רוקמת התחרה

שחר זיו מהמחלקה לעיצוב פנים ב-HIT ביקשה להציג פרשנות אישית למפת הקרושה הסרוגה מבית סבתא. כך הגיעה ל-Granny Lace, גוף תאורה רקום מפח חלוד

Granny Lace. מסריגת קרושה לרקמה על פח מוחלד

Granny Lace. מסריגת קרושה לרקמה על פח מוחלד. צילום: פרדי מולי

 

לא צריך היה להיות חד אין כדי לשים לב לגופי התאורה שנרקמו ממשטחי פח חלוד, שהוצגו ב"באמצע", תערוכת אמצע השנה המתקיימת מדי חופשת פסח במחסן 2 בנמל יפו, ומציגה מבחר עבודות סטודנטים מהמכון האקדמי טכנולוגי חולון HIT.

Granny Lace, התברר, הוא שמם של גופי התאורה שעיצבה שחר זיו, סטודנטית שנה ג' במחלקה לעיצוב פנים ב-HIT, במסגרת קורס ריהוט בהנחיית גל גאון (המכהן כראש המחלקה ביחד עם ניני ורשבסקי). כמו עבודות רבות המשלבות קראפט וטכנולוגיה חדישה, ביקשה זיו לחבר בין הזיכרונות מבית סבתה לבין המימד העכשווי של המקצוע שבו בחרה להתמחות, ולתת פרשנות מקורית משלה למפת הקרושה המסורתית, המשמשת השראה לעבודות עיצוב ואמנות רבות.

התרגום של זיו כלל משטח פח, שהזדקנותו הואצה והוא הוחלד בעזרת חומצת מלח. המפה המקורית מבית סבתא נסרקה לדימוי דו-מימדי, שעובד לדגם ממוחשב של חורים, שהועתקו ליריעות הפח בעזרת חיתוך לייזר. מערכת התאורה הורכבה על בסיס עץ הניתן לפירוק, שאותו מחברים בעזרת שני ברגלים לתחתית הגוף הדקורטיבי.

כל אחד מגופי התאורה מורכב משלוש יריעות פח שנתפרו זו לזו בעבודת יד. בהעתקת החורים מהמפה המקורית אל משטח הפח המירה זיו את סריגת הקרושה ברקמה בחבל מקרמה המשחזרת את עבודת הקרושה של הדוגמה המקורית. אחדים מהחורים הושארו חשופים, כדי ליצור עניין נוסף במעבר האור אל מחוץ לגוף התאורה. במעבר זה יוצר האור צלליות תחרה ברחבי החדר.

 

Granny Lace. שניים מששת גופי התאורה

Granny Lace. שניים מששת גופי התאורה

תהליך ההחלדה המואץ יצר פטינה מעניינת על יריעות הפח

תהליך ההחלדה המואץ יצר פטינה מעניינת על יריעות הפח

שתי מנורות על שולחן משנות ה-50

עוד שניים מגופי התאורה

Granny Lace. אחדים מהחורים לא נרקמו כדי להוסיף עניין במעבר האור מגוף המנורה לחלל

Granny Lace. אחדים מהחורים לא נרקמו כדי להוסיף עניין במעבר האור מגוף המנורה לחלל

 

 

 

3 Comments:

  1. וואו זה פשוט מהמם,מאיפה אפשר להשיג???

  2. גופים מיוחדים ומרהיבים ביופיים! כשרון אמיתי… כל הכבוד!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *