מי מפחד מיודאיקה?

עם קורטוב של עניין, כיף ומשחק מציגות ענת שטיין והדס קרוק מ"סטודיו ארמדילו" פרשנות עכשווית כובשת לפריטי היודאיקה המסורתיים. "משחקי מחשבה לראש השנה", לדוגמה

משחקי מחשבה לראש השנה. רמות שונות של קושי ואתגר

משחקי מחשבה לראש השנה. רמות שונות של קושי ואתגר

 

בנוף המעצבים המקומי סטודיו ארמדילו יוצא דופן בעניין העקבי שלו ביודאיקה עכשווית. לצד מתן שירותי עיצוב מוצר ועיצוב תעשייתי, מציעות הדס קרוק וענת שטיין, הראשונה בוגרת התואר השני ביחידה למחקר התרבות באוניברסיטת תל-אביב והשנייה בוגרת מסלול "אודות עיצוב" בתוכנית לתואר שני בעיצוב בבצלאל – פרשנות עכשווית לפריטי יודאיקה.

חלק מעשיית הסטודיו הן עבודות קוסנפט חד-פעמיות כמו "מפת שולחן לשבת" שנרכשה עבור אוסף המוזיאון היהודי בניו-יורק, "כלים שלובים", החנוכייה שהעניקה הכנסת לפרופ' עדה יונת לאות-הוקרה על זכייתה בפרס נובל,  שח-מט הכיפות הסרוגות "חברותא או מיטותא" או שחמט הלקים "לק-מט".

החלק האחר הם פריטי יודאיקה מוקפדים מקרמיקה ועץ, שבעיצובם נשזרים תחכום רעיוני וצורני, עניין במדע ובאמנות, שפה גיאומטרית מודרנית, משחקיות, טכנולוגיה מתקדמת ועבודת יד. למשל מגשי הטנגרם, המאפשרים לסדר את שבעת המגשים המשולשים באינספור צורות, או סדרת האוריגמי שהושקה בהצלחה בקיקסטארטר, ובה מזוזות, פמוטים, חנוכייה, אגרטל וסביבון – כולם עשויים מיציקות קרמיקה בהשראת קיפולי נייר.

את "משחקי מחשבה לראש השנה" השיקו שטיין וקרוק ממש בימים אלה. "היא משלבת שתי אהבות שלנו: חגים ומשחק. זו סדרת פאזלים מאתגרים לכל המשפחה, שבה החלקים מעוצבים כרימונים –  שירבו זכויותינו, והמסגרת דמויית חלת דבש – שתהיה לנו שנה מתוקה. פאזלי הרימונים הם מתנה מקורית לראש השנה, ואלה שאוהבים מתנה שימושית ימצאו בסדרה ערכת תחתיות לכוסות ולקישוט שולחן החג המעוצבת כמו הפאזלים".

תהליך העבודה על "משחקי מחשבה לראש השנה" היה מעניין וכן, גם קסום, מספרות שטיין וקרוק. "היה בו מן הקסם של הגילוי. איך, מתוך ההתעסקות בפאטרן, משחררים את הצורה. והיה כיף לשתף את הגילוי הזה. מצאנו שיטה שמאפשרת ליצור מצורה מאוד פשוטה פאטרנים בדרגות מורכבות שונות, ממערכת ההגשה המודולרית, שהיא קלה מאוד לסידור, ועד פאזלים מורכבים ומאתגרים. המחשבה היא שאחרי ששתינו יין ואכלנו, לא נתחיל לשבור את הראש לעשרים דקות כדי לסדר את הפאזל. לכן החידות הקלות מתרכזות בפן השימושי. ומי שדווקא אוהבים לפצח אתגרים בצוותא סביב השולחן, ימצאו עניין בפאזלים המורכבים יותר".

המוצרים של "סטודיו ארמדילו" מיוצרים כולם כאן, בישראל, והם אהובים מאוד גם בחו"ל, שם הם מוכרים בעיקר דרך חנות Etsy של הסטודיו. בניו יורק, אגב, תוכלו לפגוש אום גם בחנות של המוזיאון היהודי בעיר. "חשוב לנו להראות שאפשר להכניס עניין וכיף ומשחק לתכנים היהודיים".

 

משחקי מחשבה לראש השנה. פאזל מחשבה עם פן שימושי

משחקי מחשבה לראש השנה. פאזל עם פן שימושי

 

משחקי מחשבה לראש השנה. חלקי הפאזל כתחתיות לכוסות

משחקי מחשבה לראש השנה. חלקי הפאזל כתחתיות לכוסות

 

אגרטל ופמוט מקרמיקה בהשראת קיולי נייר

בהשראת אוריגמי. אגרטל ופמוט מקרמיקה

 

בהשאת קיפולי נייר. מזוזות וסביבון מקרמיקה

בהשאת קיפולי נייר. מזוזות וסביבון מקרמיקה

 

קערות הטנגרם. גרסת ממתקי היומולדת

מגשי הטנגרם. גרסת ממתקי היומולדת

 

הצעת הגשה. מגשי טנגרם עם ממתקים ופיצוחים

הצעת הגשה. ליומולדת ופיצוחים

 

מגשי טנגרם. גם לשולחן הכתיבה

גם לשולחן הכתיבה

 

קערות הטנגרם. לראש השנה ולפסח

מגשי הטנגרם. לראש השנה ולפסח

 

חברותא או מיטותא. שח-מט הכיפות הסרוגות

חברותא או מיטותא. שח-מט הכיפות הסרוגות

 

כלים שלובים. החנוכיה שהעניקה הכנסת לפרופ' עדה יונת עם זכייתה בפרס הנובל

כלים שלובים. החנוכיה שהעניקה הכנסת לפרופ' עדה יונת עם זכייתה בפרס הנובל

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.