מרבד הקסמים. הגרסה המפוכחת

מונחים מקצועיים מלשון הטקסטיל התגלגלו ממילון התפירה למילון הטופוגרפי והפוליטי: "קו תפר, גזרה, קצוות פרומים, תפרים גסים. "זמן שטיח", התערוכה של כרמל גורני ותמר פייקס, נפתחת מחר

זמן שטיח Rugtime4, פרט

.

 

מחר, מוצאי שבת, 8 באוגוסט, תיפתח תערוכתן של כרמל גורני ותמר פייקס ב"גםגלריה" בתל-אביב. "זמן שטיח" מציגה 12 שטיחים – שטיחי רצפה ושטיחי קיר – בגדלים שונים, שנתפרו כולם מבדים ומבגדים שיצאו משימוש – חומרי גלם שסיימו את תפקידם הקודם כריפוד לרהיטים, כחצאיות ומכנסי ג'ינס וכעניבות גברים.

כרמל גורני היא גיאולוגית ומעצבת גרפית, ומתמחה בבניית בובות ענק ובניית רהיטים מקרטון. תמר פייקס למדה עיצוב טקסטיל. היא קדרית ופסלת, ואחראית על תחום "אומנות בזבל" מטעם המחלקה לאמנות פלסטית בעיריית ירושלים, במסגרתו היא מנחה קבוצות ומעבירה סדנאות העוסקות ביצירה מחומרי גלם זמינים בשימוש חוזר. סרטיה הדוקומנטריים – ריבועים של קרטון ועמידת ראש, הוקרנו בטלוויזיה ובסינמטקים.

לפעמים, הן אומרות, שטיח הוא חפץ פונקציונלי ולפעמים הוא פריט עיצובי-קישוטי בלבד. שימושיו רבים ומגוונים. הוא מונח בבית או בחוץ, ולעתים משמש כסמן של טריטוריה, או כתוחם אזור פרטי בשטח ציבורי. לרוב רואים אותו מלמעלה ודורכים עליו – ובדרך כלל הוא סמל לחמימות ולביתיות.

ב"זמן שטיח", עבודתן המשותפת הראשונה, מונחים מקצועיים מלשון הטקסטיל התגלגלו ממילון התפירה למילון הטופוגרפי והפוליטי: "קו תפר, גזרה, קצוות פרומים, תפרים גסים, הפצצת שטיח". גם כאן, חלק מהעבודות עוסקות באותו חיבור שבין הבדים והשטיחים לבין נופי הארץ ותרבותה.

במשך שנתיים פירקו גרוני ופייקס ביסודיות מכנסיים וחצאיות, הוציאו רוכסנים תויות וכפתורים, והניחו את התשתית לפסיפס החדש. הן ניצלו את חלקי הבגדים ושאבו מצורתם השראה – עקבו אחרי הצורה, שינויי הגוון, התפרים הפרומים, העיטורים שעל הבגד והרכיבו מכל חומרי הגלם הישנים שטיח חדש. וכך, לכל שטיח יש חוקיות והיגיון שעל פיהם נתפרו חלקיו.

"אנחנו בודקות את הקשרים בין הפנים האישי והחוץ הציבורי דרך הבדים והחלקים הפרומים", הן מעידות. "כאשר מזהים את הבגד על גבי השטיח, אפשר כבר לשייך אותו ללובש מסוים. רצינו שהצופה יוכל לעקוב אחר הגלגול הקודם של הבגד לפני שהפך להיות שטיח".

את העבודות מזמינות גורני ופייקס לבחון לא רק דרך העיניים. את שטיחי הקיר יוכלו המבקרים למשש, ועל שטיחי הרצפה הם יוזמנו לדרוך – ברגליים יחפות.

 

זמן שטיח, גםגלריה (אוצר: סיני בר), מאפו 27, תל-אביב. פתיחה: 8 באוגוסט, 20:00. נעילה: 20 בספטמבר.
זמן שטיח Rugtime4. שטיח מכנסי וחצאיות ג'ינס

.

זמן שטיח Rugtime3ץ שטיח מכנסי ג'ינס

.

זמן שטיח Rugtime2. שטיח עגול משאריות בגדים צבעוניים וג'ינסים

.

זמן שטיח Rugtime6. בגדי ג'ינס ועניבות

.

זמן שטיח Rugtime1. פסי בגדים מעוגלים תפורים על רקע

.

זמן שטיח Rugtime5. בגדים מפורקים לחלקיהם תפורים על בד רקע

.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.