ספר הסקיצות הגדול

אחרי "תולדות התקליטון הישראלי" של ערן ליטוין, ו"סיפורים קטנים, תקליטים גדולים" של בועז כהן, חגי מרום חוזר להדסטארט כדי להגשים חלום חדש: להוציא לאור ספר סקיצות של יוצרים ישראלים

הסקיצה של אמיר פולק מתוך סיפורה העצוב של יה-יה

הסקיצה של אמיר פולק מתוך סיפורה העצוב של יה-יה

 

את ההוצאה לאור "מרום תרבות ישראלית" הקים חגי מרום, בעליו של  סטודיו עצמאי לעיצוב גרפי ולצילום, "כדי להפיץ ולשמר את התרבות הישראלית על שלל גווניה, אם אלו נוסטלגיה ואספנות, ואם אלו תחומי האמנות והתרבות".

מאז הוציא לאור שבעה ספרים, ביניהם "היי דרומה – משחקי הקופסה של פעם" עם ד"ר חיים גרוסמן; "מסטיק של פעם" גם הוא עם גרוסמן, חוקר תרבות ישראלית, שסקר את כל עטיפות המסטיקים שיוצרו במדינה משנות ה-50 ועד היום; "במהירות 45 – תולדות התקליטון הישראלי", שכתב עם ערן ליטוין, והציג את תולדות התקליטון הישראלי בליווי למעלה מ-300 עטיפות תקליטונים מאוספיו של ליטוין, ו"סיפורים קטנים, תקליטים גדולים" שכתב בועז כהן. שני האחרונים יצאו לדרך בתמיכת קמפיין הדסטארט.

בימים אלה מבקש מרום להגשים דרך אתר מימון ההמונים הישראלי חלום חדש: ספר שיציג סקיצות של יוצרים ישראלים. "אני חסיד גדול של ספרי סקיצות. בחו"ל זה ז'אנר מאוד מקובל. בערב פסח בשנה שעברה פרסמתי פוסט בפייסבוק וסיפרתי שאני רוצה להוציא לאור ספר סקיצות, ובעקבותיו הוצפתי במספר לא יתואר של עבודות.

"לכאורה, סקיצה היא עוד משהו בתהליך. היא לא המוצר המוגמר. לרוב אפילו לא שומרים אותה. אבל  בסקיצה טמונה הראשוניות. הרעיון הראשון שעולה בראש, שאותו אני רוצה להראות. בסקיצה רואים את את בדיקת הגבולות, את העולם חסר החוקים. בסקיצה אני יכול לעשות הכל, כי לרוב היא ביני לבין עצמי. אף אחד לא רואה אותה. שם האמת. לפני שאשתו של הבוס תגיד 'אני לא אוהבת אדום'. זו ההתחלה של התהליך. הזינוק. והזינוק חשוב מאוד".

– מה היה המפתח לבחירת העבודות?

"כעורך הספר היה לי חשוב לתת ביטוי וייצוג הולם לקשת רחבה של סגנונות וטכניקות – אקריליק, צבעי עיפרון, טושים – ולכיוונים שונים. היה לי חשוב שהספקטרום יהיה רחב. בחרתי מאיירים, מעצבים גרפיים, מעצבי טקסטיל, מעצבי אופנה, מעצבים תעשייתיים, אפילו מקעקעת מחיפה. חלקם עדיין סטודנטים, עבור רובם זו החשיפה המשמעותית הראשונה, חיזוק שיכול לתת להם גב, לחזק את הביטחון, לעזור להבשיל".

אבל לא רק יוצרים בראשית דרכם המקצועית משתתפים בספר, ובין אלו ששיתפו סקיצות ב"ספר הסקיצות הגדול" אפשר למצוא גם יוצרים מבוססים ומוכרים ביניהם איציק רנרט, נעמה בנזימן, והאמן נדב ויסמן.

הספר מארח 80 יוצרים – אמנים, מעצבים ומאיירים, שאיתם נפגש מרום בשנה וחצי האחרונות. "כל אחד מהם קיבל ארבעה עמודים, שאחד מהם מוקדש לאני מאמין שלו. הפורמט הוא A5, הדפסת פרוצס, כריכה קשה, 300 עמודים. ומאחר,  שאין מאחורי היוזמה הזו גוף שמסייע, פתחתי בקמפיין גיוס המונים, ואני מקווה שאנשים יאהבו את הרעיון ויתמכו".

אז אם אתם אוהבים את הקונספט של "ספר הסקיצות הגדול", זה המקום להראות.

 

הסקיצה של דניאל דובר, אמן רב תחומי שחי ויוצר בארה"ב

הסקיצה של דניאל דובר, אמן רב תחומי שחי ויוצר בארה"ב

הסקיצה של נעמה בנזימן. מתוך ספרה "אמיליה"

הסקיצה של נעמה בנזימן. מתוך ספרה "אמיליה"

הסקיצה של נדב ויסמן

הסקיצה של נדב ויסמן

הסקיצה של איציק רנרט

הסקיצה של איציק רנרט

הסקיצה של אפרת דה-בוטון

הסקיצה של אפרת דה-בוטון

הסקיצה של עמית נעמני, סטודנט ב"שנקר"

הסקיצה של עמית נעמני, סטודנט ב"שנקר"

הסקיצה של אביחי שורין, מעצב מוצר

הסקיצה של אביחי שורין, מעצב מוצר

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.