ארץ ייצורי הפלא

מאז שהיא זוכרת את עצמה, גנים הילכו על קטרינה שענק קסם. אין זה מפתיע שהטבע על מופעיו עוצרי הנשימה שלח שורשים ארוכים גם לפרויקט הגמר שלה. בוגרים 2014

פריטי טקסטיל עם איורי בוטניקה מפלצתית, קטרין שענק, עיצוב טקסטיל, שנקר 2014

בוטניקה מפלצתית. פריטי טקסטיל עם איוריה של שענק. צילום: אחיקם בן יוסף

 

 

כבת לגנן, גנים הילכו על קטרין שענק קסם מאז שהיא זוכרת את עצמה, ואין זה מפתיע שאהבתה לגינת בית ילדותה בדרום מערב גרמניה שלחה שורשים גם לפרויקט הגמר שלה בוטניקה מפלצתית.

איור בוטני שציירה בעת ביקור בגן של הוריה, היה לנקודת ההתחלה של הפרויקט בהנחיית יערה פרי ויובל עציוני. בהמשך חקרה שענק תרבויות נוודים ברחבי העולם, בחנה את אוהליהם – הסוגים, החומרים, הצבעים והמוטיבים, ולמדה על תרבויות פולקלור שונות כפי שהן משתקפות בעבודות טקסטיל.

מתוך מחשבה על עיצוב פנים, התנקזו כל אלו לסדרת בדים מכוונת לשימושים ביתיים מגוונים. איורי הבדים צוירו בטכניקות מעורבות –  צבעי מים, קולאז', עפרונות צבעוניים – והועברו בהדפס דיגיטלי לבד. הם מגלים עולם דימויים ייחודי, שמח ומרענן, אבל כזה שיש בו גם משהו מהלא מוגדר ואפילו קמצוץ מהמפחיד. נראה שדרך יצירי כפיה – יצורים דמיוניים, מוזרים, מפלצות ססגוניות – מבקשת שענק לשאוב את המתבוננים בבדיה, ולו לרגע, לעולמות פנטזיה רחוקים מהבנאליות של היומיום.

את שמה, kathrin Schank,בחרה לכתוב עם ט  ו-ע, "כי כשהגעתי לישראל, ושאלו אותי במשרד הפנים איך לכתוב את שמי בעברית, ביקשתי ששמי יכתב עם האותיות ע ו-ט, כי אני ממש אוהבת את הצורה שלהן". כרגע לוקחת שענק חלק בפרויקט לימוד אמנות לבני נוער בניו יורק, אבל לקראת החגים תשוב לארץ ואז היא מתעתדת לפתח ליין של מוצרים עם ההדפסים שעיצבה. בינתיים אפשר להתרשם מעבודת ראשונות באתר הזמני שלה.

 

 

בד מבוטניקה מפלצתית, פרויקט הגמר של קטרין שענק, שנקר 2014. צילום: אחיקם בן יוסף

בוטניקה מפלצתית. צילום: אחיקם בן יוסף

פרט מאיורי בוטניקה מפלצתית

בוטניקה מפלצתית

הייצורים של שענק בשחור ולבןטיל, שנקר 2014

בוטניקה מפלצתית

עצים וייצורים. אחד האיורים של שענק

בוטניקה מפלצתית

ירוק-צהוב-תכלת- אדום-ורוד-כתום. איור מתוך בוטניקה מפלצתית

בוטניקה מפלצתית

הייצורים הקסומים של שענק, פרט

בוטניקה מפלצתית

 

 

One Comment:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *