כמה טוב להיות פרח קיר

Felt Life, אריחי קיר אקוסטיים מלבד, הם נקודת הסיום המרגשת ושובת-הלב של פרק הלימודים (במחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר) בסיפור החיים הלא שגרתי של יוליה ניניו. בוגרים 2014

Felt Life. שטיח מודולרי (נראה כצמח מטפס עם פריחה בוורוד עז) של אריחי קיר אקוסטיים מלבד

Felt Life. שטיח מודולרי של אריחי קיר אקוסטיים מלבד, הגרסה האורגנית

 

"עשר שנים נדרשו לי כדי להבשיל ולהשכיל, ללמוד ולהתפתח, עד שהרגשתי שאני מסוגלת ומוכנה ליצור את היצירה שארגישה איתה שלימה", פותחת יוליה ניניו, 35, את הצגת פרויקט הגמר שלה Felt Life. פתיחה לא שגרתית, למהלך לימודים לא רגיל, שהושפע מסיפור חייה יוצא הדופן של ניניו.

היא נולדה במוסקבה. כשהייתה בת ארבע הוצאה מבית משפחתה, הועברה לאחריות דודתה, ונשלחה לגן מחוץ לעיר הגדולה. אל אותו הגן היו מגיעים הילדים לכל ימי השבוע, ורק בסופי השבוע היו חוזרים אל משפחותיהם. "זה היה אזור כפרי", היא מספרת, "מוקף יערות, והיינו הולכים לאסוף פירות יער ופרחים בטיולים". שם, ברגעי החופש במרחבים הירוקים, רוחשי החיים ומנוקדי הצבע, עם הטעם החמצמץ והזיכרונות המתוקים-מרירים, נבטה אהבתה אל הטבע.

לבית הספר חזרה לבירה הרוסית, כשהיא מתגוררת בבית הדודה. בהיותה בת עשר נפטרה אמה, וארבע שנים מאוחר יותר עלתה לבדה לארץ. הגיעה לפנימייה בכפר-סבא, ובה למדה עד לגיוס. כמקובל, צוותה לה משפחה אומנת, וזו התגלתה כמקור כוח. "משפחה נפלאה, שליוותה אותי ואנחנו שומרים על קשר מצוין גם היום".

על אף חיבתה לעיצוב פנים, משסיימה את השירות הצבאי, החלה ניניו ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, ובמקביל למדה תכנות אפליקציות וויטראז'. בחירה שנועדה, כך נראה, לפתוח מניפת הזדמנויות תעסוקה רחבה. רק שלוש שנים מאוחר יותר, בעקבות טלטלה אישית, העזה לשנות כיוון ולהירשם לשנקר.

בהתחלה התאהבה בעיקר הדפסה. הקשר עם הטקסטיל התפתח בהמשך. אלא שבשנת לימודיה האחרונה חלתה דודתה, והיא מצאה את עצמה נאלצת לטוס לרוסיה ולסעוד את הדודה בחוליה. ההיעדרות המשמעותית קטעה את האפשרות להגיש את פרויקט הגמר. גם ניסיון בשנה שלאחר מכן לא צלח. "מעיין היצירתיות שלי יבש. במשך חמש שנים לא לקחתי לא עיפרון ולא מחט לידיים. הרגשתי שאני לא מסוגלת ליצור. עד שיום אחד זה פשוט קרה. חזרתי לפסל, ופתאום הרגשתי שאני מוכנה לסיים את הפרק הזה בחיי". תודה גדולה היא חבה לד"ר קטיה אויכרמן, ראש המחלקה החדשה, שאפשרה לה לחזור ולסיים את הלימודים.

החיים, אומרת ניניו, לימדו אותה להיות חזקה, עצמאית ולהשיג את מבוקשה. כשחזרה להשלים את שנת הלימודים הרביעית כבר הייתה נשואה, אם לילד, והפעם הרגישה שהיא יכולה לאפשר לעצמה להשקיע את כל כולה באתגר: פרויקט גמר שבו ביקשה לשלב את היכולות הטקסטיליות שלה עם אהבתה לעולם הצומח.

Felt Life היא סדרת אריחי קיר מודולריים עשויים לבד, שפותחו בעקבות חיפוש אחר הסדר בעולם הטבע. בחיבור האריחים למשטח נוצר פטרן אינסופי של מקצב וצבע, הניתן להתאמה לקנה מידה משתנה בחלל מגורים. הלבד האקוסטי והמבודד הוכנס לתוך הבית כ"טבע מעובד", ועוצב בשלוש סדרות – אמנותית-אורגנית, גיאומטרית ואורנמנטית, המושפעת מהמורפולוגיה המוסלמית – שמהן רק השתיים הראשונות הושלמו.

את רכותו של הלבד והחמימות שהוא משדר אהבה ניניו תמיד, אבל רק כשהחלה לעבוד עם הצמר, התאהבה באמת בחומר הטקסטילי הראשון שידעה האנושות. "הוא יכול להיות נעים או דוקר, דק ועבה, רך ונוקשה, והכי חשוב, אני זו שמחליטה איך הוא יעובד, ייראה ויורגש". את יכולותיה הפיסוליות הפגישה עם הכיוון התעשייתי בעצת מנחיה, יעל קליין-גולן ורועי שכנאי, וכך נולדו אריחי הלבד.

בנוסף להיותו חומר גלם אקולוגי מתכלה ולא מזהם, שמצטיין ביכולת לספוג רעשים, הלבד הוא אחד החומרים החמים היום בעולם העיצוב, מונה ניניו את מעלותיו של הלבד. סדרת ניסויים ארוכה בצביעה ובתהליכי עיבוד – שילוב של עבודת מכונה וליבוד ידני – הובילו לדוגמאות הסופיות שעוצבו בהשראת הגיאומטריה – זו החופשית וזו המדויקת – של עולם הטבע. חיפויי הקיר שובי-הלב שוזרים למארג אחד לא רק את משיכתה להבעה האמנותית אל מול מה שנדמה כציווי פנימי המשחר לפרקטיות, אלא גם את אהבתה לטקסטיל יחד עם חיבתה לעיצוב פנים. בזכות המארג הזה הצליחה ניניו להציג בעיצוב Felt Life  אמירה אמנותית בעבודה שהיא למעשה מוצר קונספט שיש לו פוטנציאל יישומי.

 

Felt Life, פרט (פרח). טבע מעובד בחלל הבנוי

Felt Life. טבע מעובד בחלל הבנוי

Felt Life (תקריב לעלווה). סופג רעש

Felt Life. סופג רעש

Felt Life, צורות היסוד. עיבוד במכונה וביד

צורות היסוד. עיבוד במכונה וביד

Felt Life,עקרון ההרכבה. מאפשר מודולריות

עקרון ההרכבה. מאפשר מודולריות

Felt Life. הגרסה הגיאומטרית - רקע אפור ועיגולים בצבעוניות משתנה בגווני צהוב וחום

Felt Life. הגרסה הגיאומטרית

ייצורי מים (כדור ירוק-כחול). עבודת לבד מוקדמת של ניניו

ייצורי מים. עבודת לבד מוקדמת של ניניו

בהשראת הים. עבודת לבד מוקדמת של ניניו

בהשראת הים. עבודת לבד מוקדמת של ניניו

לאובייקט לא מוגדר בלבן עם נקדודים שחורים. עבודת לבד מוקדמת של ניניו

עבודת לבד של ניניו

אובייקט ורוד. עבודת לבד מוקדמת של ניניו

עבודת לבד של ניניו

 

 

 

4 Comments:

 1. מקסים!

 2. מדהים
  מרגש
  מעורר השראה
  יישר כח
  גאווה גדולה

 3. יצירת מופת מעוררת השראה!
  יישר כח ליוצרת המחוננת ובהצלחה בהמשך!

 4. התרשמתי מאוד מהמוצר שלך. כמי שעוסקת באמנות ובעיצוב אני מודעת מאוד לבעיות האסטטיות סביב פתרונות אקוסטיים. ממש יופי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.