צבע טרי 9, המעצבים מחו"ל

הנה הם באים. הנורווגים, השוודים, הדנים, והישראלית שמייצגת את אנגליה. צבע טרי 9 ייפתח בסוף החודש, והפעם חלקו של העיצוב גדל. כל מה שרציתם לדעת על המעצבים שיגיעו מחו"ל

בתהליך העבודה. Weathered של סטודיו קנייפ

Weathered, סטודיו קנייפ. בתהליך העבודה

 

צבע טרי 9, היריד לאמנות עכשווית תל אביב, ייפתח לקהל הרחב ביום שלישי, 28.3.2017, וינעל במוצאי שבת, 1.4.2017. השנה ייערך היריד בבניין החדש של מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, ליד הגן הבוטני והגן הזואולוגי בקצה המזרחי של אוניברסיטת תל אביב. הבניין עדיין לא הושלם, אך לכשיפתח, יאכלס המוזיאון, שמנהלו הוא אלון ספן, את אוספי הטבע של האוניברסיטה ויהיה המוזיאון הראשון מסוגו בישראל.

כבכל השנים האחרונות, מבקש היריד להציג תמונת מצב עדכנית של הנעשה בתחומי האמנות והעיצוב בישראל ובמקביל לאפשר הצצה לנעשה בעולמות אלה בחו"ל. השנה, מספרת יפעת גוריון, המנהלת האמנותית והאוצרת הראשית של היריד, גדל חלקו של העיצוב, ועבודות מעצבים יתפרסו על פניהן של ארבע מקומות הבניין. למעלה מ-30 מעצבים מישראל – מהם כאלה שלוקחים חלק בעיצוב טרי לראשונה, מהם שיתופי פעולה שנרקמו במיוחד לקראת היריד ומהם קבוצות עיצוב – יציגו כאן עבודות חדשות. כתמיד יוצא קול קורא והבחירה היא של גוריון ויועצותיה – גלית גאון ונירית נלסון. לצד העיצוב הישראלי זו תהיה הזדמנות להכיר מקרוב מבחר עבודות עיצוב עכשוויות מחו"ל. וכמו בתערוכת האמנות התימטית, גם עבודות אלו עוסקות באופן כזה או אחר בטבע כמחווה למבנה המארח. מוזמנים לערוך היכרות ראשונה.

 

Weathered, אובייקטים פיסוליים המדגימים את איתני הטבע

Weathered, אובייקטים פיסוליים המדגימים את איתני הטבע

 

כיוון הרוח

מאחורי Kneip, סטודיו צעיר ומבטיח מאוסלו הפועל על קו התפר שבין אמנות, אומנות ועיצוב, עומדים שניים: יורגן פלטו ווילומסן וסטיאן קורנטווד רוד. הטבע ועבודת היד האומנותית הם מקורות השראה מרכזיים עבורם, והם מתמקדים בעיצוב אובייקטים יחידניים או בסדרות קטנות העשויים כולם בעבודת יד.

בצבע טרי הם ישתתפו בתערוכה הבינלאומית "טרנספורמציה – שינוי, המרה, התמרה", במסגרתה יציגו את עבודתם זוכת התשבוחות Weathered. מתוך בחינת הקשר בין מזג האוויר לתופעות טבע שונות, יצרו "קנייפ" סדרת אובייקטים פיסוליים המדגימים את איתני הטבע. Swell מציג בעזרת מנגנונים מכניים ביטוי חזותי של תנועת הגלים; Seismoscope מודד את התנועות הסיסמוגרפיות של כדור הארץ, ואלו מותירות את רישומן בחריטה על דיסקית נחושת; Hyfrometer מודד את הלחות שבאוויר באמצעות שערת סוס המתוחה בין קצוות כבל פחמן המחוזק בעזרת מחברי פליז לבסיס עץ גלילי. התכווצות השערה והתמתחותה יעידו על מצב הלחות; פסלי Breeze כשמם כן הם: מורים על כיוון הרוח.

 

פלסטיק ממוחזר עם וו ואקום. Born In Sweden, מתקן להאכלת ציפורים

פלסטיק ממוחזר עם וו ואקום. המתקן להאכלת ציפורים של Born In Sweden

 

ציפור קטנה 

משוודיה יגיע Born In Sweden, המותג בן התשע ששם לעצמו מטרה לייצר חפצי בית יפים ומעלי חיוך מחומרי גלם ממוחזרים ומאריכי חיים ככל שניתן. בעיצוב טרי יציג "נולד בשוודיה" את מתקן ההאכלה לציפורים שעיצב פסקל שרמולו, הנמנה עם סדרת חפצי הציפורים שמציעה החברה.

המתקן זוכה הפרסים מיוצר מפלסטיק ממוחזר ומצויד בוו ואקום מתוחכם המאפשר להציבו בקלות על זגוגית החלון.

 

המטבח החברתי

Play & Food תציג ארבעה מטבחים המצביעים על אחת המגמות העכשוויות בעיצוב הדני, הרואה באוכל ובהכנתו גורם מחבר בין אנשים, ומבקשת לשחרר את תהליך הבישול מהבית הסגור. המקום המרכזי של היציאה אל הטבע בתרבות הסקנדינבית חובר לגישות הומניסטיות חדשות בעיצוב השמות את האדם ואיכות חייו במרכז, וכך צמח בשנים האחרונות טרנד המטבחים הניידים המציעים מגוון אפשרויות בישול גורמה אגב בילוי בטבע או בטבע האורבני.

 

אופני סיור הצדפות של וולף. 5 מנות של פירות ים ומפגש עם מנהלי תעשיית הצדפות המקומית

אופני סיור הצדפות של וולף. חמש מנות של פירות ים ומפגש עם מנהלי תעשיית הצדפות המקומית

 

את מטבח האופניים הראשון שלו בנה השף מורטן קריגר וולף כבר ב-2002. היום יש לו צי קטן של מטבחים מקצועיים הבנויים על אופניים, איתם הוא עורך סעודות גורמה בשילוב ביקור ביעדים מעניינים בסביבת קופנהאגן. אחד המסלולים הוא מסע הצדפות הנערך בנמל הבירה הדנית, ובמהלכו נפגשים הסועדים עם הדמויות המרכזיות העומדות מאחורי עסקי הצדפות המקומיים.

 

מסביב למדורה. המטבח הנייד של Bon Fire

מסביב למדורה. המטבח הנייד של Bon Fire

 

המטבח הנייד הוא מוצר הדגל של Bon Fire, החברה שהקימו רנה סטייג' וטורבן אריקסן: שלושה מוטות היוצרים מבנה חזק שעליו נתלים שלל סירים, מחבתות (ביניהן אפילו מחבת ייעודי לפנקייק) רשתות גריל למיניהן וכלים תואמים לבישול. כל אלה מוצבים מעל מדורה.

המטבח המאובזר, שלעיצובו אחראי אריקסן, מזמין לבישול חברתי בחיק הטבע, ומאפשר, אומרים אריקסן ושותפו, לבשל אוכל שבדרך כלל לא ניתן לבישול מחוץ למטבח (פיצה ופופקורן למשל) בדרך חדשה ומלהיבה.

 

המטבח של מטה שלדה. המבנה המעוגל מאפשר לאנשים להתכנס מסביב לכל אחת מהיחידות ולקחת חלק פעיל במלאכת הכנת האוכל

המטבח של מטה שלדה. המבנה המעוגל מאפשר לאנשים להתכנס מסביב לכל אחת מהיחידות ולקחת חלק פעיל במלאכת הכנת האוכל

 

מטה שלדה נחשבת לאחת המעצבות הצעירות העולות בדנמרק. המטבח שעיצבה, Et Køkken (בדנית: המטבח), מורכב משלוש יחידות שכל אחת מהן עונה על אחד מתפקידיהם של איזורי הבישול הבסיסיים: תנור הבישול, הברז ומשטח העבודה. ההשראה לצורתן העגולה של שלוש היחידות היא המדורה, והמבנה המעוגל מאפשר לאנשים להתכנס מסביב לכל אחת מהיחידות ולקחת חלק פעיל במלאכת הכנת האוכל. היחידות הדקורטיביות מיוצרות מברזל, עץ אלון וטראצו, והן זיכו את שלדה בפרס IF הגרמני.

 

המטבח של נינה טולסטרופ, אוצרת התערוכה. תמורת עשר לירות שטרלינג תוכלו לרכוש את הוראות ההרכבה ולבנות לכם מטבח משלכם

המטבח של נינה טולסטרופ, אוצרת התערוכה. תמורת עשר לירות שטרלינג תוכלו לרכוש את הוראות ההרכבה ולבנות לכם מטבח משלכם

 

את לחם ושעשועים אצרה נינה טולסטרופ, מעצבת דנית מולטי דיסציפלינרית הפועלת שנים רבות מהסטודיו שלה ושל בעלה בלונדון. בין היתר הופקדה טולסטרופ על אצירתן של כמה מתערוכות Danish Craft – תערוכת העיצוב שמציגה דנמרק מדי שנה בשבוע העיצוב של מילנו, דרכה היא חושפת את עבודותיהן החדשות של מעצביה העכשוויים.

בין המטבחים שבחרה טולסטרופ להציג ב"לחם ושעשועים" אפשר יהיה לראות גם את המטבח הנייד שעיצבה לתערוכה Ten Plan של הקולקטיב Ten והוצגה במסגרת יריד Design 100% בשבוע העיצוב של לונדון לפני מספר שנים. התערוכה הציגה עבודות של עשרה מעצבים שהקיימות היא עיקרון מרכזי בחשיבתם. המטבח של טולסטרופ – מטבח עץ פשוט שכל אחד יכול להרכיב לעצמו, ומביא בחשבון  אפילו את השימוש החוזר במים האפורים – היה אחת העבודות הבולטות בתערוכה, וסוקר בהרחבה ברחבי העולם.

אגב, את תוכניות הבנייה של המטבח ניתן לרכוש בחנות המקוונת של הסטודיו תמורת עשר לירות סטרלינג בלבד, וכל אחד יכול בעזרתן לבנות לו מטבח דומה משלו.

"לחם ושעשועים" מתקיימת בתמיכת שגרירות דנמרק, הקרן הדנית לאמנות וגרוסרר ל.פ. קרן Foghts בשיתוף עם Lotte L. Zeuthen / Visual Story.

 

שולחן ספקטרה, קוקה סטודיו. הוצג בתערוכה של מגזין Frame בשנה שעבר בשבוע העיצוב של מילנו

שולחן ספקטרה, קוקה סטודיו. הוצג בתערוכה של מגזין Frame בשבוע העיצוב האחרון של מילנו. צילומים: דניאל שכטר

 

בשירות הוד מלכותה

את אנגליה תייצג רונה מיוחס-קובלנץ. מיוחס-קובלנץ סיימה תואר שני בפוליטכניקו של מילנו, אחרי שש שנים בבירת העיצוב האיטלקית עברה ללונדון, שם הקימה את המותג Kukka, ובתום שבע שנים חזרה לארץ, ומנהלת מכאן את החברה.

בעיצוב טרי היא תציג שני מוצרים חדשים של הסטודיו. האחד הוא "בלוקים", אזור ישיבה שעוצב במיוחד עבור צבע טרי 9 בהשראת הטופוגרפיה האדריכלית של בניין מוזיאון הטבע. המיצב מורכב מ-108 בלוקים של שעם, שתוכננו בשיתוף פעולה עם חברת  Amorim מפורטוגל. במהלך העבודה עם החומר התקבלה ההחלטה להותיר אותו בצורתו הגולמית כבלוקים מאסיביים (משקל כל בלוג נע בין 35 ל-50 ק"ג בהתאםלסוג השעם שממנו הוא מיוצר), ולהרכיב מהם אזור ישיבה קהילתי בהשראת האמפיתיאטרון.

"בלוקים" ממשיך שיתוף פעולה קודם עם "אמורים", חברת השעם המובילה בעולם שנוסדה לפני 150 שנה, שהחל עת הוזמנה מיוחס-קובלנץ להעביר סדנה בבואבושה, אתר המורשת הצרפתי המוקדש לקיום סדנאות עיצוב בינלאומיות בחסות ויטרה. בסדנה, "להאיר את היער", נעשה שימוש בשעם ליצירת גוף תאורה סולרי המבוסס על אנרגיה מתחדשת.

לעיצוב מערכת הישיבה שותף גיל רנוב, העובד בסטודיו kukka, והיא יוצרה בחסות המועצה הבריטית לתרבות וחברת Corticeria Amorim.

המוצר השני שתציג מיוחס-קובלנץ בעיצוב טרי הוא "תריסי ספקטרה" – תריס ונציאני ששלביו עשויים זכוכית צבעונית.

את המוצרים הראשונים בסדרת ספקטרה – שולחנות קפה המשלבים זכוכית – הציגה מיוחס-קובלנץ בתערוכה המצוינת What's the matter? Design for a phygital world שיזם ואצר עורכו של  מגזין האדריכלות ההולנדי Frame בשבוע העיצוב של מילנו בשנה שעברה.

בהשראת תכונות הזכוכית – שיקוף, שבירה, ספיגה ודחייה – משתמשת מיוחס-קובלנץ בזכוכית דיכרואית המעבירה בעת ובעונה אחת תמונת צבע מורכבת ומשתנה שבבסיסה שני צבעים.

"תריסי ספקטרה" מוצגים בחסות פרינץ אופטיק.

 

שולחן ספקטרה, סטודיו קוקה. משחקי השתקפויות וצבעים. צילומים: דניאל שכטר

שולחן ספקטרה, סטודיו קוקה. משחקי השתקפויות וצבעים. צילומים: דניאל שכטר

תמונת צבע מורכבת שבבסיסה שני צבעים. הדמיה של תריסי ספקטרה

תמונת צבע מורכבת שבבסיסה שני צבעים. הדמיה של תריסי ספקטרה

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.