נחיתה רכה

הבטון הרך והגמיש של אבירם כהן סיטיון פותח שלל אפשרויות חדשות לעיצוב פנים. קבלו את פרויקט הגמר המצטיין של המחלקה לעיצוב פנים HIT. בוגרים 2014

צמנטיק, אריחי בטון רכים לחיפוי, חוויה חדשה בחלל הבנוי

אריחי צמנטיק. חוויה חדשה בחלל הבנוי

 

 

דמיינו עולם שבו היינו יכולים לקמט את הבניינים שלנו, לשקוע בתוך הקיר, להיטמע ברצפה, ליצור קירות בטון זוכרים, להיות מוקפים בבטון רך. The Semantic Field of Concrete, פרויקט הגמר המצטיין של המחלקה לעיצוב פנים במכון האקדמי טכנולוגי חולון HIT, ביקש לאתגר את הדימוי הקר והנוקשה של הבטון, על-ידי יצירת חוויה חדשה, סוריאליסטית ומפתיעה במפגש עם החומר האהוד באדריכלות ובעיצוב הפנים. במסע ארוך וניסויים אינספור, חיבר אבירם כהן-סיטיון צמנט ופוליאוריתן – מלט וספוג – ופיתח חומר חדש המציע חוויה לא מוכרת: בטון רך. הבטון הרך של סיטיון-כהן, צמנטיק שמו, פותח דלת לשלל יישומים פוטנציאליים לעיצוב פנים, מאובייקטים דקורטיביים ככריות וריהוט קל-משקל, ועד לאריחים, מחיצות אקוסטיות ויציקות שלמות של ריצוף וקירות.

בסמינר המחקר שלו במסלול "אובייקט-חלל", מסלול שבו מוזמנים הסטודנטים להתנסות בייצור אובייקטים שמגדירים חוויה בחלל, עסק כהן-סיטיון במניפולציות סוריאליסטיות בעיצוב. הוא בחן צירופים והכלאות בין דימויים, שכפול והחסרה, עיוות ודיספרופורציה, כשבמרכז תשומת לבו עמדה ההתנגשות בין דימויים מעולמות שונים, ובכוח של אותה התנגשות לייצר יופי. אחד הדימויים מהם הושפע הוא "ארוחת בוקר בפרווה", עבודת הרדי-מייד האיקונית משנת 1936 של האמנית הסוריאליסטית מרט אופנהיים. אופנהיים רכשה מערכת כלי הגשה בחנות כלבו ועטפה אותה בפרווה, והיום נמצאת העבודה באוסף המוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק.

כשפנה כהן-סיטיון להרהר בחוויות קשורות-החומר האישיות שלו, אלה שחרטו בו את רישומן, ראשונה צפה ועלתה בזיכרונו שכונת ילדותו. "נולדתי ביד אליהו בתל-אביב", הוא מספר, "שכונה  המאופיינת בשיכוני הרכבות האפורים שלה, ובמבנה מרכזי אחד שבלט בה – איצטדיון הכדורסל, שנבנה גם הוא בסגנון הברוטליסטי .שעות ארוכות בילינו ברחבת האצטדיון – אז אצטדיון יד-אליהו והיום 'היכל נוקיה'  – בין עמודי מפלצת הבטון האפורה והמסיבית הזאת, חוויה שצרבה בי זיכרון חומרי נוקשה.לימים, אגב, עבר ההיכל שיפוץ, ועמודי הבטון החשופים נעטפו בחיפויי זכוכית שניסו לשבור את אותה התחושה הנוקשה, הקרה שלה בטון החשוף".

בהשראת נושא מחקרו ביקש כהן-סיטיון ליצור תרכובת חדשה שתשמר את הדימוי המוכר של הבטון בעודה מעניקה לו רכות וגמישות, תכונות המנוגדות לאופיו החומרי. את תרכובת הבטון הבסיסית – מלט ומים – החליף במלט ובפולימרים ממשפחת הפוליאוריתנים, לצמנט ולפוליאוריתן לסוגיו השונים הוסיף פוליפייברס, סודה לשתייה, תוספי UV ומגוונים שונים, ובסופו של תהליך הצליח לייצר מניפולציה חומרית חדשה לה קרא CEMENTIC. אלא שהצמנטיק לא התנהג כבטון וגם לא כפוליאוריתן, וכהן-סיטיון נדרש ללמוד את החומר החדש שיצר. אינספור יציקות קרסו, יצאו קשות מדי או רכות מדי, הצהיבו, נקרעו או יצאו מתבנית היציקה כשהן פגומות ולא שלמות. האתגר הגדול בפיתוח, הוא מסביר, היה להגיע לאיזון בין רמת הקשיחות/רכות בטקסטורות השונות, למצוא את הגוון המתאים, ובעיקר להגיע למינון נכון של חומרי התרכובת שיוביל לתוצאה איכותית.

משהשתלט על החומר עצמו ורכש מיומנות בייצורו, פנה כהן-סיטיון לעיצוב האובייקטים. הוא דמיין קירות אקוסטיים רכים, רצפה תלת מימדית ואובייקטים הנראים כיציקות גושניות ומתגלים כאלמנטים קלילים ורכים. אלה, כך שאף, יתעתעו, יעוררו במתבונן סקרנות, עניין, רגש, ימשכו אותו לגעת ולחוש, יזמנו הפתעה, וכן, גם התרגשות. התוצרים בהם בחר להתמקד במסגרת עבודת הגמר הם אריחים וכריות. האחרונות, על אף רכותן, מקבלות פני שטח זוויתיים במופע מעניין בהשראת קיפולי אוריגמי.

מי שהנחה את כהן-סיטיון בפרויקט הגמר הוא האדריכל יורם נידם, ומאז התפרסם הפרויקט לראשונה, עם פתיחת תערוכת הבוגרים לפני פחות מחודש, קיבל כהן-סיטיון פניות רבות. חברה לעיצוב גני שעשועים לילדים התעניינה, וכמוה זוג מעצבי פנים שחשבו על ראש מיטה, אדריכלים שביקשו חיפוי קיר חדשני, וגם חברה מניו יורק שמחזיקה ב-14 בנייני משרדים בעיר והייתה שמחה למחיצות אקוסטיות במראה האורבני של בנייניה. כהן-סיטיון מצדו מתרכז כרגע בחיפוש אחר משקיעים, שיתמכו בתהליכי הפיתוח המתקדמים הנדרשים להשלמת הדרך ולהפיכתו של צמנטיק לחומר תעשייתי במלוא מובן המילה. בינתיים פתח לצמנטיק עמוד פייסבוק ובו הוא מעלה עדכונים רלוונטיים, וכשמשהו יתחדש, נהיה גם אנחנו פה כדי לעדכן.

 

 

אלמנט ההפתעה. מה שנראה כיציקת בטון קשיחה מתגלה ככרית רה

אלמנט ההפתעה. מה שנראה כיציקת בטון קשיחה מתגלה ככרית רכות

צמנטיק. אריחי בטון רכים

צמנטיק. אריחי בטון רכים

צמנטיק, בטון רך - אחת מתבניות היציקה

אחת מתבניות היציקה

צמנטיק. הרכות של הספוג, המראה של הבטון

צמנטיק. הרכות של הספוג, המראה של הבטון

צמנטיק, יציקה שקרסה

יציקה שקרסה

צמנטיק. אינספור אפשרויות של פריטים דקורטיביים לחלל הבנוי. דוגמנים: שירי הורניק, אדו טורול

צמנטיק. אינספור אפשרויות לעיצוב פריטים דקורטיביים לחלל הבנוי. דוגמנים: שירי הורניק, אדו טורול

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *