ילדים ילדים בואו לקרוא

"הנסיכה תבוא בארבע" שאייר ניב תשבי בפרויקט הגמר המצטיין שלו בבצלאל לפני ארבע שנים, יוצא עכשיו לאור. וגם "שר הילדים" הנפלא של לאה גולדברג. ויש גם סיפור מפתיע מאחורי הסיפור...

הנסיכה תבוא בארבע, ניב תשבי, איור 6

.

 

יש משהו מרגש ומשמח כשספר שאויר במסגרת פרויקט גמר, מצליח לפרוץ את גבולות האקדמיה ולצאת לאור. את "הנסיכה תבוא בארבע" אייר ניב תשבי לפני ארבע שנים, במסגרת פרויקט הגמר (המצטיין) שלו בבצלאל. בימים אלה הוא יוצא לאור בהוצאת מילתא, וגם זה סיפור מעניין בפני עצמו.

מילתא היא חנות ספרים עצמאית וצעירה ברחובות, ששומרת פינה חמה לספרי ילדים. בימיה הראשונים, בתחילת 2014, סיפרו לאחרונה בעליה, אורה ניב ומיכאל פינשטיין, לירין כץ הקורא בספרים, הזמינו השניים מ"כתר" את הספר האהוב עליהם במהדורתו הקודמת, וגילו כי אזל בהוצאה. בעודם משתעשעים ברעיון להוציא את הספר בעצמם, נתקלו באינטרנט באיוריו של תשבי, "וידענו שזהו – הולכים על זה", הם מספרים.

במקור כתב וולפדיטריך שנורה, סופר ומשורר גרמני, את "הנסיכה תבוא בארבע" בשנת 1959 עבור לקט משלים קצרים למבוגרים. רק לאחר מותו ראה הטקסט אור גם בגירסה מאוירת לילדים. "הנסיכה" הוא סיפור אגדה על צבועה מלוכלכת ובודדה בגן חיות, שמבטיחה כי תהפוך לנסיכה אם רק תוזמן להתארח בביתו של מישהו. הסיפור נשען על מסורת של מעשיות בהן נסיכות מסייעות לחיה מקוללת להפוך לנסיך וזוכות לאהבה. שנורה הפך את היוצרות וכתב אנטי-אגדה, בה לשם שינוי הדמות הנשית מכוערת – וספוילר – מתגלה כשקרנית ואינה עוברת מהפך במראה, אך בכל זאת זוכה לאהבה.

"הנסיכה" הוא הראשון בהוצאת הספרים החדשה שמשיקים ניב ופינשטין, שמטרתה "להוציא לאור ספרים ייחודים בנוף הספרות בארץ, במספר עותקים מוגבל". הספר ראה אור בעברית לראשונה בשנת 2001 עם איוריה המקוריים של המאיירת והסופרת הגרמנייה רוטראוט סוזנה ברנר. ברנר, מהיוצרות החשובות בגרמניה בתחום הספרות לילדים, העבירה בשנה שעברה בבצלאל סדנת אמן לסטודנטים במסלול האיור במחלקה לתקשורת חזותית. האיורים החדשים, מספרים ב"מילתא", זכו לברכתה הנלהבת.

על הנוסח העברי של "הנסיכה" חתומה אלומה רז, וגם מאחוריו, מתברר, מסתתר… סיפור מעניין: חיפוש קצר בגוגל מגלה בערך הויקיפדיה על גילי בר-הלל, שהיא זו שתרגמה את "הנסיכה", ואלומה רז הוא שם העט שאיתו בחרה לחתום על הנוסח העברי.

ואם אנחנו כבר נדרשים לדברים המשמחים שבחיים, בימים אלה יוצא לאור גם ״שר הילדים״ המופלא של לאה גולדברג, עם איוריו המופלאים של תשבי. השיר של גולדברג הופיע לראשונה בספר ״מה עושות האיילות״ ב-1949, וכעת הוא יוצא לאור כספר עצמאי בהוצאת ספריית הפועלים, בעריכת נרי אלומה ובעיצוב מיכל מגן. על תהליך העבודה של תשבי אפשר לקרוא בבלוג הפנקס.

תשבי מצטרף לחברתם הטובה של עפרה עמית, אביאל בסיל, גלית לוין, נטלי וקסמן-שנקר, ענת לוי, אילת שרון ושחר קובר, שאיוריהם מלווים הוצאות חדשות מהשנים האחרונות של שיריה וסיפוריה לילדים של גולדברג בספריית הפועלים.

 

שר הילדים, ניב תשבי, כפולה 3

.

שר הילדים, ניב תשבי, כפולה 7

.

שר הילדים, ניב תשבי, כפולה 10

.

הכריכות של הנסיכה תבוא בארבע ושר הילדים

.

הנסיכה תבוא בארבע, ניב תשבי, איור 3

.

הנסיכה תבוא בארבע, ניב תשבי, איור 8

.

הנסיכה תבוא בארבע, ניב תשבי, איור 11

.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.