הסאגה של מג'נטה

בשבוע העיצוב של מילנו הציג סטודיו מג'נטה ב-Palazzo Litta, בניין הבארוק שהפך למתחם נדל"ן בתכנון מיקלה דה-לוקי. עכשיו נחשפים הרהיטים ב"סאגה", חנות הבוטיק החדשה לעיצוב ישראלי. מילנו 2015

סטודיו מג'נטה במילנו. פינה בחדר המגורים

מג'נטה במילנו. צילומים: יותם כהן

 

בחלון הראווה של "סאגה”, חנות הבוטיק לעיצוב ישראלי שזה עתה נפתחה בשולי שוק הפשפשים ליד אחותה "אסופה", בחלל המוקדש לתערוכות מתחלפות, מציג סטודיו מג'נטה כמה מעבודותיו החדשות, שנראו עד עתה רק במילנו. חלקן בשבוע העיצוב האחרון, חלקן הוצגו עוד קודם לכן בגלריה דילמוס. כמו בספר פופ-אפ משובח, בזכות הרקע המאויר שובה-הלב שעיצבה אלנה לרמן, מתלכדות העבודות השונות לסיפור משותף ומזמין.

מג'נטה הוא סטודיו יוצא דופן בנוף המקומי. מעבר להיותו משרד עיצוב, יש למג'נטה מפעל צמוד, שבו מיוצרים כל האובייקטים המתוכננים בסטודיו שהקים רונן בבלי ב-1992. שניהם, הסטודיו והמפעל, שוכנים זה לצד זה במושב עמינדב שבהרי ירושלים. כבר שנים רבות עיקר עבודתו של הסטודיו הוא ייצור כל רהיטי המתכת של חנויות קסטרו ברחבי הארץ. הסידור הזה מספק שקט תעשייתי, ומאפשר לבבלי ולמעצבי הסטודיו – אורנית ארנון, רחל פרוז ויותם כהן – לשחק, לחקור, ולהשתולל כאוות נפשם עם צורה ועם חומר בתהליכי יצירה שונים שסופם רהיטים ייחודיים עם שאר רוח. הרבה פעמים, מספר בבלי, הם עובדים עם החומר מתוך ידיעה כיצד יגיב, ובפעמים אחרות הם נהנים מההפתעות שמתגלות לאורך הדרך.

בשבוע העיצוב של מילנו בשנה שעברה זכתה מג'נטה בפרס תחרות העיצוב של לקסוס ואתר העיצוב הבינלאומי דיזיינבום על עיצוב ספריית המנוף Crane. באחת מארוחות הערב החגיגיות אליהן הוזמנו, פגשו בבלי ומעצבי הסטודיו את פדריקה סלה (Sela) מ-P.S. Design Consultans. סלה ושותפתה מיקלה פליצארי (Pelizzari) היו לנציגותיו בבירת העיצוב האיטלקית. בזכות הקשר עם השתיים הציגה מג'נטה בגלריה דילמוס, ובזכותן למד בבלי על מתחם העיצוב החדש 5VIE, שעתיד היה להיות מושק השנה לראשונה במרכז העיר במסגרת שבוע העיצוב, ועל Palazzo Litta, שעמד לארח בימי הסלונה דל מובילה מעצבים בדירותיו החדשות רגע לפני שייכנסו אליהן דייריהן החדשים.

הבחירה במבנה הבארוק מהמאה ה-17 שעבר לאחרונה תהליך שימור, והפך, בתכנון האדריכל והמעצב מיקלה דה-לוקי, למתחם מגורי יוקרה, נראתה מעט הרפתקנית. אולם על אף ספקותיו, החליט בבלי להמר על הלוקיישן החדש והלא מוכר במפת מתחמי מילנו-של-שבוע-העיצוב.

כחלק מההכנות להצגת אוסף עבודות הסטודיו בבירת העיצוב, ביקש בבלי להוסיף לאובייקטים השונים איזושהי אריזה גרפית, צבעונית – אם אפשר – כי הוא מאוד אוהב צבע. אלנה לרמן, הגרפיקאית בסטודיו, הופקדה על המשימה. הציורים הנאיביים של האמן הצרפתי בן תחילת המאה ה-20 אנרי רוסו היו ההשראה "ומשם זה התפתח לצורות חדשות", מספר בבלי. "זה היה תהליך מרתק שעברנו כאן. זה התחיל בקטלוג, ואז הוספנו גלויות מאוירות של המוצרים, וכל כך אהבנו את התוצאה, עד שהחלטנו לפתח את העיצוב הגרפי שנוצר ליריעה גדולת מימדים. הדפסנו את הדוגמה על משטח PVC. המחשבה הייתה לפרוש את היריעה על הרצפה בחלל התצוגה, אבל לא ידענו מה באמת יקרה בשטח. היו לנו הרבה חששות".

לפלאצו ליטה הגיעו העבודות ממש ברגע האחרון. מג'נטה התפרשה על שלושה חללי תצוגה – המבואה, חדר המגורים והמרפסת של חדר המגורים בקומה השנייה של אחת מיחידות הדיור שבפרויקט. לארוניות Cabinets ו-Christmas Cabinets ומנורת השולחן Jean, שעוצבו השנה, נוספו הארונית Sophie, מושבי Puzzle, מנורת השולחן Didi זוכת הפרסים, המנורות Garmoshka  ו-Bugala, שהוצגו לראשונה בגלריה פריסקופ, וז'יליז' – סדרת עבודות חדשות שתהליך עיצובה עדיין לא הגיע לסיומו.

בחלל הגדול מבין השלושה, חדר המגורים, נפרשה יריעת הפי.וי.סי על הרצפה, ומיד היה ברור שעליה להמשיך ולטפס על קיר החדר. על היריעה הוצבו הרהיטים והאימפקט הוויזואלי שהתקבל היה מרהיב, והתפרסם במגזיני עיצוב ובבלוגים רבים, ביניהם באתרי המגזינים דומוס ואינטרני. האחרון אף יציג את הפרויקט במהדורה הקרובה של המגזין המודפס, מספר בבלי בגאווה.

"במרפסת הצגנו מיצב של Zillij, סדרת אובייקטים שמשחקים עם הצללה – ביום של אור השמש ובלילה של גוף תאורה. מעין דיאלוג שמתפתח בין האובייקט המצל ומקור האור. ז'יליז' התחילה בפרויקט שעשינו בשיתוף ויה ארקדיה. הצורות הבסיסיות נלקחו מאריחים מרוקאיים שנקראים ז'יליז', והאובייקטים עדיין נמצאים בפיתוח. הבנו שבמילנו אפשר להציג גם תהליכים שנמצאים בעיצומם ועדיין לא הגיעו לכדי מיצוי".

חששותיו המוקדמים, מספר בבלי, התבדו, מבקרים רבים הגיעו לתערוכה של מג'נטה בפלאצו ליטה, הייתה התעניינות והתגובות היו חמות. "שואלים אם זה שבוע עיצוב שהוא חשוב ושצריך להופיע בו? יש תחושה שבמילנו העיסוק בעיצוב הוא אובססיבי. זה מה שעושים שם במשך השבוע הזה. אנשים מכל העולם, מכל המגזרים ומכל השכבות מסתובבים וסופגים עיצוב, וזה מה שנורא יפה שם. יש תחושה של פסטיבל אחד גדול". ביום האחרון הגיע בעליה של גלריה דילמוס ובחר חמישה פריטים לגלריה, וזה, מחייך בבלי, היה מאוד מאוד משמח.

ב"דיליריום" התערוכה הקטנה שמציג הסטודיו ב"סאגה", חנות הבוטיק שפתח ליאור ימין, בעליה של "אסופה", על קו התפר שבין מתחם "הרובע" ביפו ושוק הפשפשים, מציגה מג'נטה את Parallel, ארונית חדשה לגמרי, כי "כשיש הזדמנו חדשה למשהו, אנחנו תמיד שמחים ותמיד מנסים לחדש". לידה ארונית שהוצגה במילנו; מושבי Puzzle – עם בסיס נירוסטה או עץ שכריותיו מחליקות מתוכו החוצה בשעת רצון – שהוצגו גם הם בדילמוס ובשבוע העיצוב; וכמותם מושבי Donuts וגופי התאורה Candies, המורכבים מחלקי אינסטלציה מנירוסטה המרותכים לטבעות נפוחות שעוברות ליטוש ידני בעבודה ארוכה וסיזיפית עד לקבל גימור מבריק ומושלם – שזו להם, כמו לאחרים, חשיפה ראשונה בארץ.

שמה של התערוכה, שתתחלף בהמשך, נבחר בעקבות ההשתקפויות הרבות שהתקבלו בצילומים הראשונים מהחלונות הגדולים המקיפים את חלל התערוכות של "סאגה". הדימויים המצולמים הציגו תמונת מציאות משובשת שהזכירה את החזיונות הוויזואליים המאפיינים את ההזיות.

 

Zillij במרפסת בפלאצו ליטה

Zillij במרפסת בפלאצו ליטה

Zillij, אובייקטי הצללה בהשראת אריחים מרוקאיים

Zillij, אובייקטי הצללה בהשראת אריחים מרוקאיים

סאגה, עיצוב ישראלי במיטבו. צילום: sn

סאגה, עיצוב ישראלי במיטבו. צילומים: sn

דיליריום, התערוכה של סטודיו מג'נטה ב"סאגה". צילום: sn

Parallel ב"דיליריום", התערוכה הקטנה של סטודיו מג'נטה ב"סאגה"

Christmas Cabinets. הוצגו במבואת הדירה בפלאצו ליטה

Christmas Cabinets. הוצגו במבואת הדירה בפלאצו ליטה. צילומים: מיכאל פיש

Christmal Cabinets. משחקים גרפיים

Christmal Cabinets. משחקים גרפיים

Sophie. החן של האסימטריה

Sophie. חנה של האסימטריה

 

Donuts. הוצגו בגלריה דילמוס

Donuts. הוצגו בגלריה דילמוס

Puzzles. עוצבה ב-2010, הוצגה במילנו ועכשיו בסאגה

Puzzles. גם הם עשו את הדרך מדילמוס ופלאצו ליטה ל"סאגה"

Cabinets

Cabinets

Cabinets. מהארוניות של סטודיו מג'נטה

Cabinets. מהארוניות של סטודיו מג'נטה

 

 

 

One Comment:

  1. מקסים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *