המקרה המופלא של הכלב

קרוב לשנתיים מאז שנולד כפרויקט גמר במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, "איפה רד?", ספר הילדים האהוב שאיירה וכתבה תמר לב, יוצא לאור. כך הפך הכלב המשפחתי לגיבור ספרותי

תום ורד נוחתים על מאדים

תום ורד מגיעים למאדים

 

את רד אימצו תמר לב ובן זוגה לחיים אחרי שעבר התעללות נוראית. "מצאנו אותו בצער בעלי חיים, והוא היה הכלב הראשון שלנו כבני זוג. ייצור שובה לב עם עיניים מאוד אנושיות". מאז רד השתקם להפליא, והיום, כשהמשפחה גדלה, יש לו שני אחים-כלבים.

כשרד אומץ, לפני שנתיים, לב הייתה בתחילתו של פרויקט הגמר במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל. או אז רעיון האנציקלופדיה על מאדים נזנח, ובמקומו נולד הספר "איפה רד? המסע למאדים" שהפך את הכלב המשפחתי לגיבור ספרותי. "יחסי האהבה והחברות שלנו עם הכלב הזה ממש תורגמו לחברות הגדולה בין תום ורד בספר. למרות שתום נמצא במאדים, רד הולך לאיבוד, והוא לא באמת מצליח ליהנות כי הוא בלי החבר הכי טוב שלו".

"איפה רד" היה אחד מפרויקטי הגמר האהובים של מחזור 2016. את הספר לב איירה וגם כתבה, עמית טריינין הנחה, תומר שריג ליווה בכתיבה, הפורמט שנבחר היה גדול מהרגיל (A3), והאיורים הססגוניים צוירו כולם בטושים.

בימים אלה יצא "איפה רד" לאור בהוצאת טל-מאי מבית ידיעות ספרים. יותם שווימר ערך, מיכל מגן עיצבה, ומאז אויר ונכתב לראשונה, מספרת לב, הוא מאוד השתנה.

"מכיוון שבלתי אפשרי להוציא ספר כזה ענק לדפוס, הקטנו את הגודל ובהתאם לו את האיורים – שצוירו כולם מחדש. אחרי שהטקסט עבר עריכה ספרותית נוספו לו עוד שתי כפולות, וכפולות שהיו פחות טובות לא נכנסו לספר המוגמר".

צבע שמי הלילה הוחלף משחור לכחול לטובת האחידות, "כי הכחול מופיע כמעט בכל הכפולות בצורה אחרת וזה נהפך למשהו שמזוהה עם מאדים. הכחול המסוים שציירתי איתו יוצר עומק בכפולות, וממש הקפדנו בהדפסה שהוא ייצא כמו שהוא".

עלתה גם מחשבה להוסיף שכבה זוהרת בחושך, "חשבנו שיהיה מעניין, ועבדתי על זה עם מיכל קרוב לחצי שנה", מספרת לב, אבל כאן גברה המציאות – העלות של מיזם כזה היא הון תועפות, וכרגע זה לא קורה. אולי בהמשך, היא מהרהרת בקול, בכל זאת תוציא  מהדורה מוגבלת של ספרים זוהרים בחושך.

ולמה ארך כמעט שנתיים להוציא את הספר לאור?

"יותם ראה את הספר בתערוכת הבוגרים וממש אהב, וככה חתמנו על החוזה. אבל הוא היה במצב מאוד גולמי, והיה צריך לאייר אותו מחדש. ובכל שנה יש רשימה של הספרים שעתידים לצאת לאור, וזו של 2017 כבר הייתה סגורה. 'איפה רד?' הצריך את זמן העבודה. הייתי צריכה להמשיך לעבוד ולהתגבש כדי לגרום לו להיות הכי טוב שהוא יכול להיות.

"הספר כולו מאויר בטושים, שזו טכניקה שאני משתמשת בה המון (לב גם חברה בחבורת הטושים – ס.נ). זה ממש מרגיש כמו לידה. זה משהו שהתבשל שנתיים, חיכיתי לו ממש, והוא יצא ממש ממש יפה. אני ממש גאה בו".

"איפה רד?" נמצא כבר בחנויות, ואפשר לרכוש אותו גם דרך האתר של ידיעות ספרים. ולב? עובדת בסטודיו למיתוג בירושלים, ומלמדת אמנות בבתי ספר.

 

לקראת היציאה לאור הספר אויר כולו מחדש. אחת הכפולות מפרויקט הגמר

לקראת היציאה לאור הספר אויר כולו מחדש. אחת הכפולות מפרויקט הגמר

אותה כפולה בגרסה החדשה של הספר המוגמר

אותה כפולה בגרסה החדשה של הספר המוגמר

צבע השמים הוחלף משחור לכחול. כפולה מפרויקט הגמר

צבע השמים הוחלף משחור לכחול. כפולה מפרויקט הגמר

אותה כפולה בגרסה החדשה

אותה כפולה בגרסה החדשה

הכפולה הנפתחת התבטלה ומקומה נוספו שתי כפולות חדשות

הכפולה הנפתחת התבטלה ומקומה נוספו שתי כפולות חדשות

הכריכה הקדמית

הכריכה הקדמית

הכריכה האחורית

הכריכה האחורית

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.