התוספת שתופסת

בפרויקט הגמר שלה בבצלאל עיצבה מיכל לויצקי תופסנים לצמחי אוויר. אז מה כל כך מיוחד ב-Clip On Plant והאם הוא יישאר כעוד קונספט עם פוטנציאל? בוגרים 2015

Clip On Plant, התופסנים שמאפשרים לעגן את צמחי האוויר לכל מקום שנבחר

Clip On Plant, התופסנים שמאפשרים לעגן את צמחי האוויר לכל מקום שנבחר. צילומים: עודד אנטמן

 

על המעצבים, מאמינה מיכל לויצקי, מוטל חלק גדול מהאחריות לחפצים שהם תורמים לייצורם, ולערך האקולוגי יש בעיניה חשיבות מירבית. זה היה העיקרון שהתווה את פרויקט הגמר שלה במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל (בהנחיית חיים פרנס).

הרעיון הראשוני איתו יצאה לדרך נסב סביב תאורה עם צמחים. אלא שכבר בשלבי המחקר המוקדמים גילתה לויצקי את צמחי האוויר, ונשבתה בקסמם הייחודי של הצמחים ירוקי העד שמקורם ביערות הגשם של אמריקה הדרומית, צמחים היכולים להתקיים בכל מקום מואר ומאוורר, ללא אדמה וללא מצע מים קבוע, כשהם קולטים את מזונם והמינרליים החיוניים לקיומם מהלחות שסביבם.

כך היו האפיפיטים למרכז פרויקט הגמר של לויצקי, ומתוך חיפוש אחד האופן שידגיש את מאפייניהם הייחודיים, נולד הרעיון של Clip On Plant.

בשנים האחרונות צוברים צמחי האוויר פופולריות, ומהווים אלמנט אהוב בעיצוב הפנים של בתים וחללים מסוגננים אחרים. האתגר המרכזי בשילובם הוא העיגון. אחד הפתרונות המוכרים הוא כלי זכוכית שקופים שבתוכם מונחים הצמחים. לויצקי ביקשה למצוא פתרון שיבטל את הצורך בתיווך של מצע – כלי זכוכית או כל אובייקט מייצב אחר – המגביל את שילוב הצמח בסביבה הביתית.

בתום מחקר ארוך וניסויים רבים, עיצבה לויצקי את Stool ,Spanish ו-Croco, שלושה תופסנים ייעודיים למספר צמחי אוויר – כל אחד מהם מותאם אישית לצמח שבו נועד לתמוך, בעודו מאפשר לו לצמוח ולהתפתח. התופסנים מיוצרים מליגנין – פולימר אורגני המצוי בתאיהם של הצמחים ובעיקר של העצים. בהיותו חומר טבעי ומתכלה, הליגנין ידידותי הן לסביבה והן לצמחים. נכון להיום היישומים התעשייתיים בשימוש בו הם בתחילת הדרך, ולויצקי הצליחה להוסיף להם פרק נוסף ומעניין, כשהיא מחברת בינו ובין הדפסה תלת מימדית במדפסת ביתית.

ההתלהבות של לויצקי מהחיבור בין הביולוגי לדיגיטלי ובין הטבעי לטכנולוגי הובילה אותה לעיצוב התופסן החדשני, שמצליח לבטא את חוזקותיה של טכנולוגיית ההדפסה החדשנית בעודו פותח אפשרויות חדשות למיצוי ייחודיותם של צמחי האוויר.

בימים אלה עובדת לויצקי על פיתוח אב-הטיפוס של התופסנים למוצר מוגמר. זה יקרה ממש בקרוב.  בדף הפייסבוק שלה אפשר לעקוב אחר התקדמותה ולקבל עדכונים.

 

Stool על מתקן לייבוש כלים

Stool על מתקן לייבוש כלים

Spanish על בר תלייה

Spanish על בר תלייה

Spanish ,Stool ,Croco

Spanish ,Stool ,Croco

Clip On Plant בתערוכת הבוגרים של בצלאל 2015

Clip On Plant בתערוכת הבוגרים של בצלאל 2015

מבטים מקרוב לאפשרויות העגינה של הצמחים

.

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.