מלכוד 22

לקראת הבחירות מקיימים אאא בגלריית החדר תערוכת עיצוב עכשווית היוצאת מכרזות תעמולה משנותיה הראשונות של המדינה. 22 יוצרים משתתפים, וגם הכרזה של פולה שר מפנטגרם תהיה שם

אלפבית של בחירות, הכרזות ההיסטוריות

אלפבית של בחירות, הכרזות ההיסטוריות

 

לא מעט נכתב על מיתוג המפלגות השונות במסע הבחירות הנוכחי. אאא, וליתר דיוק אברהם קורנפלד ולימור יוסיפון-גולדמן, בחרו להתייחס לכרזות התעמולה מזווית שונה, הקושרת בין העבר להווה, בין ההיסטורי לעכשווי. הם פנו ל-22 יוצרים – כמספר האותיות באלף בית – ולכל אחד מהם נתנו כרזת בחירות ישנה של מפלגה שכבר אינה קיימת. כל אחד מהמשתתפים – רובם מתחומי העיצוב הגרפי והאיור ואחת, תמרה אפרת, מתחום הטקסטיל – קיבל כרזה המתאימה לאות הראשונה של שמו הפרטי. כך זאב אנגלמאייר קיבל כרזה של הפנתרים השחורים (האות ז') קובי פרנקו זכה בכרזה של הרשימה הקומוניסטית (ק) ותמרה אפרת הגיבה לכרזה של התנועה לאחדות העבודה (ת') שעיצבו האחים שמיר.

המעצבים התבקשו להתכתב עם הכרזות שקיבלו, לתת להן פרשנות משלהם ולהציג בהשראתן כרזה חדשה – כשהם יכולים לבחור אם להתייחס למסרי הכרזה, לאות שהיא מייצגת, לשפתה הגרפית, למפלגה עבורה עוצבה, או פשוט להגיב לאור התחושות והאסוציאציות הפרטיות שהיא מעוררת בהם. הם קיבלו חופש יצירתי לעשות ככל העולה על רוחם, במגבלה אחת: הם התבקשו להשתמש בצבעוניות של הכרזה המקורית גם בכרזה החדשה.

בין המשתתפים שתי מעצבות אמריקאיות: צילי פינס ופולה שר. כשחיפשו קורנפלד ויוסיפון מעצבים ישראלים ששמותיהם הפרטיים מתחילים באותיות פ ו-צ, גילו שהמשימה לא כל כך פשוטה. משלא הצליחו למצוא את מבוקשם, פנו לפינס ושר. את פינס הכיר קורנפלד לאחרונה בעת שהות בארצות-הברית. ושר – שותפה בחברת המיתוג פנטגרם ואחת המעצבות הידועות בעולם – פשוט נענתה לאתגר ושמחה להשתתף.

בנוסף ל-22 הכרזות החדשות וכרזות ההשראה שלהן, תוצג באלפבית של בחירות עבודת איור של יוסף באו מימי ראשית המדינה, ובערב הפתיחה, ב-12 במרץ, יציגו  קרן תגר, טל בלטוך וניל כהן עבודות וידאו אישיות שנעשו בהקשר לבחירות.

וזאת רשימת המציגים, לפי סדר א-ב: איציק רנרט, בן בנחורין, גיא טמם, דוב אברמסון, הטייס,         ולדה קירילוב, זאב אנגלמאיר, חובב אופנהיים, טלי בקשי, ירום ורדימון, כרמל גילן, להב הלוי, מרב סלומון, נדב ברקן, ספי פישר, עמית שמעוני, פאולה שר, צילי פינס, קובי פרנקו, רוני אדרי, שחר קובר, תמרה אפרת.

 

אלף בית של בחירות. פתיחה: יום חמישי, 12.3.15, בשעה 20:00.  מוזיקה: גיא חג׳ג׳, בירה מכבי, נשנוש, אנשים, עיצוב | גלריית החדר, גוטליב 11, תל-אביב | שעות פתיחה: ו,ש,ג – 11:00-15:00, א,ב – 17:00-20:00

 

 

הכרזה של האחים שמיר והפרשנות של תמרה אפרת

הכרזה של האחים שמיר והפרשנות של תמרה אפרת

הכרזה של המפלגה הקומוניסטית והפרשנות של קובי פרנקו

הכרזה של המפלגה הקומוניסטית והפרשנות של קובי פרנקו

הכרזה של הפנתרים השחורים והפרשנות של אנגלמאיר

הכרזה של הפנתרים השחורים והפרשנות של אנגלמאיר

גם היא תהיה שם. איור שחור-לבן של קרן תגר

גם היא תהיה שם. קרן תגר

אלפבית של בחירות, ההזמנה

אלפבית של בחירות, ההזמנה

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.