דרך האמן

בעולם צוברים ירידי ספרי-האמן פופולריות בשנים האחרונות. "ארטפורט" תל-אביב מצטרף למגמה ויציג בחודש הבא יריד ספרי-אמן מקומי

מתוך Israeli Girls, ספר האמן של הצלמת דפי הגאי

מתוך Israeli Girls, ספר האמן של דפי הגאי

 

בתחילת החודש הבא יארח 'ארטפורט' תל-אביב יריד ספרי-אמן. במהלך סוף-השבוע השני של ינואר יציגו אמנים וימכרו את ספרי-האמן הייחודיים שלהם, ויאפשרו הצצה לאותם פרויקטים מודפסים שלא מוצאים את דרכם אל חנויות הספרים הרגילות.

בתקופה בה כולם מבכים את מותו של הדפוס, אומרות מארגנות היריד, ורדית גרוס וכרמית גלילי, אפשר לראות פריחה של ספרי-אמן – ספרים המבקשים לתת במה נוספת לפעילות האמנותית של האמנים ומהווים אובייקט אמנותי בפני עצמו. אמנים רבים מפיקים ספרי אמן יפים ומושקעים ומעניינים, מסבירה גרוס, אלא שרובם יוצאים לאור בהוצאה עצמית, ולכן אינם מגיעים לחנויות הספרים, ונותרים בערימות ארגזים בפינות הסטודיות. בעוד שמנגד ישנים אנשים רבים שמעריכים ומתעניינים, והיו שמחים לקנות לעצמם ספרי אמן. חלקם אולי לא יכול להרשות לעצמם לקנות עבודת אמנות באלפי דולרים, אבל היה שמח מאוד לספר שמרכז עבודת אמן שהם אוהבים במחיר שבהישג יד.

האתגר, אפוא, הוא ליצור נקודת חיבור בין השניים, וזה מה שארטפורט מבקשת לעשות. בעולם, ירידים של ספרי אמן צוברים פופולריות בשנים האחרונות. ליריד הניו יורקי THE NY ART BOOK FAIR, המתקיים מזה תשע שנים במהלך סוף-שבוע אחד מדי ספטמבר ב-מומה PS1, הגיעו השנה 35 אלף מבקרים. "'אנחנו בארטפורט'", אומרת גרוס, "כמקום שרוצה לחזק את קהילת האמנות המקומית ואת אומניה, רואים את היריד כפלטפורמה שמאפשרת לאמנים חשיפה נוספת ומזמנת נקודת מפגש בינם לבין הקהל. אנחנו נותנים את המקום, מסייעים בחשיפה התקשורתית, בארגון צוות השירות, אבל המכירה עצמה היא מכירה ישירה ומתקיימת בין האמנים לקהל. היא אינה עוברת דרכנו. האמנים הם שמקבלים את מלוא הרווחים. לכן רבים מהאמנים יהיו נוכחים וילוו את ספריהם. הרעיון הוא לאפשר דיאלוג ישיר".

נכון להיום יוצגו ביריד הספרים של ארטפורט 70 ספרי-אמן, אם כי יש להניח שהמספר הזה יגדל, כי כל יום מגלות גרוס וגלילי אמנים נוספים שלהם ספר-אמן משלהם. המשותף לכל הספרים שבחרו להציג הוא היותם מטרה בפני עצמם. אומנם לעתים הם מלווים תערוכה או קדמו לתערוכה, ומיעוטם אף יצא כקטלוג, אבל גם במקרים האלה הם מועשרים בחומרים רבים מעבר לאלו שהוצגו, ומציעים רובד נוסף לזה שנחשף. בין הספרים אפשר יהיה למצוא כאלה שהודפסו בבתי דפוס וכאלה שנוצרו במכונות צילום ביתיות, חלקם קטלוגים לתערוכות יחיד וחלקם פרויקט אמנותי שחי רק בדפוס, מהם פריטים חד פעמיים כספרי סקיצות, וספרים שיצאו במהדורות ממוספרות ומוגבלות.

בין האמנים המשתתפים: אורי גרשוני, אירית חמו, ביאנקה אשל גרשוני, גיא גולשטיין, גיא פיטשון, גל ויינשטיין, גיל שני, גליה גור זאב, גליה פסטרנק, יוני גולד, מאיה כהן-לוי, מיכל היימן, מירב שין בן-אלון, נטליה זורבוב, ניבי אלרואי והילה עמרם, ניר הראל, עפרי כנעני, Klone, רון עמיר, רענן חרל"פ, רקפת וינר עומר, שחר שריג, שי יחזקאלי, איה בן-רון,  איתן בן-משה, יוס, קריספל, הגר ציגלר ועוד.

הכניסה ליריד חופשית, ובמהלכו מתוכננות הרצאות והפעלות לכל המשפחה.

 

איפה: מתחם ארטפורט, דרך בן צבי 55 (כתובת לwaze: ארטפורט), טלפון: 03-5182599, www.artportlv.org

מתי: חמישי, 8.1.2015,  בין השעות  19:00 – 23:00 | שישי ושבת,  9-10.1.2015, בין השעות  11:00 – 16:00

 

מתוך Cell Culture Club, ספר האמן של  הילה עמרם וניבי אלרואי. פרט

מתוך Cell Culture Club, ספר האמן של הילה עמרם וניבי אלרואי. פרט

מתוך Cell Culture Club, ספר האמן של הילה עמרם וניבי אלרואי

Cell Culture Club

מתוך Toda Vida, ספר האמן של גליה גור-זאב

מתוך Toda Vida, ספר האמן של גליה גור-זאב

צילום נוף של דנה אריאל

מתוך ספר האמן של דנה אריאל

מתוך ספר האמן של הילה לולו לין

הילה לולו לין

ציור של קוף מתוך ספר האמן של רקפת-וינר-עומר

מתוך ספר האמן של רקפת-וינר-עומר

אירית חמו, Bon Voyage. מהדורה חתומה וממוספרת

אירית חמו, Bon Voyage. מהדורה חתומה וממוספרת

מתוך "הבריכה", ספר-האמן של מיכל סלומון

מתוך "הבריכה", ספר-האמן של מיכל סלומון

מתוך ספר האמן של KLONE

מתוך ספר האמן של KLONE

מתוך ספר האמן של יוני גולד

מתוך ספר האמן של יוני גולד

 

 

אולי יעניין אתכם גם...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.