וורד מנייר שיוף עם אבקת יהלומים

תכשיטים מקליפות בננות וחוטי טלפון? "שכבות", שתיפתח ב-1 במרס במוזיאון יפו, מפגישה את הצורפות העכשווית עם וידאו ארט וצילום, ומבקשת לקרוא תיגר על הצפוי והמוכר

A rose is a rose is a rose,  ענת גולן, סיכת דש. ניירות שיוף, כסף, פלדה קפיצית

A rose is a rose is a rose, ענת גולן, סיכת דש. ניירות שיוף, כסף, פלדה קפיצית

 

"כשאומרים 'אמנות', כולם מבינים על מה מדובר. אבל כשמדברים על צורפות עכשווית, רוב האנשים יפקחו עיניים בתמיהה וישאלו על מה אנחנו מדברים", מבקשת יעל פרידמן להמחיש את מצבה של הצורפות העכשווית בארץ. בעוד שבעולם סצינת הצורפות האמנותית חיה ותוססת, מוצגת בגלריות ומושכת קהל חובבים ולא מעט אספנים, בארץ היא לא מצליחה לפרוץ לתודעה הרחבה. תחושת השליחות שבקידום התחום אצלנו, כאן, היא שהולידה את החיבור המפתיע-לכאורה בין פרידמן לאבי וינוגרד, אוצרי התערוכה "שכבות" שתיפתח ב-1 במרס במוזיאון יפו.

וינוגרד מגיע מתחום תקשורת ההמונים, יוצר ומומחה לחשיבה יצירתית. פרידמן סיימה תואר ראשון במחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל, היא בוגרת המסלול "אודות עיצוב" בתוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, ובעלת תואר שני מהמחלקה לתולדות האמנות באוניברסיטת בן גוריון.

הם הכירו ב"מצרפים אגדות" שאצרה פרידמן עם ג'ניפר נאוה מיליקן בשנה שעברה. התגלגלה שיחה, וינוגרד הזדהה והצטרף ליוזמה, החברה לפיתוח יפו העתיקה ומוזיאון יפו פתחו את הדלת, וכך נולדה "שכבות": קונספט אחד המפגיש שלוש תערוכות: צורפות עכשווית, עבודות וידאו ארט של טל פרנקל אלרואי, סשה פליט / סטס קורולוב והילה ליזר בג'ה וצילומים של ליאורה חשין

"קרוב ל-4,000 שנה מקיימת יפו, מערי הנמל העתיקות באגן הים התיכון, דיאלוג מרתק בזמן בין שכבות תרבות שעיצבו את זהותה", כותבים וינוגרד ופרידמן. "עברה הססגוני של העיר משמש מקור השראה לתערוכה, המבקשת להתייחס למושג 'שכבות' באופן פתוח ובלתי תלוי, ולהעניק לו פרשנות עדכנית".

בתערוכת הצורפות משתתפים 28 צורפים, מהם ותיקים ומוכרים ואחרים שסיימו את לימודים זה עתה. דרך העבודה עם החומר הם מציגים ביטויים אישיים רב גוניים לתכשיט לביש המגיב למושג, למקום ולרקע הגיאוגרפי, ההיסטורי והתרבותי שלו. הם בוחנים את גבולות הגזרה ומגדירים אותם מחדש על ידי חציית הקווים וקריאת תיגר על הצפוי, הנורמטיבי והמוכר. תוך כדי כך נפרשת מניפה רחבה של העשייה המקומית בתחום הצורפות העכשווית.

כך אוהדה האי גורדון מציגה את "מברשות ומטאטאים" – סיכה וצמיד עשויים מכסף מושחר, נחושת וחוטי טלפון. רורי הופר מחבר את המגן דוד עם חצי הסהר של האסלם. מנייר, דבק פלסטי, מתכת ואקריליק יצר אריאל לאביאן סירה ומגדל-שעון שהם טבעות. התליון של יסמין וינוגרד – מכסף, ברזל ופטינה – מזכיר ממצא ארכיאולוגי וכמוהו טבעות הזהב של נועה גורן. "פטריות", הצמיד והתליון שעיצבה עדי טל מורכבים מפולימר ופיגמנטים, ומניירות השיוף של הצורפים, עם ציפוי אבקת יהלומים, יצרה ענת גולן את עלי הכותרת העדינים של הוורד הכחול.

 

האמנים המשתתפים:

מעיין אגמון קהתי, ורד בבאי, פאולה בלינסקי, ענת גולן, נועה גורן, אוהדה האי-גורדון, רורי הופר, נעמה הנמן ומיכל כספי, נגה הראל, יסמין וינוגרד, שירה זינגר, עדי טל, נועה טריפ – הימל, מורן כהן, אריאל לאביאן, הדס לוין, ששונה מגן, נועה נדיר, נועה סלובו, גלית עינב, דניה צ’למינסקי, שמואל קריספין, אדווה רוזנשטיין ואדר סידהי – סטודיו הידרה, קובי רוט, שרה שחק, דניאל שטרן, מור שליט, דניאלה שריה.

 

שכבות, תערוכת צורפות עכשווית | מוזיאון יפו, טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה | בין 1.3.15 – 2.5.15 | פתיחה: יום ראשון, 1.3.15 בשעה 20:00 | שיח גלריה: 7.3 בשעה 11:00

 

 

מברשות ומטאטאים, אוהדה האי גורדון, סיכה וצמיד. כסף מושחר, נחושת וחוטי טלפון

מברשות ומטאטאים, אוהדה האי גורדון, סיכה וצמיד. כסף מושחר, נחושת וחוטי טלפון

רורי הופר, תליון ושרשרת מכסף. צילום: ניר פרידמן

רורי הופר, תליון ושרשרת מכסף. צילום: ניר פרידמן

סירה, מגדל-שעון, אריאל לאביאן, טבעות. נייר, דבק פלסטי, מתכות, צבע אקריליק

סירה, מגדל-שעון, אריאל לאביאן, טבעות. נייר, דבק פלסטי, מתכות, צבע אקריליק

יסמין וינוגרד,  תליון. כסף, ברזל, פטינה

יסמין וינוגרד, תליון. כסף, ברזל, פטינה

נועה גורן,  טבעות 22K

נועה גורן, טבעות 22K

"פטריות", עדי טל, צמיד ותליון. פולימר, פיגמנטים

"פטריות", עדי טל, צמיד ותליון. פולימר, פיגמנטים

שכבות. ההזמנה

שכבות. ההזמנה

 

 

One Comment:

  1. Pingback: לא בוכים על חלב שנשפך. צורפות עכשווית | dezignZoom

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.