יגאל אהובי מוכר רון ארד וגם…

בשבת הקרובה יציע בית המכירות הפומביות תירוש למכירה שניים מפריטי אוסף העיצוב של יגאל אהובי, ביניהם אחת מהעבודות המוקדמות של רון ארד - "כיסא נדנדה" משנת 1985. המשך יבוא

רון ארד, כיסא נדנדה, 1985 בקירוב. מתכת מצופה כרום וקפיצי מתכת. מאוסף יגאל אהובי

רון ארד, כיסא נדנדה, 1985 בקירוב. מתכת מצופה כרום וקפיצי מתכת. מאוסף יגאל אהובי

 

בית המכירות תירוש יקיים בשבת הקרובה ובזו שאחריה את המכירה הפומבית החצי-שנתית של אמנות, והפעם יציע למכירה גם פריטי עיצוב בינלאומיים מאוסף יגאל אהובי. כ-700 יצירות אמנות ישראלית ובינלאומית תכלול המכירה הנוכחית, חלקן מגיעות ממספר אספנים ואוספי אמנות ידועים ביניהם אוסף האמנות של תמרה ושמואל גבעון, אוסף גבי ועמי בראון, אוסף האמנות של האמן מנשה קדישמן, אוספיהם של הבמאי מנחם גולן ושל "אלביט הדמיה" (מוטי זיסר), ואוסף האמנות של שרה ואפרים קישון.

קישון, חתן פרס ישראל, מהיוצרים הישראלים הבולטים בעולם בתחום הספרות, סאטירה, התיאטרון וקולנוע, היה אספן של אמנות ישראלית, ומאוחר יותר בשנת 1970, אשתו, שרה, ייסדה את גלריה שרה קישון. המכירה תכלול יצירות חשובות, ואף נדירות, של שמואל בק, מרסל ינקו, נפתלי בזם, מאיר פיצ'חדזה, בלה קדאר ועוד.

לפני מספר שנים החלה גלריה תירוש לשלב במכירות האמנות שהיא עורכת עבודות עיצוב. כחלק ממגמה זו יוצעו גם במכירה הנוכחית ארבע עבודות למכירה, מהן שתיים – כיסא נדנדה של רון ארד משנת 1985 בקירוב, וארון-בר ארט-דקו איטלקי משנת 1940 – מאוסף יגאל אהובי. שתי העבודות האחרות הן שולחן האוכל Stalactites של לואיס דורו, ושני אבות-טיפוס חתומים של כיסאות  Nature Of Material בעיצוב רן אמיתי.

לואיס דורו (Durot) נולד בצרפת ב-1939, למד מתימטיקה והנדסה, חבר לחוגי אמנים, וכמהנדס חומרים סקרן החל, מסוף שנות ה-60, לשתף פעולה עם אמנים שונים שביקשו לעבוד עם הפוליאוריתן – החומר הפלסטי המוקצף החדש והמרגש באותה תקופה. מאז יצא לדרך עצמאית, והיום רהיטיו הפיסוליים אהודים מאוד במיוחד במזרח הרחוק.

רן אמיתי עיצב את כיסאות האלומיניום מסדרת Nature Of Material לראשונה בפרויקט הגמר שלו במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל בשנת 2009. מאז חבר אמיתי לבת-זוגו לחיים גילי קוצ'יק וביחד הקימו את סטודיו Bakery, הכיסאות התרחבו לסדרת רהיטים שזכויות ייצורה נרכשו על-ידי "קפליני" והיא אף זכתה בפרס הרד-דוט היוקרתי, ולאחרונה הוצגו הצעדים הראשונים של פיתוחם במוזיאון העיצוב חולון.

במקביל לבניית אוסף האמנות שלו, רכש יגאל אהובי במהלך השנים גם פריטי עיצוב. את אלו הוא אינו מגדיר כאוסף, והם כוללים פריטי ארט-דקו ועבודות של מעצבים בעלי-שם, ביניהם Compass Table של ז'אן פרובה, Barcelona Lounge Chair וזוג כורסאות של מיס ואן דר רוהה, Standard Lamp של סרז' מואי (Mouille), שולחן האוכל "טוליפ" וארבעה כיסאות של אירו סארינן, זוג כיסאות Life Tme של ריי וצ'ארלס אימס, Teak Chairs של ארנה יעקובסן לפריץ הנסן, וכיסא לאונג', שני שולחנות ופוסטר של Poul Kjaerholm.

"במכירה הנוכחית", מספרת גליה חזן-תירוש, מדור ההמשך של בעלי בית המכירות, "אנחנו מציעים למכירה שתיים מתוך העבודות שרכש אהובי במשך השנים.  במכירת האמנות הדקורטיבית שתיערך באפריל לפני פסח, נציע למכירה פריטים נוספים, עדיין לא נפלה החלטה סופית אילו פריטים. ייתכן שמכירת פריטי העיצוב הללו תתפרס על פני מכירות נוספות שלנו".

המחירים ההתחלתיים אטרקטיביים, אבל הם לא אומרים יותר מדי על המחיר הסופי שבו יימכרו הפריטים. הכיסאות של אמיתי מוערכים ב-1,000-1,500 דולר, השולחן של דורו ב-2,000-3,000 דולר, ארונית הארט-דקו ב-2,500-3,500 דולר וכיסא הקפיצים של ארד במחיר זהה. "אנחנו מאמינים שהשוק צריך לקבוע את המחיר", מסבירה חזן-תירוש, "ולכן כשאנחנו מקבלים פריטים למכירה, אנחנו מתחילים במחיר נמוך, לעתים אפילו נמוך בהרבה ממחיר השוק, ונותנים לשוק להחליט עד כמה לעלות למעלה".

ואיך קבעתם, למשל, את הערכת המחיר לכיסא של רון ארד?

"מחירי הרהיטים של המעצבים הגדולים נקבעים בין היתר על-פי תקופת ייצורם ויצרניהם. בארץ אין התמחות ספציפית בעניין, ולגבי הכורסה של ארד, עשינו הערכה על סמך מכירה של כריסטי'ס לונדון מ-2011, שבה נמכרה כורסה דומה מאוד מאותה סדרה ב-4,869 דולר".

בכל העבודות שיוצעו למכירה בשבועיים הקרובים ניתן לצפות בקטלוג הדיגיטלי כאן. זו הזדמנות פז לראות אמנות – בעיקר ישראלית – מצוינת ולעתים אף מרגשת, מימיה הראשונים ועד לעבודות מהשנים האחרונות.

 

המכירה הפומבית החצי-שנתית של אמנות ישראלית ובינלאומית, בית המכירות תירוש, כיכר דה שליט, הרצליה פיתוח. טל':  09-9509893.

חלק א' – 30.1, יום שבת, שעה 18:00 – עבודות מאוסף האמנות של שרה ואפרים קישון, עבודות מאוסף האמנות של תמרה ושמואל גבעון

 חלק ב' – 6.2, יום שבת, שעה 18:00 – עבודות מאוסף האמנות של גבי ועמי בראון, פרטי עיצוב מאוסף יגאל אהובי

 

 

רן אמיתי, שני כיסאות אלומיניום חתומים מסדרת Nature Of Materials

רן אמיתי, שני אבות הטיפוס הראשונים והחתומים של כיסאות האלומיניום מסדרת Nature Of Materials

לואיס דורו, שולחן אוכל Stalactites. מתאקרילט (פולימר אקרילי) בכחול לבן

לואיס דורו, שולחן אוכל Stalactites. מתאקרילט (פולימר אקרילי) בכחול לבן

ארון-בר ארט-דקו איטלקי משנת 1940 בקירוב. מרקטרי עץ רוזווד ועץ סאטן. מאוסף יגאל אהובי

ארון-בר ארט-דקו איטלקי משנת 1940 בקירוב. מרקטרי עץ רוזווד ועץ סאטן. מאוסף יגאל אהובי

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *