אני והרובוט

בצבע טרי, מול עיני הצופים, ירכיב הקובוט את חלקי העץ לצעצועים נחשקים. סקרנים לראות הפרויקט הקבוצתי הראשון של החממות החדשות של המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל?

מחולל. קובוט ירכיב את חלקי החיה ביריד צבע טרי מול עיני הצופים. צילום: הילה מור

מחולל. קובוט ירכיב את חלקי החיות ביריד צבע טרי מול עיני הצופים. צילום: הילה מור

 

כשאוצרי צבע טרי פנו לספי חפץ, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, בהצעה להרים פרויקט ליריד, הוא העביר את הכדור לידי החממות החדשות של המחלקה. את "מחולל", הפרויקט המקסים שהתפתח מההצעה הזו, אפשר יהיה לראות מיום שלישי הקרוב במוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל-אביב שם מתארח השנה יריד האמנות והעיצוב.

את הקמת החממות של המחלקה לעיצוב תעשייתי יזם חיים פרנס, ראש המחלקה היוצא. הרצון היה ליצור מסגרת שתאפשר לבוגרים הטריים להמשיך במחקר ובפיתוח – אם של פרויקטים שהחלו בלימודים ואם של פרויקטים חדשים. בקיץ שעבר, עם סוף שנת הלימודים האחרונה ושנה לאחר שקמה חממת העיצוב, קמה חממה נוספת – החממה הטכנולוגית Praxis.

לשתי החממות הוקצה חלל בתחום המחלקה, וגישה פתוחה לסדנאות ולציוד הטכנולוגי. פרופ' חנן דה לנגה הוא המלווה-מנחה מטעם המחלקה, אבל חברי הקבוצה, הוא מסביר, עובדים כקבוצה אוטונומית ובוחרים לעצמם את הפרויקטים שבהם ירצו לעסוק.

"בזמנו היה במחלקה מרכז מו"פ שבמסגרתו היה ניסיון לקדם פרויקטים של סטודנטים ולהמשיך את מהלכם המחקרי והאוצרותי. עם השנים המו"פ הפך לפלטפורמה כלכלית ויצא מהמחלקה, והחממות הן ניסיון שלנו לייצר מרחב נוסף להתפתחות – לסטודנטים וגם למחלקה עצמה, שמחפשת כל הזמן כיוונים ואפשרויות חדשים".

"זה מאפשר המון לסטודנטים שהרגע סיימו את הלימודים ויצאו לחיים המקצועיים", אומר אלכס גכט, אחד מחברי פרקסיס. "בחממה הטכנולוגית כרגע אנחנו שלושה – גוני קופמן, הילה מור ואני, אבל זו מסגרת בהתהוות, מאוד דינמית, לא סופית. אנחנו עובדים ביחד ולחוד, ובכל פרויקט שמחים לצרף אנשים רלוונטיים שמעוניינים. אנחנו משתפים פעולה, למשל, עם אנשי תוכנה והדפסת תלת מימד מהמעבדות של לימודי המחשב באוניברסיטה העברית, ויצרנו קשר עם קהילת המייקרים של אינטל.

"כשספי הציע לנו להשתתף בצבע טרי, ממש שמחנו. זו הזדמנות מעולה. מחממת העיצוב הצטרפו אלינו תום דירקטור ואורי קאופמן, וזה פרויקט ראשון משותף לכולנו ביחד כקבוצה".

"מחולל" פותחת בפני הקהל הרחב הזדמנות לבחון מקרוב את היחסים שבין המעצב לטכנולוגיה, בין האדם לרובוט. חברי הקבוצה עיצבו סדרת צעצועי עץ ובה ארבע דמויות של בעלי חיים: דב, חיפושית, לוויתן וטווס. אגב, לא בטוח שתזהו אותם במבט ראשון, כי צורתם אמורפית מאוד, בכוונת משורר. "היו אנשים שראו את החיות וחשבו שהן ארמדילו, כנראה בגלל דגמי החריטה שעל גבן".

הצעצועים עשויים מעצי אשה, אלון וצפצפה, מורכבים מארבעה חלקים ומיוצרים על ידי שני רובוטים. השלב הראשון, שלב ייצור החלקים, נעשה על ידי רובוט הכרסום של בצלאל. "מה שמיוחד בו הוא שאנחנו מייצרים מגוון פאטרנים על פני שטח הצעצוע עצמו בעזרת הרובוט, ולא בתכנון מוקדם דרך הקובץ שאנחנו שולחים. כלומר, יש קובץ תכנון אחד לכל הצעצועים, אבל בעזרתנו הרובוט יכול ליצור על גבם דוגמאות שונות, מה שמאפשר לנו ליצור סדרות קטנות של פריטים בודדים, שלכל אחת מהן אופי וטקסטורה משלה. על אף שאנחנו עובדים למעשה עם רובוט, יש בתהליך הייצור הזה דמיון לעבודת היד המשתנה מאובייקט לאובייקט", מסביר גכט.

השלב השני בייצור הצעצועים – הרכבתם וצביעתם – נעשה בשיתוף חברת iCobots, המייצרת רובוטים שיתופיים שיודעים לבצע ביעילות משימות מרובות ורפטטיביות בפס הייצור תוך קיום אינטראקציה פיזית עם בני האדם. השלב הזה ייעשה ביריד עצמו, אל מול עיניהם של המבקרים.

כל אחד מהצעצועים מורכב משלושה או ארבעה חלק המחוברים ביניהם בעזרת דיבל עץ. הקובוט יחבר את החלקים אלה לאלה, יצבע אותם, ואגב כך יציג מופע קצר ויותיר חותם משלו על האובייקטים. לכך דאגו חברי הקבוצה שהשאירו לו מעט מקום לאלתור ספונטני.

ומה אם נפשכם תחשק בצעצוע משלכם (מה שסביר מאוד שיקרה)? אין בעיה, ביריד הצעצועים יוצעו למכירה.

ואגב, הפרויקטים הבאים כבר בדרך. בקרוב תוכלו לפגוש את פרקסיס גם בפסטיבל האור בירושלים.

 

מחולל, פרקסיס, מזכיר ארמדילו

צילום: הילה מור

בתהליך הייצור. רובוט הכרסום של בצלאל. צילום: אורי קאופמן

בתהליך הייצור. רובוט הכרסום של בצלאל. צילום: אורי קאופמן

מחולל, פרקסיס, מבט על על חלקי החיות

צילום: הילה מור

הרובוט מאפשר ליצור סדרות קטנות של פריטים בודדים המשתנות זו מזו בדוגמת החריטה שעל גבן. צילום: אורי קאופמן

הרובוט מאפשר ליצור סדרות קטנות של פריטים בודדים המשתנות זו מזו בדוגמת החריטה שעל גבן. צילום: אורי קאופמן

מחולל, פרקסיס, החלקים

צילום: הילה מור

 

 

אולי יעניין אתכם גם...

One Comment:

  1. מקסים. יצירתי. מעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *