עומד על הרגליים

בחודשים האחרונים התערערה מעט תחושת היציבות בחייו של אוהד בנית. לא היה לו מנוח עד שהתחיל להפוך שולחנות. כך נולדה "שבר כלי"

רגלי השולחנות, מבט צד

מרבה רגליים, השולחנות של אוהד בנית. צילום: איתי בנית

 

70 אגרטלים לפרחים בודדים, גופי תאורה פיסוליים מזכוכית ו-14 שולחנות מציג אוהד בנית ב"שבר כלי", תערוכת הבזק שלו בת שלושת הימים שתיפתח הערב, תשיק את "קפה סאגה" – החלל החדש הצמוד לגלריה סאגה – ותימשך עד מוצאי שבת. אף לא אחד מהם הוא האובייקט הארכיטיפי המוכר. לשולחנות של בנית – שנתהוו אחד אחד בעבודת יד – גדלים שונים, גבהים שונים, ולא פחות מ-40 רגליים. לשולחן אחד, לא לכולם יחד. הוואזות, המזכירות כלי מעבדה, קמו לתחייה מחדש משברי זכוכית. וגופי התאורה…את גופי התאורה תראו כבר בעצמכם בתערוכה.

"בראש של מעצב עולה מיד השולחן כדימוי או ארכיטיפ ליציבות", מסביר בנית. "משטח וארבע רגליים חזקות, ברורות ויציבות. אין טעויות, אין נפילות, אין ספקות". הוא, לעומת זאת, מצא את עצמו בוחן התנהגויות ותגובות של משטח בהעמסת רגליים. עוד ועוד רגליים. "הגעתי לשולחן שהוא אובייקט פיסולי יותר משהוא שולחן, ולשולחן הנסמך על 160 רגליים".

העיסוק הקדחתני של בנית בשליטה וביציבות העומד במרכז התערוכה הוא פועל יוצא של תחושותיו בחודשים האחרונים. העבודות שיצר הן בבואה להלך הרוח שבו היה שרוי. "התערוכה הזאת ברמה מסוימת היא מאוד אינטימית, כי עברתי תקופה לא פשוטה בחצי השנה האחרונה", הוא מספר. "בעיצומה התחלתי לבחון את כל הדבר הזה של יציבות מול חוסר שליטה, השלם והחסר, ההתפרקות, היופי שבשבר. התרגום שלי היה מיד לעשות משהו עם הרגש הזה שתופס אותי ודוחף אותי".

הוואזות העדינות, חלקן נותרו עם קצוותיהן השבורים, נסמכות על שלד פליז. "מעין רגליים המפוסלות בעבודות יד, שאינן יכולות לעמוד ביציבות ללא כלי הקיבול בו הן תומכות, ולהיפך. לאף אחד מהשניים אין קיום עצמאי, והם מייצרים תלות זה בזה". הם מיוצרים מפסולת הזכוכית המצטברת בסטודיו שבו מנפח בנית את גופי התאורה שלו.

"אלו אינם חפצים", כותב בנית, "אלו גם לא מעשה ידיי. אלו לא באים לבקש חמלה, לא תודה, לא להזכיר, לא להכעיס, לא לגעת בכוח וגם לא לאלץ. אלו ממעשי לבי, אשר בוחר להעמיד את המציאות השברירית כפי שהיא".

בשונה מתערוכות קודמות שלו, מספר בנית, "שבר כלי" היא 100% רגש. "זו אולי התערוכה שאני הכי מתרגש ממנה, כי היא חושפת מחשבות ותהיות עמוקות יותר מהרבדים שאנחנו מכירים ברשת, שנותנת מצג שווא שהכל טוב והפרויקטים מגניבים, ואיזה כיף לך, היית בחו"ל. היא מציגה את הדברים שבפנים, אלו שאתה לא רוצה בדרך כלל להראות. וכאן אני שם אותם על השולחן, תרתי משמע".

בתערוכה יוצגו אובייקטים מבניים, כלי קיבול, גופים אמורפיים, אפליקציה חדשה, וידאו ארט ואובייקטים פיסוליים נוספים.

 

"שבר כלי", אוהד בנית, קפה סאגה, רח׳ רבי פנחס 4 ,שוק הפשפשים תל אביב. הכניסה חופשית | שעות פתיחה: חמישי, 23.3.17,  19:30 – 23:00 – פתיחה חגיגית | שישי, 24.3.17, 10:30 – 16:00 . בשעה  12:00 – dj דויד פרל Arabs Doitbetter | שבת, 25.3.17, 11:00 – 20:00. בשעה    12:30 שיח גלריה עם אוהד בנית, מעצב התערוכה. בשעה 20:00 אירוע סגירה פרפורמנס אדר ריקליס

 

כתום, ורוד, ירוק זית - מבט על אל שלושה שולחנות

.

שבר כלי, שולחן וצילום

.

שבר כלי, שולחן וצילום (שחור)

.

שבר כלי, 2 שולחנות בהירים

.

חומרי הגלם לשולחנות

.

אגרטל

.

שולחן אדום

.

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *