האמנית נוכחת

ועכשיו יש לה גם סדרת רהיטים במהדורה מוגבלת בעיצוב האדריכל דניאל ליבסקינד. המיזם הראשון בשיתוף הפעולה בין המכון שהקימה אמנית המיצג מרינה אברמוביץ' ל"מורוסו", הושק אתמול

סופרים את האורז, יחידת ישיבה בנויה מבטון הכוללת מושב ושולחן. 30 השולחנות עוצבו בהמשך למיצב של מרינה אברמוביץ'

סופרים את האורז. 30 השולחנות עוצבו בהמשך למיצב של מרינה אברמוביץ'

 

במאי השנה הזמינה מרינה אברמוביץ' את הקהל לקחת חלק ב-Counting the Rice, המיצג שערכה במרכז לאמנות בת זמננו בז'נבה. זה ליד זה ישבו אברמוביץ' והקהל, עטופים חלוקים לבנים, על ספסלי עץ ארוכים בנויים עם שולחנות תואמים. במשך שש שעות רצופות הפרידו את תערובת גרגרי האורז והעדשים שהונחה לפניהם לערימות נפרדות – האחת של אורז, השנייה של עדשים – כשהם סופרים את מספר הגרגרים בכל ערימה. לפי אברמוביץ' מטרת המיצג – "התרגיל" או "האימון" במונחים שלה – היא "לפתח את אורך הרוח, הריכוז, התפיסה, השליטה העצמית, וכוח הרצון. הוא מאפשר לציבור המשתתפים למתוח את גבולותיהם הפיזיים והמנטאליים".

"שלמות, מבחינתי", סיפרה אברמוביץ' לדניאל רוכוורגר בראיון ב"הארץ", "היא להצליח לערבב קילו אורז עם קילו שומשום, אז להפריד שוב לשתי ערימות, ואז לספור את מספר הגרגרים בכל אחת. אני דורשת מעצמי את כל מה שיש לי, את התודעה, את מקסימום הסיבולת הגופנית וגם יותר מזה. משום כך חשוב לי לדרוש גם מהקהל שלי דברים מסוימים. בהתחלה לאנשים יש תגובה של אנטי לדרישות שלי. אחר כך אני רואה אותם הולכים ומחכים בתור לראות אותי שוב".

את מושבי העץ של "סופרים את האורז" תכנן האדריכל דניאל ליבסקינד, ולייצורם בחרה אברמוביץ' במורוסו, אחת מיצרניות הרהיטים האיטלקיות המובילות. בשבוע העיצוב האחרון של מילנו הוצג אב הטיפוס של המושב, ובעקבותיו משיקה עכשיו "מורוסו" סדרה מוגבלת של 30 שולחנות  "סופרים את האורז".

ייצורם של השולחנות הוא חלק משיתוף פעולה רחב יותר בין מורוסו לבין מכון מרינה אברמוביץ', MAI, אותו יסדה האמנית כ"פלטפורמה לאמנות לא חומרית ולעבודות ארוכות-משך בתחומי המיצג, המחול, התיאטרון, הקולנוע, המוזיקה, האופרה, המדע, הטבע והטכנולוגיה". כרגע מהווה המכון את המסגרת לעבודות המיצג של אברמוביץ' ולשיתופי הפעולה שהיא מקדמת (כמו זה עם ג'י-זיי, למשל).

אברמוביץ', מתברר, היא ידידה טובה של פטריציה מורוסו (Moroso), הבעלים והמנהלת האמנותית של החברה האיטלקית המשפחתית. "האמנויות החזותיות והקונטקסט היצירתי הרחב", מספרת מורוסו, "הקיפו אותי לאורך הקריירה שלי והשפיעו על דרך העבודה שלי ועל האופן שבו אני תופסת את העיצוב. תמיד הקפדתי שיהיו נקודות השקה בין 'מורוסו' לבין עולם האמנות. את מרינה פגשתי לפני מספר שנים ומיד נדלק בינינו ניצוץ. אני מעריצה את המסע האמנותי שלה, ומרינה תמיד העריצה את הרהיטים של 'מורוסו' ואף בחרה רבים מהם לביתה הניו יורקי. הרעיון לעבוד ביחד על פרויקט משותף מלווה אותנו כבר כמה שנים, וכשמרינה הציעה שיתוף הפעולה בין מורוסו לבין MAI , היה ברור שההזדמנות שחיכינו לה עומדת להתגשם".

הראשון מבין שולחנות "סופרים את האורז" נמכר במכירה פומבית בבאזל במסגרת ארוחת ערב שערכה קרן ביילר (Fondation Beyeler).  ביריד ארט באזל מיאמי, שיתקיים במיאמי בין 4-7 בדצמבר, יוצגו אב הטיפוס והשולחן השני בסדרה, ולצדם ניתן יהיה לראות לראשונה את הפרויקט הבא בשיתוף הפעולה מורוסו-אברמוביץ', הפעם בעיצוב פטריסיה אורקיולה. גם פרויקט זה נוצר במיוחד עבור הקהל שמגיע לקחת חלק במיצגים הארוכים שמארח המכון של אברמוביץ'.

 

סופרים את האורז. יוצג בארט באזל מיאמי הקרוב

סופרים את האורז. יוצג בארט באזל מיאמי הקרוב

 

 

One Comment:

  1. Pingback: האפס הזוגי והקדוש מארק. מורוסו 2015 | dezignZoom

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *