מטרופוליס 2

בסוף השבוע הקרוב שכונת מונטיפיורי תהפוך למרכז למידה אלטרנטיבי למגוון אמנויות. לא צריך ידע מוקדם, ניסיון לא הכרחי, והכניסה ללא תשלום. חזון העיר החדשה

סטודיו של נעמה הופמן. במטרופוליס תעביר סדנה לבניית גופי תאורה לילדים

בסטודיו של נעמה הופמן. במטרופוליס היא תעביר סדנה לבניית גופי תאורה הפונה לילדים

 

אם היו מציעים לכם להגיע לבית ספר שאין בו היררכיה בין מורים לתלמידים, בית ספר לסופשבוע שבו אתם בוחרים את השיעורים שמעניינים אתכם, ללא תלות בגילכם בו ברקע המוקדם שיש לכם, ויותר מזה – אם תחפצו לשתף אחרים בידע מיוחד שצברתם, תוזמנו לעשות זאת – לא הייתם שמחים להשתתף?

זה בדיוק מה שמציע פרויקט מטרופוליס. מי קבע, הקשו לפני מספר שנים האדריכל ערן איזנהמר והאמן יהונתן משעל, שהידע חייב לעבור רק במוסדות רשמיים וסגורים? העיר מרכזת מגוון אנשים וככזו היא מאגר ידע נרחב שבהינתן הזדמנויות מתאימות יכול להיות בסיס להיווצרות של קשרים בינאישיים וקהילות. "אנו יוצרים פרויקטים בהם נערכים עשרות מפגשים בלתי אמצעיים המאפשרים לאנשים לחלוק זה עם זה תוכן, רעיונות, ידע וניסיון המצטרפים יחד למערך חדש וחופשי בעיר של לימוד וחינוך. השימוש בדרך זו לשיתוף בידע המצוי בעיר, מפגיש בין אנשים בעיר, מרחיב את הפעילות ברחובותיה ומפתח רשת קהילתית חדשה בשכונות העיר הנרקמת סביב תרבות, אמנות, חינוך ולימוד", נכתב במניפסט אתר הפרויקט.

באוקטובר 2010 יצאה היוזמה הראשונה לדרך במסגרת הביאנלה לאדריכלות הנוף העירוני בבת-ים. "עיר חדשה" הפכה את בת-ים לבית ספר ציבורי וחופשי, שבו תושבי העיר למדו ולימדו זה את זה, ממתן טיפים לבעלי קטנוע בבואם למוסך, ועד איך לבחור ירקות או להכין ארוחה בשעה. מאוחר יותר שינה הפרויקט את אופיו, והתרכז בעולם האמנות, ואל איזנהמר ומשעל הצטרפה האוצרת קרני ברזילי. "מטרופוליס – בית הספר החדש לאמנות בקריית המלאכה בתל-אביב" התקיים באוקטובר 2013, הפעם כחלק מאירועי "אוהבים אמנות, עושים אמנות" של עיריית תל-אביב. כ-50 מאמני המתחם, כמו גם אספנים ואוצרים הפועלים באזור, שיתפו אז את הקהל הרחב (והרב) בידע ובניסיון הנוגעים לתחום עיסוקם. כך באחד המפגשים היותר מעניינים סיפר האספן בנו כלב על אוסף האמנות שלו.

בסוף השבוע הקרוב יצא פרויקט מטרופוליס לדרך בפעם השנייה, ושוב כחלק מאירועי "אוהבים אמנות, עושים אמנות". הפעם זה יקרה בשכונת מונטיפיורי בתל אביב, בין הרחובות יצחק שדה-המסגר-איסרליש. השנה בולטת הבינתחומיות, ולאמנים הפלסטיים מצטרפים מעצבים, כוריאוגרפיים, אפילו אנשי שירה. בתי הספר השכונתיים – התחנה, סטודיו לרישום וציור, Short-Cut, בית הספר למוזיקה וסאונד BPM והבינתחומית לעיצוב ולאדריכלות – מצטרפים גם הם, וכמותם גם תיאטרון תמונע והסטודיו לבישול. כך שבנוסף למפגשים שיתקיימו בתוך חללי העבודה של היוצרים, מפגשים לא מעטים יתקיימו במרחבים הציבוריים – בתי הקפה, הגינה הציבורית, ומתחמי בתי הספר הפרטיים.

גם הפעם מתוכננים מעל 50 שיעורים, ביניהם סיורים בשכונה וסדנאות ציור, צילום, פיסול, אמנות רחוב, תיאטרון, מוסיקה וסאונד, עיצוב גרפי, עיצוב טקסטיל, חשיבה יצירתית, פוליטיקה ועירוניות ואדריכלות, שיעבירו יוצרים מתחומים שונים: שחקנים ומציגים, מוזיקאים, אמנים פלסטיים, אדריכלים ומעצבים. עוד חידוש הוא שיעורים וסדנאות לילדים כמו סדנת הכנת גופי תאורה עם נעמה הופמן, סדנת הדפס על טי-שירט עם שרון הרפז, סדנת גרפיטי עם מעין ויסטוב, וודו שמודו עם סלי ורומי קריסטל קרמברג (לאמהות ובנות), עם שרון גלזברג ושי עיד אלוני תשוטטו בשכונה ותאספו חומרים וחפצים מהם תיצרו טפילים – פסלים קטנים אותם "תשתלו" חזרה באזור, ויש אפילו שיעור בפוליטיקה עם דניאל יהל שיסביר "איך יוצרים הפגנה מקצועית". את התוכנית אצרו ערן איזנהמר, קרני ברזילי וטלי קיים, ונטע לבבי עזרה בהפקה.

למבוגרים יעביר דן אלון סדנת קומיקס; בבודגוב כלי נגינה תוכלו להתנסות במפגשי היכרות עם תופים וגיטרה חשמלית; מירב חזן תלמד פיתוח קול והגשת שיר; תוכלו להצטרף לסיור גרפיטי ואמנות רחוב עם יעל ניר ובועז סידס UnTay; בשיעור עם הכותרת המסקרנת "מדעי החלום, פרפורמנס טיפולי" יזמין אתכם הפסיכותרפיסט רני לוי לדיאלוג פתוח על חלומותיכם בחנות היד-שנייה Buy Kilo, והאמן יואב וייס יתן לכם ייעוץ אמנותי תמורת שקל וחצי; קרן וגולן גפני מסטודיו קרן וגולן יבחנו גישות שונות בעיצוב קטלוגים, תערוכות ומגזינים בתחום האמנות, ודוגמאות לתגובה של עולם הדפוס העכשווי לשינויים שמכתיב העידן הדיגיטלי; עם יאיר גרבוז תוכלו לשוחח על היחסים בין חינוך לאמנות; עם ניצן המרמן תתוודעו למושג האור בפיזיקה והקשר שלו לאמנות ולציור; עם מיטל כץ-מינרבו ומאיה אטון תרדו לנבכי האסתטיקה של האימה ותנסו להבין לעומק מהי ניאו-גותיקה; אילת יונטף ודקלה לבסקי יעבירו סדנה שתציע דרכי התבוננות חדשות במרחב העירוני כבסיס להשראה ומחקר; ועם מרב שין בן-אלון תדונו באופן הפעולה בחלל האלטרנטיבי של הגלריה בתיאטרון תמונע, אותה אצרה במשך שלוש שנים, ובתפישת החלל כארכיון של זיכרון.

נקודת המידע שבה יחכו לכם נציגים של הפרויקט תהיה בבית הקפה הום מייד ברחוב הנצי״ב 18, סמוך לצומת הרחובות שדרות יהודית והנצי״ב. כאן תוכלו לקבל מידע נוסף והכוונה וגם להצטרף לשיעורים על בסיס מקום פנוי בלב. הכניסה היא ללא תשלום, אבל צריך (וגם כדאי כי מספר המקומות מוגבל) להירשם לשיעורים מראש כאן, וההרשמה נסגרת מחרתיים, ביום רביעי הקרוב (!).

 

 

Tie-Hunter-by-boaz-sides-UNTAY

 שי עיד אלוני, כלבלב, 2010

שי עיד אלוני, כלבלב, 2010

שי עיד אלוני, דובו, מסיכה מחומרי וחפצי יומיום נגישים

שי עיד אלוני, דובו, מסיכה מחומרי וחפצי יומיום נגישים

שי עיד אלוני, יבש

שי עיד אלוני, יבש

מתמחה בצבע. אילת יונטף

מתמחה בצבע. אילת יונטף

צבעי מים. אילת יונטף

צבעי מים. אילת יונטף

סקיצת בצבעי מים של אילת יונטף. עם דקלה לבסקי היא תעביר סדנה על המרחב העירוני כהשראה

סקיצת בצבעי מים של אילת יונטף. עם דקלה לבסקי היא תעביר סדנה על המרחב העירוני כהשראה

בעיות בצורת, דן אלון. מטרופוליס הוא יעביר סדנת קומיקס

בעיות בצנרת, דן אלון. במטרופוליס הוא יעביר סדנת קומיקס. צילום: שי דשבסקי

בעיות בצורת (כפולה)

בעיות בצנרת

בית, מתוך תערוכה שאצרה מירב  שין אלון בגלריה בתיאטרון תמונע

בית, מתוך תערוכה שאצרה מירב שין אלון בגלריה בתיאטרון תמונע. צילום: אבי חי

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.