לא בוכים על חלב שנשפך

כשפתגמים עממיים פוגשים זיכרונות ילדות, תקוות, משאלות, פחדים ואירועים מכוננים בהיסטוריה האישית. "צורפים פתגם", תערוכת צורפות עכשווית. הפתיחה מחר

לא בוכים על חלב שנשפך, דניה צ'למינסקי. פרוטזות לאצבע

לא בוכים על חלב שנשפך, דניה צ'למינסקי. פרוטזות לאצבע

 

כיצד יראה תכשיט הבוחן האם "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים"? ומהו הביטוי החזותי לפתגם "תן לזמן לעשות את שלו"? מה מביא צורף מסיפור חייו כשהוא מתייחס לאמירה "אין בוכים על חלב שנשפך" והאם "בין הפטיש לסדן" היא הטכניקה שהובילה אותו בעבודתו? מחר, 30 באפריל, תיפתח בגלריה חנקין בחולון תערוכת הצורפות העכשווית "צורפים פתגם". 30 צורפים היוצרים בארץ, מהם מוכרים ומהם וצעירים בתחילת דרכם המקצועית, התבקשו להגיב לפתגמים עממיים בעלי משמעות עבורם.

את "צורפים פתגם" אצרו אבי וינוגרד ויעל פרידמן, ועל אף שהיא מוצגת אחרי שכבות, זו התערוכה הראשונה שאצרו השניים ביחד, כתערוכת המשך למצרפים אגדות. התערוכה מציגה את פירות הדיאלוג המרתק בין הפתגם כמקור השראה ססגוני לבין זיכרונות ילדות, תקוות, משאלות, פחדים ואירועים מכוננים בחייו של היוצר. כל אמן בחר בחומרים, טכניקות וביטויים ויזואליים המתחברים לחוויה הפנימית שבחר להציג. כל תכשיט –  והפתגם שבעטיו נוצר. כל תכשיט – והסיפור האישי שלצדו. ביחד מתקבל אוסף עבודות המייצג את המגוון הקונספטואלי הרחב הקיים בעולם הצורפות העכשווית.

"אבא שלי ידע רק משפט אחד באיסלנדית, כשפגש את אמא שלי על סירה בדרך מאיסלנד לדנמרק בשנת 1952 – 'טוב שיש כפפות בחורף'", מספרת אדה ורדימון-גודנסון על האמרה שבהשראתה יצרה שרשרת תליון. "המשפט הזה הפך לאמרה שימושית בבית שגדלתי בו. הוא יכול היה להיות בשימוש כאשר אתה לא יודע מה עוד להגיד, או כאשר מישהו לא הבין מה היה כל העניין. ומובן שזה יכול להיות טוב להסתכל קדימה ולהיות קצת מעשי בחיים (מיוחד בחורף החשוך, הארוך והקר באיסלנד).

"רגע של הפרעה. מחשבה משעשעת. אני מעצבת פרוטזה", כותבת דניה צ'למינסקי בהומור שחור על אותו יום שבו איבדה חלק מאחת מאצבעותיה ברגע של הסחת דעת בעת עבודה בסטודיו. "לא בוכים על חלב שנשפך" הניב סדרת פרוטזות לאצבע מפליז ועץ. "הפרוטזות מזכירות אצבעון. אני מוסיפה הברגה המאפשרת החלפת חלקים. זכוכית מגדלת, כרית סיכות, אטב. מחברת את החלקים לטבעת chateleine. מרחיבה את נקודת ההסתכלות מאני לכלל נשי".

העיסוק בנראות, הפער, העיוות, הסתירה בין האופן שבו משתקפים הדברים כלפי חוץ לבין הווייתם פנימה, הוא שמשך את נגה הראל לפתגם "אין תוכו כברו". ברוח "חדרי הפלאות" מהמאות 16-18, שבהם הציגו אצילי אירופה מיני אוספים של אוצרות טבע, אמנות ואומנות, יצרה הראל אוסף עבודות, חלקן 'מוגן' בתיבות תצוגה מפעמוני זכוכית ובסיס עץ. התבוננות מקרוב תגלה מעבר ליופי, העדינות והפואטיות את האפלוליות המסתורית והעיסוק במוות.

"עורב אינו נעשה לבן יותר אחרי שרוחצים אותו" כתב איזופוס במשל העורב והברבור. "שינוי של הרגל אינו יכול לשנות את טבעם האמיתי של הדברים, וגם אם מאוד נרצה לשנות מצב נתון, לייפות, להקל בדברים או להציג פנים אחרות למתרחש, יהיה זה חסר טעם לנסות ולכופף את העובדות או למרק את המצפון, שכן המציאות לא תשתנה", מסבירה ורד בבאי את מוסר ההשכל שבהשראתו יצרה שבע טבעות העשויות כסף ונוצות.

נייר, פלסטיק, בד, עץ, כסף, נחושת, אלומיניום הם החומרים שמהם עשוי הענק של דגנית שוקן. "ללא כותרת" שמו, "תהיה גבר- תשפיל את עצמך" האלמותי מתוך "קרקר נגד קרקר" של הגשש החיוור הוא נקודת המוצא. והמקרא: שיהיה לך האומץ לעשות מה שצריך.

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, אמר האדריכל מיס ון דר רוהה, ובהשראתו עיצבה ענת גולן תכשיטים זעירים לדמויות הלגו הקטנות.

האמנים המשתתפים : דינה אברג'יל, שולי אגוזי, מעיין אגמון-קהתי, ורד בבאי, יעקב בלוך, ענת גולן, אוהדה האי- גורדון, נעמה הנמן, נגה הראל, עדן הרמן-רוזנבלום , יסמין וינוגרד, אדה ורדימון-גודנסון, נועה טמיר, הדס לוין, נעה לירן, סיגל משורר, נועה נדיר, אורי סאמט, טל סלומון-הוברמן, שרי סרולביץ, גלית עינב, דניה צ'למינסקי, ליאה קיראל, אלונה קציר, מירב רהט, קובי רוט, דגנית שטרן-שוקן, שרה שחק, איל שינבאום, ירון שמרקין.

 

 

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, ענת גולן

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, ענת גולן

תהיה גבר - תשפיל את עצמך דגני שוקן

תהיה גבר – תשפיל את עצמך, דגנית שוקן

טוב שיש כפפות בחורף, אדה ורדימון-גודנסון

טוב שיש כפפות בחורף, אדה ורדימון-גודנסון

עורב אינו נעשה לבן יותר אחרי שרוחצים אותו, ורד בבאי

עורב אינו נעשה לבן יותר אחרי שרוחצים אותו, ורד בבאי

אין תוכו כברו, נגה הראל, פרט (בקבוקוני זכוכית שמהפקק שלהם צומחים אלמנטים שונים ביניהם שורשים מסועפים)

אין תוכו כברו, נגה הראל

אין תוכו כברו, נגה הראל, פרט (ציפור מתה)

אין תוכו כברו, נגה הראל, פרט

אין תוכו כברו, נגה הראל, אובייקטים קטנים בתוך תיבות תצוגה שקופות

אין תוכו כברו, נגה הראל

לא בוכים על חלב שנשפך, דניה צ'למינסקי. פרוטזה עם זכוכית מגדלת

לא בוכים על חלב שנשפך, דניה צ'למינסקי. פרוטזה עם זכוכית מגדלת

 

 

 

 

One Comment:

  1. Pingback: סיכה, צומח דומם. צורפות עכשווית | dezignZoom

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.