מצטערים, אירעה שגיאת מערכת :)

כולנו נתקלים מדי יום במצבים שבהם הטכנולוגיה מכזיבה. אופס, התערוכה שאוצר יובל סער בבית הנסן, מזמינה מעצבים להחליף את התסכול והכעס בהומור ובצחוק

ריסטארט. "שלט דרכים" נטוע בנוף ועליו הודעה מצטערים, אירעה שגיאת מערכת

ריסטארט. דפנה שרתיאל

 

שלטי חוצות דיגיטליים שאינם מתפקדים; מסכים שבורים של טלפונים ניידים; צילומים שהתעוותו במהלך היווצרותם; הודעות שגיאה דיגיטליות שעברו למרחב הפיזי; הדפסות תלת ממד שהתפקששו; גליצ׳ים באדריכלות. OOOPS, תערוכה חדשה שתיפתח בבית הנסן ביום שישי 27.3.15 (בשעה 12:00) תציג עבודות של מעצבים, מייקרים, אמנים, מהנדסים, חוקרים, בעלי מלאכה וסטודנטים, שמתייחסות דרך הומור מפוכח לתופעות הלוואי של הטכנולוגיה המקיפה אותנו, ללא מטעני הרגש, וללא היראה או חרדת הקודש שמאפיינות פעמים רבות את היחס שלנו למה שאנחנו לא מבינים.

מה קורה לנו כשהטכנולוגיה נכשלת? כשהיא מקבלת ממד פרודי או גרוטסקי? כשמה שאמור להישאר מאחורי הקלעים נחשף? כשהעולם הדיגיטלי לא מתפקד כפי שהבטיחו לנו? ״המשותף לעבודות שמוצגות בתערוכה הוא שיש בהן פן אנושי״, אומר יובל סער, אוצר התערוכה. ״כל האמנים השתמשו בטכנולוגיה וחשפו את הפן האנושי שלה. לכאורה הטכנולוגיה לא אמורה לטעות, היא אמורה לעבוד כמו שאנחנו מצפים ממנה, כמו שהבטיחו לנו, אבל כולנו נתקלנו מדי יום במצבים שבהם הטכנולוגיה הכזיבה. וזה בדיוק הרגע המעניין: הרגע שבו הטכנולוגיה הופכת לאנושית; שאנחנו לא לוקחים אותה יותר מדי ברצינות; שאפשר לצחוק איתה, ואפשר לצחוק עליה״.

שאול כהן, הבעלים של 3D Factory (חנות שמספקת שירותי הדפסת תלת ממד ביפו), יציג פיתוח של פרויקט ההיברידים, שנעשה במסגרת לימודיו בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. כהן יבנה מיצב חוצות שיורכב מעשרות חיות היברידיות, שיצר מחיבור של פסולת מדפסות התלת ממד שברשותו.

העבודה של עודד בן יהודה, שכותב את טור העיצוב ״גראפיק באסטר״ ב-xnet, קרתה לגמרי במקרה. באג ששיבש את התצוגה המחשב שלו מנע ממנו לקרוא את הודעות המייל. מאחר וכל פונט הוא כתב סתרים, חידה, צופן, ג׳יבריש לכל מי שאינו מכיר את אותה שפה, אומר בן יהודה, הבאג המיר את תצוגת הפונטים של גוגל ויצר מערכת אותיות מוזרות, נסתרות, קוביסטיות, ויצר עוד פונט חדש. הקוד הסודי שנוצר מאפשר לצופה הצצה לתוך עולם אינטימי של תיבת מייל אישית, כשהכל גלוי אבל בעצם נסתר.

דור פדלון לקח מקלדת מחשב סטנדרטית והחליף בה את המקשים. במבט ראשון העין לא מזהה את המניפולציה. רק מבט קרוב יבחין שההסידור החדש של המקשים יוצר מסר רומנטי – I Want You Is All I Can Ever Write – שעוסק במקביל גם בצד הטכנולוגי של הכתיבה (במה ש״אפשר״ לכתוב), אבל לא פחות חשוב – גם ברגש של מי שמפעיל אותה.

אברהם קורנפלד יצר בהשראת גליץ' מקרי – שיבוש של דימוי שצילם בחנות בפורטלנד – גליץ' מודע של אותו דימוי. הפעם הוא זה ששלט בשכבות המידע המשתכפלות, ובחר מה להראות ומה להסתיר. כך הצילום של ברידג'ד בשעות הסגירה של "אונה", החנות בפורטלנד שבה היא עובדת, נראה באמצע תהליך עבודה, ומזכיר ניסיונות בחדר חושך.

אפרת קישון חיברה בין רקמת הגובלן המסורתית לבין העולם הדיגיטלי המפוקסל. מה שעניין את קישון היו הטעויות החד פעמיות שקורות בזמן הרקמה, שלא ניתן לשנותן, ומחשבה זו לקחה אותה לעולם הגליצ׳-ארט – עולם שבו קורות טעויות חד פעמיות ולא מתוכננות, היוצרות מראה ויזואלי מרתק. קישון התבססה על רקמה אחת של פרח, המירה אותה לקובץ דיגיטלי שעבר קידוד, את התוצאות היא הדפיסה על בד רקמה והתחילה לרקום מחדש את הגובלן – עם הגליצ׳ים.

שלי שמחה יוצרת ״פרפרים״ ממסכי טלפונים חכמים שנשברו, מסוגים, גדלים וצבעים שונים. באמצעות הכפלה פשוטה בתוכנת פוטושופ היא ״מחייה״ את המסך שכבר לא מתפקד, והופכת אותו לחרקים דיגיטלים מוזרים שמושכים את העין בצורניות יוצאת הדופן שלהם.

דפנה שרתיאל עוסקת באחורי הקלעים של הטכנולוגיה, ועבודותיה ברובן הם הדפסים מסורתיים – תחריט, תצריב וכו׳ – המהווים אנטיתזה לנושאיהם הדיגיטליים-וירטואליים. שרתיאל מקיימת מיזוג בין העולם הפיזי לווירטואלי, והשימוש שלה באיקונוגרפיה של הרשת, משלבת אירוניה וקלילות דעת עם חמלה ואנושיות.

רשימת משתתפים מלאה (לפי סדר ה-א״ב):

אאא, אברהם קורנפלד, אמיר צובל, אפרת קישון, גולן גפני, גל בן דוד, דוד חברוני, דור פדלון, דפנה שרתיאל, יותם הדר, יעל מאירי, יקיר נפתלי, ליאור זלמנסון, מתי מריאנסקי, נועה רביב, ניצן ברטוב, עודד בן יהודה, עומר וולף, עירית דוידוב, קט צ׳אפ, שאול כהן, שלי שמחה

 

ברידג׳ד, פורטלנד, ארה״ב 2014. אברהם קורנפלד

ברידג׳ד, פורטלנד, ארה״ב 2014. אברהם קורנפלד

פרפרים ממסכי טלפונים שנשברו. שלי שמחה

פרפרים ממסכי טלפונים שנשברו. שלי שמחה

קוד סודי. הכל גלוי ובעצם נסתר. עודד בן-יהודה

קוד סודי. הכל גלוי ובעצם נסתר. עודד בן-יהודה

בטוחים שאתם רוצים למחוק את ההיסטוריה? תמונה משפחתית של עירית דוידוב עם חלונית מחשב עם השאלה והמשפט - פעולה זו אינה ניתנת לביטול

בטוחים שאתם רוצים למחוק את ההיסטוריה? עירית דוידוב

I Want You Is All I Can Ever Write. המקלדת של דור פדלון

I Want You Is All I Can Ever Write. דור פדלון

יצור היברידי מפסולת מדפסת. שאול כהן

יצור היברידי מפסולת מדפסת. שאול כהן

גליצ'ים רקומים. אפרת קישון

גליצ'ים רקומים. אפרת קישון

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *