

סוכריות וזיכרונות. Bonbonniere, פרט מתוך The astounding eyes of Syria, של benjamin loyaute ו-Fabrice Schneider

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.