כשהרחוב מגיע לגלריה

זה התחיל מפלטות עץ שהוצבו על קירות הרחוב וספגו שכבות של אמנות אורבנית תוססת. עכשיו פרויקט Street Capture מגיע לגלריה. כשאריאל צוקרמן, ערן שימשוביץ, דן רייזינגר, דדה ופילפלד נפגשים

הדמיה של השולחן שעוצב בשיתוף פעולה בין רייזינגר, צוקרמן ושימשוביץ

הדמיה של השולחן שעוצב בשיתוף פעולה בין רייזינגר, צוקרמן ושימשוביץ

 

ערן שימשוביץ ואריאל צוקרמן היו שכנים בפלורנטין. לשניהם היו חללי עבודה בסמטאות הצרות שבין הנגריות והמרפדיות הוותיקות שבקצה השכונה. צוקרמן בוגר שנקר 2004, שימשוביץ בוגר HIT (בהצטיינות) מחזור 2005. צוקרמן מוכר בזכות סדרות המנורות Folded, שהפכה את הפורניר לבסיס המנורה ואהילה, ו-Knitted, שנולדה בשיתוף פעולה עם עודד ספיר ואדווה ברונר. שימשוביץ הוא בעליהם של סטודיו לשירותי עיצוב וסדנת ייצור מצוידת לעילא, ומוכר בין היתר בזכות שיתוף הפעולה שלו עם סטודיו גרופה.

מתחם בתי המלאכה של פלורנטין שסביב הרחובות אברבנאל, הנגרים, המחוג, המשור, צריפין וחצרים הוא לב לבה של סצינת אמנות הרחוב התל אביבית. בבוקר, מספר צוקרמן, "אתה מגיע לסטודיו, ורואה את הקיר שלך מכוסה בגרפיטי. אחרי שבוע – גרפיטי חדש".

לפני שנה וחצי חשבו צוקרמן ושימשוביץ שהיו רוצים לשמר באיזשהו אופן את אופי השכונה לפני שהמתחם יימחק תוך שנים ספורות לטובת יזמויות נדל"ן; לתרגם את אווירת הלילה של פלורנטין לסדרת רהיטים אמנותיים, ואגב כך גם לשמר כמה מעבודות הגרפיטי, לפני שיעלו עליהן עבודות חדשות. כך נולד פרויקט Street Capture.

"תלינו משטחי עץ על קירות הסמטאות, תיעדנו, וחיכינו לראות מה יקרה. וככה, במשך חודש צוירה שכבה על שכבה, עד שברגע מסוים החלטנו שכאן אנחנו עוצרים והורדנו את המשטחים מהקיר. את הפלטות המצוירות שילבנו בשידה ושולחן".

הפרויקט התקבל בהתלהבות, כתבו עליו במגזינים בארץ ובחו"ל, וצוקרמן ושימשוביץ קיבלו פניות מאמנים אורבניים שהתלהבו ורצו להשתתף. שיתוף הפעולה הראשון היה עם Nesca ו- Dimes שמצאו אותם דרך פייסבוק. שולחנות משיתוף הפעולה הזה, שכלל גם מיצב קיר, הציגו השניים יחד עם הסדרה הראשונה ביריד האמנות והעיצוב "צבע טרי" האחרון. שם גם גילו שחלק מעבודות האמנות האורבנית על משטחי העץ שתלו ברחוב הן של גילי כהן. אחר כך הציגו במוזיאון הקומיקס בחולון, ומיום חמישי הם עומדים להציג את הפרויקט בתערוכה בגלריה של בית המכירות הפומביות תירוש.

במעבר לתערוכה בגלריה התרחב פרויקט "לכידת רחוב" ועבר שלב נוסף של התמסדות. גליה חזן-תירוש, מדור ההמשך של בעלי בית המכירות, ביקשה לצרף אליו אמנים נוספים. בביקור בסטודיו של דן רייזינגר, מעמודי התווך של העיצוב הגרפי העכשווי בארץ וחתן פרס ישראל, צדה עינה סדרת עבודות שבדמיונה ראתה כיצד תוכל להפוך לאובייקט תלת-מימדי כובש לב. באותו ביקור התוודעה לציורי הקיר שצייר רייזינגר במרחב הציבורי עת הוזמן בשנת 1971 על-ידי ראש העיר דאז יהושע רבינוביץ להוסיף מעט צבע לקירות הבטון שבאיזור גן לונדון בטיילת של תל-אביב. המחשבה על חיבור לתערוכת הרהיטים האמנותיים של שימשוביץ וצוקרמן הלהיבה הן את חזן והן את רייזינגר, ומהצד הצעיר והבועט הצטרפו Dede ו-Pilpeled.

צוקרמן ושימשוביץ נפגשו עם האמנים, חשבו ביחד לאיזה כיוון ניתן לקחת את השפה הוויזואלית הייחודית של כל אחד מהם, העלו רעיונות, ציירו סקיצות ויצאו לדרך. המעבר מפלטה שצוירה באופן אקראי ברחוב ו"נוכסה" לרהיט שתוכנן כולו בידי צוקרמן ושימשוביץ, לאובייקטים מתוכננים מראש שצריכים לחבר בין שני עולמות יצירה שונים, היה מאתגר, וכלל שימוש בטכנולוגיות גבוהות, חיתוכי לייזר והדפסות דיגיטליות.

בתערוכה, שאצרה שולמית נוס, יציגו חמשת המשתתפים עבודות קיימות לצד שלושת האובייקטים החדשים: שולחן בשיתוף רייזינגר, ספסל בשיתוף דדה, ואגרטלים בשיתוף פילפלד.

 

פתיחה: חמישי הקרוב, 25.6.15, בשעה 20:00, גלריה תירוש, חבצלת השרון 36 (כיכר דה שליט), הרצליה פיתוח

 

 

לכידת רחוב. הספסל של צוקרמן, שימשוביץ ו-Dede

לכידת רחוב. הספסל של צוקרמן, שימשוביץ ו-Dede. צילום: ליאור יורפסט

שלושה מששת האגרטלים פרי שיתוף הפעולה בין שימשוביץ, צוקרמן ופילפלד

שלושה מששת האגרטלים פרי שיתוף הפעולה בין שימשוביץ, צוקרמן ופילפלד. צילומים: יואב גורין

Street Capture, השידה הראשונה. ב"צבע טרי" גילו שהעבודה שהורידו מהרחוב היא של גילי כהן

Street Capture, השידה הראשונה. ב"צבע טרי" גילו שאחת מהאמנים שציירו על משטח העץ שהורידו מהקיר היא גילי כהן

Street Capture, שיתוף הפעולה עם Dimes

Street Capture, שיתוף הפעולה עם Dimes

Street Capture, שיתוף הפעולה עם Nesca

Street Capture, שיתוף הפעולה עם Nesca

Street Captu אחד השולחנות שעוצבו עם Nesca

Street Capture. מי שציירה על משטח העץ הזה, גילו מאוחר יותר, היא גילי כהן

דן רייזינגר. עבודה מסדרת העבודות שיוצגו ב"לכידת רחוב"

דן רייזינגר. עבודה מסדרת העבודות שיוצגו ב"לכידת רחוב"

לכידת רחוב, עבודה של דן רייזינגר

דן רייזינגר

לכידת רחוב, עבודה של דן רייזינגר בוורוד, כתום, ירוק, כחול ושחור

דן רייזינגר

דן רייזינגר. מסדרת העבודות שיוצגו ב"לכידת רחוב"

דן רייזינגר

לכידת רחוב. שתיים מהעבודות שיציג Pilpeled

לכידת רחוב. שתיים מהעבודות שיציג Pilpeled

וגם זה של פילפלד

וגם זה של פילפלד

לכידת רחוב, האגרטלים של פילפלד בעבודה

לכידת רחוב, האגרטלים של פילפלד בעבודה

אחת מהעבודות הפלסטרים שיציג Dede ב"לכידת רחוב"

אחת מעבודות הפלסטרים שיציג Dede ב"לכידת רחוב"

ציפור. אחת העבודות שיציג Dede

אחת העבודות שיציג Dede

לכידת רחוב. אחת העבודות שיציג Dede

אחת העבודות שיציג Dede

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.