געגוע לצעצוע

כשצעצועים מקוריים מראשית ימיה של המדינה פוגשים צעצועי מעצבים עכשוויים. "ביקור הצעצועים", תערוכה חדשה בגלריית המשכן בית מאירוב לקראת שבוע העיצוב חולון 2015

בובות תינוקיו להשחלה מחרוזי עץ. יעל הונדרט

תינוקיו, בובות מחרוזי עץ להשחלה, יעל הונדרט. צילומים: רן יחזקאל

 

לקראת שבוע העיצוב חולון 2015 תיפתח ב-14 במרס בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון התערוכה "ביקור הצעצועים – צעצועים ומשחקי ילדות במבט נוסטלגי ועכשווי". אוצרת התערוכה, מנכ"ל עיריית חולון חנה הרצמן, גילתה בסיוריה ברחבי הארץ אוספי צעצועי תקופתיים מקוריים, שבהם שיחקו הילדים בראשית ימיה של המדינה, כמו גם צעצועים פרי עבודה של מעצבים ואמנים עכשוויים, שעוצבו בהשראת הצעצועים ההם. ישן וחדש יפגשו בתערוכה המוקדשת לזכרו של בני רוזן ז"ל, מעצב, אמן ומי שהיה אחראי לרבים מגני המשחקים ברחבי הארץ.

"ביקור הצעצועים", כותבת הרצמן, "הינה תולדה של כמיהה אישית שלי וגעגוע אל הצעצועים ומשחקי הילדות של בני דורי, עם האמצעים הפשוטים, החומרים שנאספו מ 'מה שיש', ייצור ומחזור בידי אנשים מוכשרים 'בעלי ידיים טובות' ושימוש חוזר שנעשה באופן טבעי ומבלי שקראנו לכך בשם רשמי. כאלה היו עגלות וריקשות, אשר נבנו מארגזי תפוזים שנמצאו בסמוך לפרדס, סוס עץ מאולתר ממקל מטאטא וראשו עשוי במלאכת יד, וגם צעצועים ומשחקים דידקטיים, שאמי הגננת רכשה אך גם בנתה בעצמה לילדים בגן שלה ולבנותיה. קוביות גדולות וחלולות, פאזלים צבעוניים, רביעיות קלפים עם צילומי אתרים בארץ ופרחי ישראל, כלי נגינה למיניהם בגרסאות מוקטנות, מטבח כמעט 'אמיתי', שנבנה על בסיס כיריים ישנים, פתיליות שנשכחו וסירים שסיימו את תפקידם. באמצעים פשוטים בראנו לנו עולם שלם, שיחקנו, מלאנו תפקידים, קיימנו מערכות יחסים, שיתפנו, התפתחנו והתנסינו בעולם קטן, שהיה עבורנו ההכנה לעולם הממשי, שעוד מחכה לנו, כפי שאמרה מריה מונטסורי: 'משחק הוא הדרך של הילדים ללמוד את מה שלא ניתן ללמד אותם'".

בתערוכה אפשר יהיה לפגוש צעצועים וכלי נגרות מקוריים של האמן והמעצב בני רוזן ז"ל, המשקפים שנות פעילות ארוכות. רוזן, תושב המושבה כנרת, איש שייטת 13 בעברו, אף יזם והקים את חברת "ענבר חמדיה" שייצרה מפיברגלס את המתקנים החדשניים לזמנם שעיצב עבור גני משחקים. עבודותיו של רוזן פזורות ברחבי הארץ, מפארק השלולית בנתניה, דרך פארק העתיקות בקצרין ועד חוף דדו בחיפה. רוזן היה מראשוני המפתחים של פארק חירייה, תוך ניצול ומחזור גזם העץ שנמצא באתר, אותו הפך לריהוט שימושי – ספסלים, שולחנות, שלטים, סככות ועוד, המוצבים בפארק נחל איילון עד היום.

"היכולת לקחת משהו ביד, להביט בו, לדמיין אותו ולהפיח בו צורות וחיים חדשים – היא עבורי כמו לנשום, לאכול, לשתות. לכל עצם ביקום יש קיום וכוונה. כל פיסת עץ, אבן קטנה או חתיכת ברזל חלוד יכולים להיות מה שתרצה", כתב רוזן, שנפטר באופן פתאומי ממחלת הסרטן, במהלך העבודה על התערוכה, אשר מוקדשת לזכרו ומהווה אות הוקרה לפועלו.

עוד יוצגו צעצועים מהאוסף של עקיבא וסרמן, דור שלישי למשפחת נגרים, שאוסף צעצועים מעל 50 שנה; צעצועים מהאוסף של מיכאל לוריא – חלקם צעצועי ייבוא שהובאו לארץ מיפן בשנות ה-50, וחלקם תוצרת הארץ; צעצועי עץ שיצרה המעצבת יעל הונדרט המתגוררת בגליל, בוגרת לימודי עיצוב גרפי בויצ"ו ולימודי נגרות; משחקים וצעצועים מעץ מלא ורהיטים מיוחדים משולבים מתכת שאותם בונה אליהו משגב בקיבוץ חפציבה; בובות משחק סרוגות של יפה הולצמן, עשויות שקיות ניילון משומשות בצבעים שונים; גופי תאורה של דליה גפן, מהם שעוצבו בהשראת ספרי הילדים "מגדל של קוביות בניתי" מאת דבורה עומר ו"מגדל של קוביות" של רות כפרי; פאזלים מעץ של פטריסיה בלימן החולונית; עבודות של מיקי לוין, מהישוב הקהילתי גן נר שבצפון, שיוצר בסדנא שלו צעצועי עץ נוסטלגיים ושימושיים – מטבח לילדים, טלפון, מגהץ, מיקסר, מכונת תפירה – עשויים מעץ אורן מלא; יהודה חן משמשית יציג צעצועים ומשחקים מעץ מלא ומתכת ויעביר במהלך התערוכה סדנאות פתוחות לקהל הרחב לבניית צעצועים מעץ. גם לאוסף מוזיאון העמק של המרכז ללימודי ההתיישבות בקיבוץ יפעת תהיה נוכחות, ולפריטים שנאספו מהעולם ונמכרים בחנויות יד שנייה ביניהן "רונצ'יק" בקריית טבעון, ו"פעם שנייה" בקיבוץ מזרע.

 

ביקור הצעצועים, גלריית המשכן בית מאירוב, רח' הרצפלד 31 חולון | בין  14.3.15 30.5.15. פתיחה: שבת 14.3.15 בשעה  11:00 | שעות פתיחה: ג', ד', ה' 17:00-20:00; ו' ושבת 10:00-13:00 | רח' הרצפלד 31, חולון, טל': 03-6516851 | הכניסה חופשית

 

 

גוף תאורה מקוביות לגו, דליה גפן

גוף תאורה מקוביות לגו, דליה גפן

כלי תחבורה וסוסי נדנדה מעץ מלא בשילוב מתכת ובד. אקו טיק, אליהו משגב

כלי תחבורה וסוסי נדנדה מעץ מלא בשילוב מתכת ובד. אקו טיק, אליהו משגב

טנק, אוטובוס ומכונית משחק מפח צבעוני. אוסף מיכאל לוריא

טנק, אוטובוס ומכונית משחק מפח צבעוני. אוסף מיכאל לוריא

רכבי משחק וסוס נדנדה מעץ צבוע, אוסף עקיבא וסרמן

רכבי משחק וסוס נדנדה מעץ צבוע, אוסף עקיבא וסרמן

חשבונית מעץ, אוסף מיכאל לוריא, מוזיאון אוצרות בחומה

חשבונית מעץ, אוסף מיכאל לוריא, מוזיאון אוצרות בחומה

סוס נדנדה מעץ בשילוב מתכת. רונצ'יק

סוס נדנדה מעץ בשילוב מתכת. רונצ'יק

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *