חדר עם נוף

עם מיילג' של ארבעה חודשים בלבד, יותם שפרוני ועדי עזר, מעצב הפנים ובוגרת התקשורת החזותית שמאחורי Studioknob, פועלים יפה. ב-26.3.15 הם יציגו באירועי אות העיצוב 2015

LAYERED, כך היא נראית בלילה

LAYERED, כך היא נראית בלילה. צילומים: תמוז רחמן והדס פרץ

 

 

עד לפני חצי שנה היה יותם שפרוני אחת משתי הצלעות של סטודיו ספוג, כשהצלע השנייה היא גידי גלעם. ביחד הם עיצבו פריטי ריהוט מחפצים ישנים ושונים שלאיש לא היה בהם חפץ עוד: קולב מנעל כדורגל ישנה, מנורה מענף יבש ומסמרים חלודים, שולחן מרגלי כיסאות ישנים. שפרוני וגלעם עדיין שומרים על קשר, ואף מעצבים ביחד אם מבקשים מהם, אבל מדצמבר האחרון עיקר פעילותו של שפרוני היא בסטודיו החדש והמשותף שהקים עם בת זוגו עדי עזר בדצמבר האחרון.

עזר היא בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר והמעצבת הראשית בחטיבת השיווק של חברת פולוג'ן. שפרוני הוא בוגר המחלקה לעיצוב פנים במכון הטכנולוגי חולון (HIT) ומרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי של מכללת אורט סינגלובסקי. הסטודיו, הם אומרים, נולד מתוך חייהם המשותפים. "פריטים שיצרנו בזמננו החופשי בכדי להפוך את ביתנו לאישי, נעים ומיוחד יותר, מילאו את המדפים והקירות. עם הזמן החלו העבודות נודדות למשפחה ולחברים קרובים שבאו לבקר, התאהבו וביקשו אותן לעצמם. מספר ההזמנות ונפח הזמן אותו הקדשנו לעבודה על פריטים אלו הלך ותפח עד שנולד הסטודיו. StudioKnob (ידית) הוא פתח הצצה לביתנו ולחיינו, דרך לחלוק את עבודתנו עם העולם".

כרגע נמצא הסטודיו בדירתם של שפרוני ועזר בצפון יפו, ואפשר לבוא לבקר בתיאום מראש. בין המוצרים שהם מציעים אפשר למצוא הדפסי משי וכריות בעבודת יד (שנולדו בקורס של בעלי המלאכה), וסדרת גופי תאורה אמנותיים המספרים סיפור באור ובחומר. LAYERED ("מרובד" בעברית) מורכבת ממספר שכבות של מגזרות פרספקס או נייר בעוביים שונים, המאפשרות מעבר משתנה של אור, ויוצרות אשליית עומק. תהליך יצירת גופי התאורה נגזר מתאוריה של ליאונרדו דה ווינצ'י הידועה בשם ספומטו ("להתערפל", או "להתאדות" באיטלקית), או "פרספקטיבה אטמוספרית". בבסיסה, מסבירה התיאוריה כי עצם ידמה לרחוק יותר בהתאם לכמות האוויר בין המתבונן לבין האובייקט, מכיוון שהאוויר אינו שקוף לגמרי ונוכחותו מטשטשת  (או "מעשנת") את קווי המתאר, הצבע והמילוי של האובייקט.

ב-26 במרס ישתתפו שפרוני ועזר במטבח פתוח – התוכנית בה יציגו 12 מעצבים צעירים ויאפשרו הצצה אל אחורי הקלעים של עשייתם – במסגרת אירועי אות העיצוב 2015. לכבוד האירוע בחרו השניים להציג שתי עבודות חדשות וגדולות מימדים מסדרת LAYERED. שתיהן מורכבות מחמש שכבות של מגזרות חתוכות בלייזר מזכוכית אקרילית (פרספקס) לבנה בעובי 2 מילימטרים. הבחירה בלבן נועדה להדגיש את הדיאלוג המתקיים בין האור והחומר ולהעניק נופך אלגנטי לעבודות, ושילוב תאורת לד אחורית ידגיש את מנעד הצורות והגוונים.

שתי העבודות פיגורטיביות ונרטיביות במהותן, ומתארות דרך גריד דמוי חלון סיטואציות בהן מאבקי קיום חבויים בנוף פסטורלי. האחת, מספרים עזר ושפרוני, מציגה "נוף רומנטי של 'ארץ ישראל הישנה והטובה', ומבוססת על תצלום ארכיון של קיבוץ כפר דרום ומאחוריה סיפור מורכב. הקיבוץ הוקם במוצאי יום הכיפורים של שנת 1946 במסגרת 11 הנקודות, הושמד על-ידי המצרים במלחמת העצמאות, יושב מחדש ב-1967 לאחר מלחמת ששת הימים על-ידי גרעין של בני עקיבא, ננטש שוב בעקבות התנגדות אידיאולוגית של הקיבוץ המאוחד והשומר הצעיר, יושב שוב בשנת 1990 ונותר כמובלעת ישראלית בתוך שטח הרשות הפלסטינית עד לפינויו ב-2005 ביחד עם גוש קטיף במסגרת ההתנתקות.

"השנייה מתארת יער ממוזג ואור חודר מבעד לעצים. בין הצללים מסתתרות חיות שונות, צדות וניצודות. שכבה נוספת של מאבק נמצאת בהצבה של העבודות זו ליד זו – הישוב החקלאי הוא עוד נדבך של איום על החיות שביער".

ואלה המעצבים הנוספים שישתתפו ב"מטבח פתוח": אורי ארואסטי, אירה רוז'בסקי, אסף ויברום, דין רום, מירב ברזילי, סטודיו חיים אבגי, סטודיו אבי פדידה, סטודיו מג'נטה, סטודיו קאהן, puscht – אבישי קרן, תמר ברניצקי – סטודיו לעיצוב טקסטיל.

אגב, העבודות שעלו לשלב הגמר בתחרות אות העיצוב 2015 יוצגו ביום חמישי הקרוב, 12.3.15, בין השעות  19:00-20:30 באולם התצוגה של THE BOX ביריד המזרח בנמל תל-אביב, רח' התערוכה 3.

 

 

LAYERED, כך היא נראית ביום

LAYERED, כך היא נראית ביום

כריות ותמונת שכבות

כריות ותמונת שכבות

LAYERED, רומנטיקה אורבנית תלויה מעל ארונית משקאות

LAYERED, רומנטיקה אורבנית

LAYERED, רומנטיקה אורבנית

LAYERED, רומנטיקה אורבנית, פרט

studioknob, כריות אפורות עם כתם צבע בורוד], ירוק פיסטוק, וזהב בדוגמת טיפות גלידה שנשפכה על הכרית

כשגלידה פוגשת כרית

 studioknob, כרית גרעינים שחורים

גרעינים שחורים. צילומים: רינת שניידובר ועוז מדר

studioknob, כרית תמנון וינטג'

תמנון וינטג'

studioknob, כרית גלי ים ושחפים

גלים ושחפים

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *