מועדון תרבות

סשה לייקין גדלה בויטבסק ואפילו למדה בעיר הולדתו של שאגאל. Embro, מערכת השמע החדשנית שעיצבה, חוגגת את המפגש בין תרבות בלארוס לזו הישראלית. בוגרים 2014

Embro, פרויקט הגמר של סשה לייקין. המעגל החשמלי של הרמקול מודפס על על נייר ה-Tyvek

Embro, גרסת העץ. המעגל החשמלי של הרמקול מודפס על על נייר ה-Tyvek

 

 

סשה (אלכסנדרה) לייקין עלתה לישראל מבלארוס לפני ארבע שנים. בתום שלוש וחצי שנות לימודי עיצוב תעשייתי באוניברסיטה הטכנולוגית של ויטבסק, לפני קו הסיום, החליטה לעשות את הצעד, וכאן, בארץ, נרשמה לשנקר והתחילה הכל מחדש.

לפני הכל – איך זה ללמוד עיצוב תעשייתי בבלארוס?

"מאוד שונה. הגישה שם יותר אמנותית. מאוד מדגישים את הרישום, את השרטוט, את הציור. מלמדים הרבה דברים טכניים, ופחות מלמדים לעצב מוצר. קיבלתי בסיס ממש טוב, אבל  הרגשתי שזה לא מספיק בשביל להיות מעצבת".

היא גדלה בויטבסק, עיר-מחוז, אחת מהגדולות בבלארוס, הנחשבת, היא מספרת, למרכזה התרבותי של רוסיה הלבנה. כמו רבים בעיר הולדתו של שאגאל, החלה גם לייקין ללמור ציור כבר מגיל חמש. לקראת פרויקט הגמר התחדדה בה ההכרה כי לא ישנו משך הזמן שהיא בארץ, או התחום בו תבחר לעסוק, תמיד תהיה שונה, כי השנים, החינוך, התרבות שספגה בבלארוס, נצרבו בטביעת כפות ידיה ומלווים –  וילוו – את קולה האישי באשר תלך.

את החיבור הייחודי בין תרבות ארץ הולדתה לחיים החדשים שלה בישראל, בחרה לייקין לחגוג. לכאורה עיצבה מוצר-קונספט היי-טקי "נייטרלי" – מערכת שמע. אבל Embro היא דוגמה נפלאה לאופן שבו אפשר להטעין אובייקט באסוציאציות תרבותיות, ברגש ובאמירה אישית.

בבואה לתכנן את פרויקט הגמר, עמד לנגד עיניה של לייקין בית סבתה. "הבית של סבתא נראה תמיד חגיגי, עם מפות לבנות בסריגת קרושה ועבודות רקמה יפהפיות. כל מיני דברים נורא אישיים, כולם עבודת יד. וחשבתי – איך אוכל להעביר את התמונות והתחושות האלה בפרויקט הגמר? איך לספר? מצד שני אני כבר ארבע שנים כאן, וכמעצבת גדלתי דווקא פה, בארץ. ומה שהכי מעניין אותי בארץ הם הסטארט-אפים והטכנולוגיה המאוד מפותחת. 'אמברו' הוא שילוב בין שתי פנים של שתי התרבויות – זו של בלארוס וזו הישראלית – מנקודת המבט האישית שלי".

Embro מורכב מיריעת נייר המתפקדת כממברנה מייצרת קול, הכלואה בין שתי טבעות. המפות הצחורות היתרגמו לצבעה הלבן של יריעת TYVEK – נייר סינתטי דק וקל-משקל אך חזק ועמיד. שתי הטבעות – בגרסת עץ או פלסטיק – מהדהדות את מלאכת הרקמה. ופתיתי השלג היו לדוגמה גיאומטרית שהוטבעה בשטנץ על הנייר. זו יוצרת עניין ויזואלי ומשחקי תלת מימד עדינים ביריעה הבהירה, וכמו מצהירה שאין המדובר ביריעה סתמית, אלא במעשה יד-אמן. על צדה הנסתר של יריעת הטייבק מודפס מעגל חשמלי גמיש, הכולל את כל הרכיבים האלקטרוניים הנחוצים: מעבד, רכיב Bluetooth, מגבר ונורת LED. הטכנולוגיה החדשנית של הדפסת המעגל השטוח כבר קיימת, מסבירה לייקין, אם כי היא בצעדיה הראשונים ועדיין אינה נפוצה בשימוש מסחרי. בעוד שנה-שנתיים, היא מאמינה, כבר נראה אותה במגוון מוצרים אלקטרוניים.

יחד עם "אמברו" עיצבה לייקין את כל שלבי חוויית המשתמש הקשורים למערכת השמע, החל מהזמנתה (התיאורטית בינתיים) באינטרנט, דרך המשלוח וההרכבה ועד שדרוגה. "היום אם מוצר חשמלי מתקלקל, אנחנו זורקים אותו", היא מסבירה. "לעומת זאת אם רכיב כלשהו במעגל החשמלי של 'אמברו' מתקלקל, אפשר להזמין את יריעת הנייר עם המעגל המודפס, ופשוט להחליף ביניהן, והרמקול ימשיך לעבוד. ומכיוון שהיריעה עם המעגל שטוחה, אפשר לשלוח אותה במעטפה, ואין צורך לתכנן מארזים שמייקרים את המוצר ומסרבלים את המשלוח", היא מסכמת את יתרונותיו המפתים של "אמברו".

לצד פרויקטי הגמר, הוצגו בתערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר עבודות נבחרות של הסטודנטים משנות לימודיהם הקודמות. ללייקין הייתה נוכחות בולטת גם בחלק הזה. אחת העבודות שהציגה היא סדרת הבבושקות – המטריושקות – שעיצבה במסגרת קורס הקרמיקה בהנחיית רוית לצר. הקורס הסימסטריאלי מפגיש את הסטודנטים עם עולם הקרמיקה התעשייתית, "ובעצם מציע היכרות בסיסית עם הקרמיקה ומלמד איך עובדים בצורה תעשייתית עם החומר הקרמי ואילו מוצרים אפשר לעשות איתו". באחד התרגילים התבקשו הסטודנטים לעצב מיכל מקומי. וגם כאן לייקין נשאבה-שאבה לתרבות מכורתה. במיוחד עניין אותה החיבור בין הקרמיקה לעבודת היד – בין הייצור התעשייתי לאמירה האישית, החד-פעמית. כך נולדה סדרת הבבושקות ששוכפלה כולה מאותה תבנית, ומצד שני, בחורים שחוררה לייקין בגופן של בבושקות הקרמיקה, היא רקמה שלל דוגמאות בהשראת פאטרנים ושילובי צבעים אופייניים למחוזות הולדתה – כל דוגמה אחת ויחידה ושונה מחברתה.

העבודה השנייה שהציגה לייקין עוצבה במסגרת הקורס "התבוננות" שמנחים יואב זיו, ראש המחלקה הנכנס, ומיכל פרייפלד. "התרגיל", מספרת לייקין, "היה לעצב מוצר שקשור לצבעים. בחרתי ליצור ערכת צבעי מים שתלמד ילדים את עקרונות ערבובי הצבעים בדרך משחקית. המוצר מורכב משני מכחולים שמחוברים ביניהם כמו מספריים, ופלטה שמאפשרת לקחת את שני הצבעים בנוחות. את המכחולים אפשר להרחיק זה מזה, וכך לטבול כל אחד מהם בצבע שונה, ואז להצמיד אותם זה לזה ולצבוע – וכך אפשר לעקוב תוך כדי צביעה על המעבר משני הצבעים המקוריים לצבע החדש שהם יוצרים כשהם מתערבבים. מעלה נוספת של המכחולים שעיצבה, מספרת לייקין, היא שהם מאפשרים לצייר ציורים סימטריים.

 

 

Embro, פרויקט הגמר של סשה לייקין. מיקום המעגל החשמלי בצדו המוסתר של הנייר מודגש בצבע

Embro, גרסת הפלסטיק. מיקום המעגל החשמלי בצדו המוסתר של הנייר מודגש בצבע

Embro, פרויקט הגמר של סשה לייקין. מיזוג בין תרבות הבית בבלארוס להוויה הישראלית הניב מוצר היי-טקי שמשדר תחושה של קראפט

מפגש בין תרבות הבית בבלארוס להוויה הישראלית הניב מוצר היי-טקי שמשדר תחושת קראפט

embroת חלקי הרמקולים. לייקין חשבה גם על המארז, המשלוח והרכבת הרמקולים

לייקין חשבה גם על המארז, המשלוח והרכבת הרמקולים

בבושקות הקרמיקה הרקומות של לייקין

בבושקות הקרמיקה הרקומות של לייקין

בובות הקרמיקה נרקמו בהשראת דוגמאות ושילובי צבעים בלארוסיים מסורתיים

בובות הקרמיקה נרקמו בהשראת דוגמאות ושילובי צבעים בלארוסיים מסורתיים

בבושקות הקרמיקה הרקומות של סשה לייקין

שילוב בין הקרמיקה לעבודת היד – בין הייצור התעשייתי לאמירה האישית, החד-פעמית

collor, סשה לייקין. ערכת צבעי המים והמכחולים נועדה ללמד את הילדים את עקרונות ערבובי הצבעים

collor. ערכת צבעי המים והמכחולים נועדה ללמד את הילדים את עקרונות ערבובי הצבעים

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *