הסטודנטית שבעשירייה הפותחת

מתוך 4,301 הצעות שנשלחו לתחרות הכרזות הבינלאומית Poster for Tomorrow, נבחרה הכרזה של ליאת שגב, סטודנטית שנה ב' ב-HIT, לאחת מעשר הכרזות הטובות ביותר

Inside your Ipone. הכרזה של ליאת שגב

Inside your Ipone. הכרזה של ליאת שגב

 

 

הכרזה של ליאת שגב, סטודנטית לתקשורת חזותית ב-HIT, נבחרה כאחת מעשר הכרזות הטובות לשנת 2014 בתחרות הכרזות Poster for Tomorrow. מה שהתחיל כיוזמה של קבוצת מעצבים שביקשה להסב את תשומת לב העולם לצנזורה שמשתיקה רבים באזורים שונים ברחבי הגלובוס, הוא היום ארגון בינלאומי היושב בפריז וזוכה לתמיכה בין היתר מהאיחוד האירופי ומממשלת צרפת. 4tomorrow מבקש לעורר את המודעות הציבורית לזכויות אדם, ולשם כך מוביל מגוון סדנאות ופעילויות חינוכיות העוסקות בדמוקרטיה ובזכויות אדם. אבל מרכז פעילותו של הארגון היא תחרות הכרזות שיסד.

הכרזה נבחרה כפלטפורמה המרכזית לפעילות הארגון בשל היותה מצד אחד פורמט קל ליצירה ולהפצה, ומצד שני במה לביטוי מחשבות ולהחלפת רעיונות. את תחרות הכרזות Poster for Tomorrow השיקו חברי הקבוצה כדי לעודד אנשים מקהילת העיצוב ומחוצה לה לעצב פוסטרים שידרבנו שיח אודות נושאים חברתיים בוערים. מדי שנה מכריז הארגון על נושא התחרות –  אחת מזכויות האדם – ומזמין את כל מי שחפץ בכך להציג את עמדתו דרך כרזה. עד עתה, בשש שנותיה, נשלחו לתחרות למעלה מ-15 אלף פוסטרים מ-133 מדינות. חלקם הוצגו בלמעלה מ-400 תערוכות ברחבי העולם.

Poster for Tomorrow אינה נושאת פרסים, אך היא פלטפורמה לחשיפה בעולם. מתוך כל הכרזות הנשלחות לתחרות מדי שנה, נבחרות מאה כרזות, המאוגדות לקטלוג מרשים ומושקע, ומוצגות בהמשך בתערוכות שמקדם הארגון. מתוכן נבחרות 10 הכרזות הטובות ביותר –  ה-Top 10- שנועדו לייצג את האוסף כולו.

תהליך השיפוט נחלק לשני שלבים. הראשון מתבצע דרך האינטרנט ובו מאה שופטים – 50 נשים ו-50 גברים, המייצגים למעלה מ-35 מדינות ומגיעים מתחומי עיסוק כעיצוב גרפי, ארגוני זכויות אדם, אוצרי מוזיאונים, עיתונאים ועוד – בוחרים כל אחד את הכרזות הטובות בעיניו מבין כל הכרזות הנשלחות. בשלב השני מתכנס צוות של עשרה שופטים – כולם מעצבים גרפיים מרחבי העולם –  במשרדי הארגון בפריז, ובוחר את עשר הכרזות הטובות מבין הנבחרות בשלב הראשון. בצוות השופטים השנה היה גם דוד טרטקובר.

נושאי התחרות עד היום היו חופש הביטוי, עונש המוות, הזכות לחינוך, שוויון מגדרי והזכות לקורת גג. התחרות הנוכחית עסקה בזכות לעבוד בתנאים בסיסיים הולמים, והיא זוכה לשיתוף IOL, ארגון העבודה הבינלאומי הפועל בחסות האו"ם. 4,301 כרזות נשלחו אליה, מתוכן לא מעט כרזות מאירן, מצרים וטורקיה. Inside your Ipone, הכרזה של שגב, שנבחרה כאחת מה-Top 10, אוירה במסגרת קורס בסיסי לאיור שנה ב' בהנחיית נעמה בנזימן.

מי שהביא את תערוכת הכרזות של Poster for Tomorrow לראשונה לארץ כבר ב-2010 היה יוסי למל, מהמוכרים שבמעצבי הכרזות הפוליטיות-חברתיות הישראלים. אז הוצגה התערוכה, שעסקה בעונש המוות, במרכז פרס לשלום. כרזות בעיצובו של למל נבחרו לכמה מתערוכות הארגון, והוא אף היה הישראלי הראשון שהוזמן לשפוט בתחרויותיו. בנזימן מכירה את "כרזת המחר" מ-2011, עת נבחרה כרזה משותפת לה ולעדו רז, אז סטודנט שלה בחולון, ל-100 הכרזות הטובות. בשנה שעברה שוב נבחר איור ששלחה. "תערוכת הכרזות של 2013 הוצגה במקומות רבים, בין היתר במוזיאון ויקטוריה ואלברט ובמוזיאון לאמנות דקורטיבית בפריז. זו גם הייתה הפעם הראשונה שהיא הוצגה בארץ, בשנקר", מספרת בנזימן, שהוזמנה השנה להצטרף לצוות שופטי האון-ליין של התחרות.

את קורס האיור לשנה ב' מעבירים ארבעה מרצים, ובנזימן היא אחת מהם. "הרבה פעמים אנחנו בוחרים להתרכז בנושא חברתי לתרגיל לעיצוב כרזות. השנה הצעתי, שבמקום לעבוד על נושא שלנו, ניקח את נושא התחרות, וכך אם ירצו, יוכלו הסטודנטים להגיש את הכרזה שעיצבו לתחרות. התרגיל עצמו היה מאוד קצר. בסך הכל שבועיים. הכרזה של ליאת מאוירת כולה באקריליק ומפגינה עבודה ידנית מאוד מדויקת ומאוד יפה מבחינה ציורית". אגב, ברגע שהצעתה התקבלה, פנתה בנזימן להרווה מטינה, מנהל הארגון, והודיעה שהיא מוכנה לפסול את עצמה כשופטת כדי לאפשר לסטודנטים להגיש את עבודותיהם לתחרות. התשובה של מטינה הייתה, שמכיוון שמדובר באלפי עבודות ובהרבה מאוד שופטים, אין מניעה ששופט יבחר בעבודות של קולגה או של סטודנטים שלימד.

הכרזה של שגב עוסקת בפוקסקון, יצרנית הרכיבים האלקטרוניים הסינית הגדולה בעולם, שעם המוצרים שהיא מייצרת אפשר למצוא גם את ה-iPad וה-iPhone. סרט דוקומנטרי על מפעלי החברה הטביע בשגב את חותמו. "עובדיה עובדים שעות ארוכות בעבודה מאוד מונוטונית בתנאים מזעזעים ובשכר רעב. אפשר היה לראות שממש מתעללים בהם, והיו מהם כאלה שהתאבדו או ניסו להתאבד. רציתי להראות את הצד הפחות יפה של המכשיר שיופיו קנה לו כל כך הרבה מעריצים. להראות את האנשים הקטנים, שעושים את אותה מלאכה כמעט לא אנושית, כלואים כמו רובוטים. השתדלתי שהחלק של האייפון באיור יהיה ריאליסטי, בעוד שהדמויות יותר גרוטסקיות".

תערוכת הכרזות Work Right תיפתח ב-10 בדצמבר, יום זכויות האדם הבינלאומי, במשכן החדש של 4tomorrow ב-Esplanade Nathalie Sarraute, ובכמה מוקדים ברחבי העולם בו זמנית. והנה יתר הכרזות שנבחרו לעשירייה הפותחת.

 

הכרזות של Sergio Olivotti - Italy, Arbesú Nacho - Spain

Sergio Olivotti – Italy, Arbesú Nacho – Spain

הכרזות של Marco Tóxico - Bolivia,Tomaso Marcolla -Italy

Marco Tóxico – Bolivia,Tomaso Marcolla -Italy

הכרזות של Kun Ji - China,Onur Aşkın - Turkey

Kun Ji – China,Onur Aşkın – Turkey

הכרזות של Tuwanon Piyanuttapool - Thailand,David Criado -Spain

Tuwanon Piyanuttapool – Thailand,David Criado -Spain

הכרזה של Veronika Pethő - Hungary

Veronika Pethő – Hungary

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.